14. října 2011 11:30, aktualizováno  15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředník Bátora končí, nechce škodit Klausovi

Ladislav Bátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Bátora | foto: ČTK

PRAHA Ladislav Bátora rezignoval na svou funkci na ministerstvu školství. Oznámil to dnes na tiskové konferenci. Jako důvod uvedl, že již nedokáže plnit slib, která dal ministorovi Dobešovi ohledně mlčení a zdržení se svých politických prohlášení.

Bátora ve svém prohlášení ostře napadl své protivníky a ohradil se proti nařčením z fašismu a neonacismu. Chce se nadále angažovat v hnutí D.O.S.T, se kterým hodlá kandidovat v příštích parlamentních volbách. Své odpůrce označil za eurofederalisty. "Kéž alespoň bůh odpustí mým viníkům," zakončil kontroverzní úředník svůj proslov.

Odcházející Bátora se také uvedl, že nařčení z extremismu, rasismu a antisemitismu směřovala k tomu, aby ho poškodila, a byla nepravdivá. Po přečtení prohlášení sál opustil. Další podrobnosti nechtěl sdělovat, s novináři už nemluvil.

Prezident Václav Klaus na pochodu iniciativy Akce D. O. S. T. Vlevo stojí Ladislav Bátora.

Prezident Václav Klaus na pochodu iniciativy Akce D. O. S. T. Vlevo stojí Ladislav Bátora.

Ministr Dobeš by se měl k situaci podle mluvčí vyjádřit v pondělí na tiskové konferenci. Do té doby nebude záležitost nijak komentovat. Na ministerstvu Bátora působil od února, jako zástupce šéfa ministrova kabinetu měl od tohoto týdne nového nadřízeného.

'Umetači cesty fašistům do politiky'

"Způsob, jak rezignoval, je vrcholem zneužití úřední funkce pro politické aktivity," komentoval odchod předseda Strany zelených a bývalý ministr školství Ondřej Liška.

Politická "omáčka" pronesená na půdě ministerstva je podle něj neetickým porušením neutrality státní správy a pokračováním aktivit, za které byl Bátora kritizován.

"Odchod Bátory kalí fakt, že odešel ne proto, že byl jako úředník s antisemitskými názory nepřijatelný, ale proto, aby ve svých aktivitách mohl lépe pokračovat," uvedl Liška.

Ministr školství Dobeš a prezident Václav Klaus, kteří Bátoru podporují, podle něj zůstanou "umetači cesty fašistům do nejvyšších pater české politiky".

Za absurdní označil způsob, kterým Bátora svůj odchod oznámil, i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Už jen to, že subalterní úředník uspořádá tiskovou konferenci, že odchází z ministerstva, je absurdní," řekl.

"Pan Bátora vytrhl svým odchodem ministru školství Dobešovi trn z paty, reputaci mu už tím ale nezachrání. Ministr Dobeš, ale i premiér Nečas v této kauze, kde měli jednat principiálně a bez zaváhání, zcela personálně selhali," uvedl v tiskovém prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle stínového ministra školství z ČSSD Marcela Chládka je rezignace Bátory po dlouhé době "první pozitivní zprávou z ministerstva školství".

Helsinský výbor: Měl odejít dřív

"Kvitoval jsem, že odchází do politiky, ale měl to udělat už dávno, tak na začátku roku," řekl předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který proti Bátorovi nedávno vystoupil spolu s dalšími 75 členy Učené společnosti ČR.

O Bátorovo odvolání z funkce usilovaly i známé organizace, které se zabývají lidskými právy. "Bátorův odchod z ministerstva vítáme. Měl ale přijít dřív," řekla ředitelka Českého helsinského výboru (ČHV) Markéta Kovaříková.

Bátoru si do úřadu přivedl Dobeš, proti působení někdejšího kandidáta Národní strany na ministerstvu se ihned zvedla vlna kritiky. Protestovaly proti němu neziskové organizace i politici. Kromě jeho napojení na ultrapravicovou scénu se jim nelíbily jeho aktivity v konzervativní iniciativě D.O.S.T.

K TÉMATU:

Když pak Bátora urazil na sociální síti Facebook předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, odmítali ministři této strany chodit na jednání vlády. Důvodem útoků byl podle Bátory jeho odmítavý postoj k multikulturalismu, který se podle něj stává státní doktrínou. Další pohnutkou pak byly obavy části politického spektra z toho, že Bátora a jeho blízcí spolupracovníci mohou vytvořit nový silný politický subjekt na pravici potom, co prezidentovi Klausovi skončí mandát. Takové spekulace počítají například i s účastí strany Suverenita Jany Bobošíkové v takovém spojenectví, poznamenal Bátora.

