Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ústavní žaloba na Zemana už se sepisuje, prezident má na odvolání Babiše týden

Česko

  18:35
PRAHA - Kvůli otálení s odvoláním ministra financí Andreje Babiše už vzniká ústavní žaloba, která míří na prezidenta Miloše Zemana. Skupina senátorů tím chce hlavu státu přinutit, aby Babiše zbavila funkce. Návrh na podání žaloby plánují senátoři příslušnému výboru předložit nadcházející úterý, tam by se pak rozhodlo o datu projednání žaloby na plénum Senátu.

Prezident Miloš Zeman při oznámení další kandidatury. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident má konat podle ústavy, míní Sobotka. Podle Štěcha vykládá Zeman ústavu účelově

„Připravujeme ústavní žalobu, která by měla být do konce tohoto týdne hotová,“ sdělil serveru Lidovky.cz Jiří Šesták. Šesták je součástí skupiny 27 senátorů, která prezidenta na hrozbu podání žaloby upozornila už uplynulý pátek. „Klíčovou pojistkou je mechanismus vyvození ústavní odpovědnosti za hrubé porušení ústavního pořádku. Jako senátoři jsme si vědomi, že naší rolí není pouze přihlížet, ale, bude-li toho třeba, konat,“ uvedli ve společném prohlášení (zde).

Plán senátorů kolem Jiřího Šestáka je následující. Pokud Zeman Babiše do nadcházejícího úterý neodvolá, předají návrh vypracované ústavní žaloby do rukou šéfa Senátu a současně předsedy organizačního výboru Milana Štěcha. Ten obratem výbor svolá. „Pokud shledá, že to je v pořádku, výbor rozhodne o svolání pléna Senátu, který se tím bude zabývat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Štěch.

Na plénum Senátu by se mohla ústavní žaloba dostat ještě v průběhu května. Žaloba vzniká v okruhu zhruba tří desítek senátorů, její podobu pak precizují ústavní právníci. „Probíhají konzultace s ústavními právníky tak, aby byly formální věci v pořádku,“ poznamenal senátor Šesták. Ústavní žaloba pro hrubé porušení Ústavy je nástrojem, jehož smyslem je zbavit prezidenta funkce.

Šesták přitom připouští, že senátoři Zemana z Hradu dostat nechtějí. Žalobu vnímají jako varovný prst, jenž má hlavu státu přimět Babiše odvolat. „Je to způsob určitého tlaku, aby se ústavní instituce chovaly podle toho, jak ústava předpokládá,“ podotkl Šesták s tím, že současným otálením Zeman nejvyšší zákon této země porušuje. „Pan prezident to ale může kdykoliv napravit,“ poznamenal Šesták.

Podle Ovčáčka senátoři vyhrožují, je to prý neakceptovatelné

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček už se na sociální síti Twitter postavil za svého chlebodárce. Krok senátorů označil za vyhrožování. „Vyhrožování prezidentu republiky je v demokratické společnosti nepřijatelné a neakceptovatelné. Už jsme to v historii jednou zažili,“ napsal bez dalších podrobností Ovčáček. Zeman v současnosti pobývá na oficiální návštěvě Libereckého kraje, nadcházející čtvrtek pak míří na týden do Číny.

Šéf Senátu Štěch avizoval, že je připravený podání ústavní žaloby podpořit. Už od minulého týdne prezidenta Zemana za jeho přístup k vládní krizi kritizuje, jeho chování mimo jiné přirovnal k chování senilních starců. „Pokud pan prezident nebude konat v souladu s Ústavou, tak můj názor je, že Senát musí dostát své ústavní povinnosti,“ sdělil serveru Lidovky.cz Štěch, podle kterého nemají Zemanovy výklady Ústavy „hlavu, ani patu.“

Babiš a Zeman si podávají ruce
Andrej Babiš na poradě s ministry ANO.

Zeman se například odvolává na koaliční smlouvu, podle níž musí návrh na odvolání ministra předcházet souhlas jeho mateřské strany. ANO přitom za svým šéfem stojí. Nicméně koaliční smlouva je pouze politická deklarace, jejíž výklad je věcí premiéra. Ústava nedává prezidentovi jinou možnost než ministra sesadit.

Premiér Bohuslav Sobotka chce Babiše vyhodit z vlády kvůli zásadním podezřením, že šéf státní kasy nákupem dluhopisů Agrofertu krátil daně, na předchozí koupi samotné firmy neměl dost legálních prostředků a že na schůzkách s dnes už bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem ovlivňoval obsah deníku. Babiš složit ministerskou funkcí odmítá, kritiku své osoby vnímá jako kampaň politické konkurence.

Autor: