Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smog má podle studie vliv na poznávací schopnosti

Věda

  7:48
WASHIN/PEKING - Pokud je někdo vystaven dlouhodobě smogu, může si přivodit zhoršení poznávacích schopností. Vyplývá to ze studie, na níž se podíleli vědci z USA a Číny a při níž se po čtyři roky sledovaly matematické a slovní výkony 20 000 lidí. Vědci se domnívají, že negativní vliv nekvalitního ovzduší se zvyšuje s věkem a projevuje se nejvíce u mužů s nižším vzděláním.

Města na východě Číny netrápí v těchto dnech sníh, ale nadprůměrný smogový příkrov. Na snímku město Hefei v provincii Anhui. foto: Reuters

Studie zveřejněná v časopise americké akademie věd (PNAS) se zaměřila na měření oxidu siřičitého, oxidu dusičitého a prachových částic s průměrem do deseti mikrometrů v prostředí, kde žili účastníci studie. Není ale jasné, která z těchto tří škodlivin měla na výsledek studie největší vliv. Stranou zůstaly hodnoty oxidu uhelnatého, ozonu a větších prachových částic.

Špatný vzduch připraví o život milion Číňanů za rok. Pomohou obří pračky smogu?

Autoři se podle serveru BBC domnívají, že výsledek má široký dopad, jelikož více než 80 procent lidí žijících ve městech po celém světě je vystaveno nezdravému ovzduší. Světová zdravotnická organizace (WHO) hovoří o neviditelném zabijákovi, který ročně připraví předčasně o život odhadem sedm milionů lidí.

„Přinášíme důkaz, že vliv smogu na verbální testy je patrnější s věkem, a to zejména u mužů s nižším vzděláním,“ tvrdí studie. Smog podle ní zvyšuje také pravděpodobnost výskytu degenerativního onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a další formy demence.

Pražské centrum zahalené ve smogu.
Komíny vypouštějící páru při východu slunce v Ivry-sur-Seine.

Použitý vzorek umožnil zjistit dopady znečištění vzduchu na lidi s jejich přibývajícím věkem. Výsledky popisující vliv během životního běhu jsou zcela nové, řekl jeden z autorů studie Xi Chen z Yaleovy univerzity. Už v minulosti se prováděly studie vlivu smogu na člověka a prokázal se škodlivý vliv na poznávací schopnosti studentů.

Nové testování bylo provedeno v letech 2010 až 2014 u osob starších deseti let. Kognitivní schopnosti se měřily na základě 24 standardizovaných matematických úkolů a 34 slovních poznávacích úloh.

‚Smog musíme řešit, jeho dopady na zdraví jsou zřejmé‘

„Tato nejnovější studie se shoduje s předchozími výzkumy. Nového je na ní ale to, že se zaměřuje na situaci v Číně a na fakt, že ve srovnání s předešlými studiemi je velmi podrobná. Nové je i to, že rozlišuje podle pohlaví a podle věku,“ sdělil Derrick Ho z hongkongské technické univerzity. Zaměřil se přitom na extrémní podmínky jako je smog a jejich vliv na zdraví.

Ze statistik vyplývá, že smog předloni ve světě zabil 4,2 milionu lidí a že kvůli znečištěnému ovzduší každoročně umírá předčasně sedm milionů lidí. Kolem 91 procent světové populace žije v prostředí, kde škodliviny převyšují normy doporučené WHO. Mezi dvaceti nejvíce znečištěnými městy je 14 indických, přičemž na prvním místě seznamu je Kánpur. Znečištěný vzduch dýchá ve světě devět z deseti lidí.

Westminsterský palác během velkého smogu v roce 1952.

Studie v závěru konstatuje, že zjištění o škodlivém vlivu znečištěného ovzduší na kognitivní schopnosti, zejména pak na mozek stárnoucí populace, naznačuje, že smog může mít na společnost mnohem větší vliv, než se dosud myslelo. Xi Chen z Yaleovy univerzity upozornil, že u starších lidí - ve studii u těch nad 55 let - je vliv škodlivin obtížné zmírnit. Jde totiž o účinky, které se kumulují s věkem.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat