14. prosince 2018 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V celém Moravskoslezském kraji byly překročené smogové limity, situace se lepší

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Ostrava V Moravskoslezském kraji byl během pátku na všech stanicích překročen imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Rozptylové podmínky se ale během dne zlepšily. Odpoledne už meteorologové na většině stanic hodnotili situaci podle aktuálních hodinových koncentrací polétavého prachu v ovzduší jako dobrou nebo uspokojivou. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace byly ale ve 14:00 stále všude nad hranicí 50 mikrogramů. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Nejvyšší průměrné denní koncentrace vykazovala odpoledne stanice v Rychvaldu na Karvinsku, a to 109 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než dvojnásobek povoleného limitu. „Rozptylové podmínky budou většinou dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat většinou kolem, místy mírně nad hodnotou stanoveného imisního limitu,“ uvedli odpoledne meteorologové.

V letošní topné sezoně byla v regionu smogová situace zatím vyhlášena jednou, a to koncem října. V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá nejen průmysl, ale i doprava, topení v domácnostech a škodliviny ze sousedního Polska.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz