Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřednická zvůle na Hradě. Již zveřejněnou informaci odmítl přes dva roky zveřejnit

Česko

  6:19
PRAHA - I když už byly informace o platu kancléře Vratislava Mynáře veřejné, Hrad je stejně podle zákona o svobodném přístupu k informacím odmítal tvrdohlavě vydat. Po dvou a půl letech se ale zalekl blížícího soudu a žadateli po obstrukcích vyhověl.

Vratislav Mynář se účastnil uvítání rakouského prezidenta. foto:  František Vlček, MAFRA

„Celkový čistý příjem Kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře od jeho nástupu do funkce v březnu 2013 do prosince 2013 činil 1 269 164 Kč.“ Na tuto krátkou informaci musel čekat Jan P. (jehož identitu server Lidovky.cz zná) přes dva a půl roku. Za tu dobu informace o platu kancléře už na nátlak médií dávno vyplynula na povrch, i když šlo o plat hrubý. Poskytnutí údaje tedy fakticky nic nebránilo, Hrad ale stejně dělal obstrukce.

Z nových údajů vyplývá, že si šéf úředníků na Hradě Mynář přijde na 126 měsíčně čistého, což je bez odměn více jak u premiéra Bohuslava Sobotky. Premiér má ve funkci nárok na 150 100 hrubého (102 tisíc čistého) měsíčně a k tomu ještě náhrady ve výši 19 200.

Čistý plat odmítl Hrad Janu P. sdělit nejen po první žádosti podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, ale i po následném odvolání. Věc tedy putovala k soudu, který měl ve věci definitivně rozhodnout.

Situace se změnila až ve chvíli, kdy po urputném snažení Jana P. Městský soud v Praze nařídil ústní projednání žaloby. Ta se měla uskutečnit už 25. srpna. „Kancelář se stydí jít k soudu obhajovat, proč to nechtěli poskytnout, a proto to odhalili. Není normální, aby to poslali po dvou a půl letech, když ví, že to odepření je nezákonné,“ míní žadatel.

Proč Hrad dělal takové problémy, a nechtěl informace sdělit, nebyl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček schopný vysvětlit. „Informace o platech jsme již dávno tabulkově zveřejnili na webu hrad.cz. A měl byste čist vlastní zpravodajský server, než položíte otázku,“ napsal mluvčí prezidenta. I když byl upozorněn, že toho se otázka netýká, stejně odkázal na svou předchozí odpověď.

Server Lidovky.cz se pokusil spojit i s šéfem hradního odboru legislativy Václavem Pelikánem, který o poskytnutí informace rozhodl. Byl ale opět odkázán na odpověď Ovčáčka.

Úřednická zvůle

Podle Oldřicha Kužílka z Otevřené společnosti se jedná o klasickou úřednickou zvůli. „Hrad je proslavený vulgárně brutálním porušováním zákona. Za nové kanceláře se to možná ještě zhoršilo. Odepírají všelijaké věci a chovají se arogantně,“ reagoval.

O zveřejnění platu Vratislava Mynáře se bojovalo dva roky. Kancléř se třeba vymlouval, že mu hrozí od Úřadu na ochranu osobních údajů sankce, kdyby informaci poskytl. To ale nakonec úřad odmítl a prohlásil, že kancléř může bez obav svůj plat zveřejnit.


Hrad tedy nakonec i po nátlaku médií ustoupil a na stránkách uvedl, že kancléř bere 120 tisíc měsíčně. Jak ale později zjistil server Lidovky.cz, částka byla uvedena v čistém příjmu.

„Můj základní plat je necelých 80 tisíc korun, a když k tomu připočtu kvartální odměny, které jsou variabilní, tak plat dělá téměř 120 tisíc korun. Je to nejvyšší úřednický plat na Hradě,“ řekl tehdy kancléř bez dalších podrobností. Problém byl ale v tom, že veřejnost si v takovém případě většinou představuje, že jde o plat hrubý. Jak ale později zjistil server Lidovky.cz, částka byla uvedena v čistém příjmu.

Nejedná se o jedinou kauzu okolo Vratislava Mynáře. V minulosti například čelil podezření, že díky svým kontakům koupil podivně levnou vilu v pražských Strašnicích od advokáta lobbisty Romana Janouška. Další problémy má se svou bezpečnostní prověrkou. Tu mu Národní bezpečnostní úřad nevydal a kancléř neuspěl ani se svou stížností. Obrátil se proto na soud.

KAUZY VRATISLAVA MYNÁŘE

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova odvokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat