2. dubna 2019 16:27, aktualizováno  17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Někteří zranění z brněnské nehody jsou již doma

V Brně se na křižovatce Masná a Křenová srazil trolejbus s tramvají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Brně se na křižovatce Masná a Křenová srazil trolejbus s tramvají. | foto: ČTK

BRNO Brněnské nemocnice už propustily některé zraněné z pondělní srážky tramvaje a trolejbusu v centru města. Lékaři Úrazové nemocnice úspěšně operovali jednoho z řidičů. Vyšetřování nehody může podle policie trvat měsíce, vyslechnout bude třeba desítky svědků. Podle Drážní inspekce byla příčinou nehody buď technická závada, nebo selhání člověka. Poškození z nehody mají nárok na odškodnění, přihlásit se mohou brněnskému dopravnímu podniku.

Při srážce v Křenové ulici bylo zraněno 40 lidí včetně dvou dětí a obou řidičů, 13 lidí mělo těžké nebo středně těžké zranění. Fakultní nemocnice Brno přijala pět dospělých pacientů a jedno dítě do Dětské nemocnice Brno, která pod ni spadá. „Dítě jsme už propustili. Pět dospělých je u nás. Víceméně měli středně těžká poranění,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Deset pacientů ošetřili pracovníci Úrazové nemocnice, čtyři z nich ponechali v hospitalizaci. „Zatím nemáme žádnou změnu. Řidiče jsme úspěšně operovali,“ řekl ředitel nemocnice Zdeněk Buštík. Čtyři pacienti zůstávají také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Všichni jsou na JIP. Mají vážná zranění, ale nejsou nyní v bezprostředním ohrožení života. Jeden pacient půjde na operaci,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Další zranění skončili ve Vojenské nemocnici a také na klinice SurGal.

Policie má pro vyšetřování k dispozici kamerový záznam. „V současné době ho analyzujeme. Nebudeme ale sdělovat, odkud pochází,“ uvedl mluvčí policie David Chaloupka. Policie také vyzývá případné svědky, kteří na místě nehody natáčeli, aby se přihlásili. Nehodu mohly zachytit i kamery v autech. „Svědků je hodně, není to otázka několika dní, že by byli všichni vyslechnuti,“ doplnil Chaloupka. Vyšetřování tak velkých nehod může podle něj zabrat i půl roku. Policisté využijí také znalce z oboru dopravy.

Peníze budou z pojistky

Nehodu vyšetřuje také Drážní inspekce. Dosavadní vyšetřování nepotvrdilo, že by za kolizi mohla přecházející žena s kočárkem, které se trolejbus vyhýbal, uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal. Informace o ženě na přechodu se objevily po nehodě. „Pracujeme se dvěma verzemi, a to je technická závada, nebo selhání člověka, žádné jiné verze nejsou. Šetření je ale na začátku,“ dodal mluvčí. Policejní mluvčí Pavel Šváb v pondělí řekl, že mezi příčiny nehody může patřit technická závada, zdravotní indispozice řidiče, ale také možná chyba řidiče.

Podle mluvčí brněnského dopravního podniku Hany Tomaštíkové mají poškození z nehody nárok na náhradu majetkové i nemajetkové újmy. Podniku se mohou hlásit na telefonním čísle 543171131. Doložit musejí popis mechanismu zranění, podrobný popis události a lékařské zprávy. Částka odškodnění je individuální, předpisy ji nepaušalizují. Peníze poputují z pojistky podniku. Podle Tomáše Becka ze společnosti Vindicia, která se zabývá odškodněním, může suma v případě zlomenin či operací jít do statisíců až milionu.

Čelní střet tramvaje a trolejbusu v Brně.
V Brně se srazil trolejbus s tramvají. Nehoda se stala na křižovatce Masná a...

Trolejbus poškozený při nehodě dopravní podnik sešrotuje. Tramvaj chce opravit, nejprve ji však musí prohlédnout technici, doplnila Tomaštíková. Škodu předběžně odhadla Drážní inspekce na dva miliony korun, milion na každém vozidle. Dopravní podnik zatím svůj odhad škody nezveřejnil.

Nehoda se stala v pondělí před 14:00 a Křenovou ulici zablokovala téměř na šest hodin. V tramvaji jel jen řidič, další zranění jsou z trolejbusu. Jeden z jeho pasažérů, šestadvacetiletý Lukáš Valenta, popsal, že po nehodě všichni křičeli, byli od krve. „Řidič normálně jel, pak najednou rána jak z děla, všichni lítali jako papírový hračky. Byla tam i maminka s kočárkem, miminko vylítlo z kočárku ven. Možná to bylo i dobře, protože ten kočárek pak byl na kaši,“ uvedl. Dítě našel na zemi a vynesl z trolejbusu. I s maminkou ho odvezli zdravotničtí záchranáři.

ČTK