Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Brně se srazil trolejbus s tramvají. Zranilo se 40 lidí, z toho 13 těžce

Česko

  14:20aktualizováno  19:42
BRNO - V centru Brna se v pondělí čelně srazil trolejbus s tramvají, zranilo se při tom 40 lidí, z toho 13 těžce a středně těžce. Všichni pacienti byli rozvezeni do brněnských nemocnic, mezi zraněnými jsou dvě děti, řekla mluvčí zdravotnické záchranné služby Michaela Bothová. Zraněni byli také oba řidiči. Příčina nehody se vyšetřuje.

Čelní střet tramvaje a trolejbusu v Brně. foto: HZS JMK

Nehoda se podle webu policie stala asi ve 13:40 v Křenové ulici u zastávky Masná.  Křenová ulice v Brně je po nehodě opět průjezdná, uzavřená byla téměř šest hodin. Dopravní podnik odtáhl havarovaná vozidla. Škoda je kolem dvou milionů korun.

„Zraněných je celkem 40, z toho 13 těžce a středně těžce. Zraněni jsou také oba řidiči, oba jsme ošetřili a převezli do nemocnic. U obou jde o těžké zranění nohou,“ řekla mluvčí. Počet zraněných podle ní ale ještě nemusí být konečný, někdo se ještě může přihlásit dodatečně.

Zraněné z dnešní nehody tramvaje a trolejbusu v centru Brna záchranáři rozvezli prakticky do všech brněnských nemocnic, počínaje Fakultní nemocnicí Brno-Bohunice a konče Dětskou nemocnicí.

„Přijali jsme čtyři pacienty, z toho jednoho s těžkým zraněním a tři se středně těžkými zraněními. Jedná se převážně o zlomeniny a jedno těžké poranění hrudníku. Všichni jsou hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče,“ napsala mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.

Mluvčí Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích Pavel Žára ČTK řekl, že z nehody přijali pět pacientů. Blíže však nespecifikoval povahu jejich zranění. Podle sdělení z Úrazové nemocnice přijali k ošetření deset pacientů, z toho čtyři v nemocnici zůstali.

Podle mluvčí záchranné služby Michaely Bothové mezi zraněnými byly i dvě děti, záchranná služba je převezla do Dětské nemocnice. Někteří ze zraněných skončili také ve Vojenské nemocnici nebo na klinice SurGal.

Zatím není potvrzeno, že by mezi zraněnými byl cizinec, nelze to ale ještě plně vyloučit.

01.dubna 2019 v 14:21, příspěvek archivován: 01.dubna 2019 v 14:27

https://t.co/RMGNMor5yU

Bothová doplnila, že v pondělí měla na místě záchranná služba čtyři posádky bez lékaře, dvě posádky s lékařem, inspektora provozu a čtyři vozy převozové služby. „Jde o mimořádnou událost druhého stupně, operátorky zaktivovaly traumaplán,“ řekla. Druhý stupeň traumatologického plánu se vyhlašuje při počtu zraněných mezi 11 až 100. Plán stanoví především činnost výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby na místě mimořádné události a způsob transportu postižených.

Náhradní autobusová doprava je vedena okolními ulicemi, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Doplnila, že u tramvaje šlo o služební jízdu, jela z centra. Trolejbusová linka 33 jela do centra.

V Brně se na křižovatce Masná a Křenová srazil trolejbus s tramvají.
V Brně se 1. dubna 2019 srazil trolejbus s tramvají, na místě je podle...

Podle mluvčího drážní inspekce Martina Drápala šlo o čelní střet. Škoda na tramvaji i trolejbusu byla podle něj shodně odhadnuta na milion korun. „Drážní inspekce vyšetřuje příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku,“ uvedl mluvčí.

Hasiči sedm lidí vyprošťovali z trolejbusu. Pro příbuzné účastníků nehody zřídili infolinku, lze volat na číslo 950649999.

Výběr vážnějších srážek tramvají za posledních deset let:

11. dubna 2008
V Ostravě se na jednokolejné trati čelně srazily dvě tramvaje, dva lidé zemřeli, 45 bylo zraněno. Vinu za nehodu nesl jeden z řidičů, který nevyčkal příjezdu protijedoucí tramvaje. Soudy mu za to vyměřily čtyřletý trest.

5. června 2008
V brněnské Osové ulici se srazily dvě tramvaje. Výsledkem nehody bylo šest lehce až středně těžce zraněných.

19. dubna 2011
V Ostravě se v zastávce Důl Hlubina v Místecké ulici srazily dvě tramvaje. Zraněno bylo sedm lidí, většinou lehce po pádech.

21. května 2013
V Praze na Červeném vrchu se srazily dvě tramvaje, deset lidí utrpělo lehká zranění a záchranáři je převezli do nemocnic.

15. června 2013
V centru Prahy se srazily dvě tramvaje. Při nehodě bylo zraněno 11 lidí, převážně turistů. Nehoda se stala v Chotkově ulici v prudkém sjezdu na Klárov.

6. srpna 2013
Při srážce tramvají před zastávkou Slavia v pražských Vršovicích se lehce zranilo šest lidí. Zranění cestující většinou utrpěli zhmožděniny.

27. října 2017
Při srážce dvou tramvají v Ostravě - Porubě se zranilo 11 lidí, vesměs šlo o středně těžká zranění.

29. června 2018
V Praze se v Ječné ulici na zastávce Štěpánská srazily dvě tramvaje. Při nehodě bylo zraněno 23 lidí, tři z nich utrpěli středně těžká zranění, ostatní lehká. Škoda byla podle Drážní inspekce vyčíslena na pět milionů Kč.

4. října 2018
Na Karlově náměstí v centru Prahy se odpoledne srazily tramvaje. Při nehodě utrpěl zranění třicetiletý muž.

Policejní mluvčí Pavel Šváb řekl, že policie je na místě. Odklání dopravu na objízdné trasy a žádá řidiče, aby dbali jejích pokynů. Na místo vyjel také krizový intervent policie. Policejní vrtulník monitoroval dopravní situaci v místě nehody. „Příčina nehody může být od technické závady přes zdravotní indispozice řidiče až po chybu řidiče,“ řekl Šváb. Některá média spekulují o tom, že jednou z vyšetřovacích verzí je to, že se trolejbus vyhýbal ženě s kočárkem nebo že ho oslnilo slunce.

Náhradní dopravu dopravní podnik vede z centra Mlýnskou ulicí a do centra Hladíkovou ulicí. Místem nehody momentálně neprojedou linky 8, 10, 12, 31, 33. Ostatní linky jedou zmíněnou náhradní trasou. Nabírají ale kvůli dopravnímu kolapsu v okolí nehody zpoždění.

Křižovatka ulic Křenová a Masná v Brně.

Křižovatka ulic Křenová a Masná v Brně.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...