Ve svém prohlášení si stěžoval na "diskreditační kampaň" a její "neřestný způsob". Citoval výroky některých politiků a novinářů na svou adresu. Byl prý nepravdivě osočován, a když se obrátil na justici, jeho podněty odmítala.

KAUZA BÁTORA

Vývoj událostí okolo angažmá předsedy iniciativy Akce D.O.S.T. Ladislava Bátory na ministerstvu školství: 22. února - Podle médií ministr školství Josef Dobeš (VV) představil na poradě vedení ministerstva Ladislava Bátoru jako svého poradce i jako kandidáta na svého náměstka.

Bátora je předsedou iniciativy Akce D.O.S.T., která mimo jiné podporovala prezidenta Václava Klause v odporu proti lisabonské smlouvě, odmítá některou agendu EU a postavila se také proti výuce sexuální výchovy na školách. Bátorovi se dále vytýká, že byl v roce 2006 na Vysočině jako nezávislý volebním lídrem kandidátky Národní strany (nacionalistická strana, která dlouhodobě vystupovala proti EU, Romům nebo přistěhovalcům).

24. února - Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že si "nedovede představit, že by se člověk s minulostí pana Ladislava Bátory stal náměstkem na ministerstvu školství".

28. února - Prezident Klaus označil kauzu okolo Bátorova zaměstnání na ministerstvu školství za diktaturu politické korektnosti".

5. března - Dobeš uvedl, že Bátora mu byl doporučen lidmi z prezidentova okolí.

17. března - Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (FFUK) se postavila proti tomu, aby byl Bátora poradcem ministra školství.

4. dubna - Dobeš jmenoval Bátoru svým ekonomickým poradcem.

13. července - Dobeš řekl, že Bátoru jmenuje ředitelem personálního odboru. Bude řešit snižování počtu zaměstnanců a audit budov.

4. srpna - Senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS vyzvali otevřeným dopisem premiéra Petra Nečase, aby zajistil odvolání Bátory z funkce ředitele personálního odboru ministerstva školství. Zdůvodňují to Bátorovým někdejším propojením s nacionalistickou Národní stranou.

5. srpna - Dobeš se ostře ohradil proti kritice senátorů. Bátora je prý svědomitý národovec a katolík a neexistují žádné důkazy, že by byl rasista.

7. srpna - Bátora napsal spolu s dalšími představiteli iniciativy D.O.S.T. velvyslanci USA v ČR Normanu Eisenovi, že nesouhlasí s jeho podporou pochodu homosexuálů v Praze. Iniciativa v čele s Bátorou zároveň také kritizovala záštitu, kterou nad akcí homosexuálů převzal primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

9. srpna - Bátorovy názory na chystaný pochod sexuálních menšin nemůže nikdo považovat za postoj České republiky, uvedl premiér Nečas. Podle předsedy vlády je nepřijatelné, aby se úředník choval jako politický aktivista.

16. srpna - Věci veřejné nebudou na ministra školství Dobeše (VV) tlačit kvůli odvolání Bátory.

17. srpna - Ministři TOP 09 opustili jednání vlády na protest proti Bátorovi. Podle nich urazil ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga (TOP 09). Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že se ministři vrátí, až odejde Bátora nebo Dobeš. Bátora na svém facebookovém profilu mimo jiné označil Schwarzenberga za "chudáčka starého".

18. srpna - Premiér Petr Nečas (ODS) požadoval od ministra školství Dobeše (VV), aby se jednoznačně distancoval od výroků svého podřízeného.

19. srpna - Dobeš se veřejně distancoval od slov svého podřízeného Ladislava Bátory na adresu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. 21. srpna - Ministr Kalousek potvrdil, že za ministry TOP 09 budou na jednání vlády chodit jen náměstci. A to až do té doby, než bude odvolán úředník Bátora 22. srpna - Premiér Nečas se podivil proč TOP 09 proti Bátorovi neprotestovala dříve.

24. srpna - Vláda na pravidelné schůzi jednala bez účasti ministrů TOP 09.

29. srpna - Ministr školství Dobeš (VV) se na večerním jednání dohodl s ministrem zahraničí Schwarzenbergem, že k 1. září odvolá Bátoru z postu personálního ředitele. Bátora na ministerstvu ale zůstane. Schwarzenberg potvrdil, že ministři za TOP 09 půjdou ve středu na zasedání vlády.

14.října - Ladislav Bátora rezignoval na svou funkci na ministerstvu školství. Chce se ale politicky angažovat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz