Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Odklad voleb se zamítá, Okamura neuspěl, rozhodl Ústavní soud

Česko

  11:10aktualizováno  13:54
BRNO - Ústavní soud rozhodoval o stížnostech senátora Tomia Okamury a dalších třech neúspěšných kandidátů prezidentské volby. Tři stížnosti senát odmítl jako neopodstatněné. Okamurovou stížností se bude ještě zabývat. Nevyhověl však jeho návrhu na odložení prvního kola volby. Platí tak termín 11. a 12. ledna 2013.

Právě Okamura totiž spojil svou stížnost s návrhem na odklad volby prezidenta a změnu ústavy i prováděcího zákona k přímé volbě. "Ústavní soud odmítl návrh na předběžné opatření, respektive odklad vykonatelnosti rozhodnutí předsedy Senátu, jímž se vyhlašují volby," sdělil výsledek jednání generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Rozhodnutí bylo jednomyslné.

Okamura k výroku soudu

Tomio Okamura se proti rozhodnutí soudu ohradil. "Ústavní soud rezignoval na svou povinnost a termín voleb zvítězil nad právem." Zmínil se také o tom, že už nikdy nebude možno smazat pochybnosti ohledně volby. Po soudu prý chtěl jen jednu věc: "Já žádal spravedlnost a chci jediné - ať se ověří, jestli jsem měl padesát tisíc podpisů." Setrval tak na svém dosavadním stanovisku, že ústavní zákon není proveden čistě. Mimo jiné vyzval k aktivitě své protikandidáty: "Ostatní kandidáti mlčí. Já si představuju prezidenta, který bude bojovat za pravdu nehledě na svůj profit. Chci právní stát, kterému můžeme věřit." Své další kroky specifikovat nechtěl, počká prý na zdůvodnění rozhodnutí soudu.

Plénum, které nyní tvoří 13 soudců, diskutovalo také o dalších ústavních stížnostech spjatých s přímou volbou. Tři z nich byly označeny za neopodstatněné a zamítnuty. Byly to stížností Petra Cibulky, Jiřího Kesnera a Anny Kešné.

Přemysl Sobotka neúspěch Okamury okomentoval i na Twitteru

Japonský nálet na českou Ústavu se nezdařil :-)  

Soudci se sejdou znovu v pondělí a řešit budou již jen Okamurovu stížnost. Soudce Pavel Rychetský podle Langáška předložil plénu několik variant, jak dále postupovat. Generální sekretář Tomáš Landášek však naznačil, že pravděpodobnost účasti Okamury ve volbách je velmi nízká. "Nebyl registrován, to rozhodnutí je v tuto chvíli platné, " poznamenal. "Volby proběhnou v pátek bez Tomio Okamury," dodal přímo.

Při dalším rozhodování o Okamurově stížnosti ale podle něj budou soudci brát v úvahu všechny kroky, které se mezitím rozvíjejí a jimiž může být i případné zvolení prezidenta.

ČTĚTE DÁLE:

Ústavní soud v souvislosti s přímou volbou obdržel celkem šest stížnosti. Dvě od běžných občanů a čtyři od neúspěšných kandidátů na prezidenta, kteří nedosáhli požadovaného limitu 50 000 podpisů nebo na nominaci od alespoň 20 poslanců či deseti senátorů.

Ústavní soud obdržel šest stížností

 • Zatím poslední stížnost na Silvestra podala Anna Kašná ze Šumperka, kterou ministerstvo vnitra nezaregistrovalo pro přímou volbu.
 • Kašná v řízení o registraci pro první přímou volbu prezidenta tvrdila, že její kandidaturu podpořilo deset senátorů a čtyři poslanci. Nijak to ale nedoložila. Ministerstvu vnitra nedodala ani další podklady, které vyžaduje zákon. Proto ji vnitro nezaregistrovalo. Nevyhověl jí ani Nejvyšší správní soud.
 • Další stížnosti podali Jiří Kesner z Kolína a někdejší disident Petr Cibulka, kteří chtěli kandidovat, ale nezískali dostatek podpisů. Kesner získal pouze 54 podpisů, Cibulka 319. Na Ústavní soud se už v listopadu obrátil také aktivista Lukáš Kohout.
 • Patrně nejsledovanější stížnost podal v souvislosti s volbami senátor Tomio Okamura, který po odpočtu neplatných hlasů klesl pod hranici 50 000 podpisů, a vnitro jej proto do přímé volby nepustilo. Jeho stížnost je spojena s návrhem na odklad voleb a zrušení ústavní podmínky 50 000 podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty. Požaduje také zrušit několik paragrafů v prováděcím zákoně.
 • Okamura také poukázal ve stížnosti na údajný zásah do práv advokátky Kláry Samkové. Ani Samkové vnitro neumožnilo kandidaturu, protože neměla dost podpisů.
 • Stížnost podal také Zbyšek Dřevojan ze Znojma. Domáhá se přezkoumání právní úpravy přímé volby.
 • O stížnostech Kesnera, Okamury, Cibulky a Kašné rozhoduje plénum Ústavního soudu. Role soudců zpravodajů připadla v abecedním "kolečku" Jiřímu Nykodýmovi, Pavlu Rychetskému, Michaele Židlické a Stanislavu Balíkovi. Stížnosti Dřevojana a Kohouta řeší tříčlenné senáty Ústavního soudu.

Prezidentští kandidáti v prvních reakcích vesměs rozhodnutí vítají

 • "Je to dobrá zpráva pro občany naší země. Prezidentskou volbou můžeme nastartovat tolik potřebné změny české politiky," řekl někdejší úřednický premiér a jeden z favoritů volby Jan Fischer.
 • "Považuji to za moudré rozhodnutí," uvedla lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová.
 • Také prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka označil za moudré rozhodnutí to, že nebyl zpochybněn termín přímé volby. "Myslím, že to by občané této země už byli malinko nervóznější, než nyní jsou. Jaký bude další osud stížnosti, už záleží jen na Ústavním soudu, ale nepředpokládám, že by to mělo ovlivnit legitimitu první přímé volby," řekl Sobotka.
 • Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera se dalo stanovisko Ústavního soudu čekat. Míní, že každý musí rozhodnutí soudu respektovat. "Nyní už nic nebrání tomu, aby volba proběhla bez jakéhokoli zpochybňování," řekl Dienstbier.
 • Kandidát TOP 09 a nynější ministr zahraničí Karel Schwarzenberg doufá, že už nebude zpochybněna legitimita voleb. "V této otázce mám plnou důvěru v Ústavní soud," uvedl v krátkém prohlášení pro média. Je prý rád, že se volby v plánovaném termínu skutečně budou konat.

Kandidátka Suverenity Jana Bobošíková lituje, že se prezidentské volby z rozhodnutí soudu nebude účastnit Okamura, který má podle ní zřetelnou podporu části voličů. "Z hlediska demokratických principů proto považujeme za nešťastné, že tito voliči nebudou moci svou podporu vyjádřit v samotných volbách," dodala Bobošíková.

"Plně respektuji rozhodnutí Ústavního soudu a jako občan i jako jeden z prezidentských kandidátů ho vítám, protože bych odklad prezidentských voleb považoval za další znejistění naší politické scény," reagoval čestný předseda SPOZ Miloš Zeman.

Pozitivně se vyjádřil i Nečas: "Rozhodnutí Ústavního soudu beru na vědomí a oceňuji, že soudci rozhodli v tak krátkém termínu."      

                                                                                                              ČTK

Autor: