28. března 2019 10:07, aktualizováno  15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Vyškovsku unikla kyselina chlorovodíková, hasiči evakuovali 55 osob

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

PRAHA V Bučovicích na Vyškovsku, v místní části Marefy, ve čtvrtek po ránu unikla v místní firmě kyselina chlorovodíková. Provozovnu muselo opustit 55 lidí. Příčinou úniku byla patrně nevhodná manipulace. Ve firmě zasahovali asi čtyři a půl hodiny hasiči, událost se obešla bez zranění. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Událost vyšetřuje policie.

Hasiči na místo vyrazili krátce před 6:30, na místě zasahovala i jejich chemická laboratoř z Tišnova. Zjistili, že byl zřejmě nevhodnou manipulací s chemickými látkami poškozen barel s kyselinou chlorovodíkovou v jedné z místností provozovny. Prostor následně kyselina kontaminovala a do místnosti se začal uvolňovat chlór.

Širší okolí podle hasičů ohroženo nebylo, nebezpečné chemikálie zůstaly uvnitř místnosti. „Hasiči v přetlakových oblecích zasypali kyselinu sorbentem a zajistili také poškozený barel. Následně zbytky neutralizovali,“ uvedl mluvčí. Zásah ukončili krátce po poledni.

Na místě byla i policie. „Zásah je v kompetenci hasičů. Událost ale budeme prověřovat, budeme zjišťovat, jak k ní došlo,“ řekla mluvčí policie Alice Musilová.

Kyselina chlorovodíková je nebezpečná sloučenina, při nadýchání zplodin hrozí poškození dýchacích cest.

ČTK