Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V centru Drahošova štábu: místo naděje vystřízlivění. Sálem rezonoval zpěv neúspěšného kandidáta

Jiří Drahoš se ženou po svém boku během tiskové konference. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš se ženou po svém boku během tiskové konference. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Když v sobotu Jiří Drahoš vstával, možná už si představoval, jak z Hradu vyklidí všechny popelníky a jaký výraz bude mít na poštovních známkách. Voliči však rozhodli jinak a v jeho štábu se v podvečer usadila pokleslá nálada, kterou občas přerušilo například pálení volebních lístků se Zemanovým jménem. Atmosféra vzrušeného očekávání se v labutí píseň proměnila za necelé dvě hodiny.

Ruch, cinkot skleniček a sázky na výhru. Tak se v sobotu, kdy si Česko vybíralo prezidenta, začínalo v baště příznivců akademika Drahoše. Na místo se sjížděli jeho příznivci, nechyběl jeho tým poradců, ani řada známých osobností a novináři se připravovali na závod o rozhovory, které mohly být i s novým českým prezidentem.

První čísla, ve kterých Zeman jasně vedl, nikoho nerozhodila. Všichni počítali s tím, že nejrychleji sečtené vesnice ovládne právě Zeman. „Balíci to jistí,“ komentovali přítomní ještě s veselými tvářemi průběžné výsledky se sebevědomím.  

Praha to nedohnala

Úsměvy na tvářích však zamrzaly rychle. Hodinu po uzavření volebních místností bylo zřejmé, že se Drahoš a Zeman budou v nejlepším případě prát o každý jednotlivý hlas. „Praha to dožene“ se stalo mantrou, kterou si ti optimističtější opakovali s každou minutou intenzivněji. „Praha to dožene,“ bylo slyšet z kabinek toalet i ve frontě na miniaturní kuřecí řízky. Nepomohlo ani Drahošovo první vystoupení, ve kterém krátce konstatoval, že je ještě příliš brzo na jakékoli závěry. Nehty si ale okusovali téměř všichni přítomní, včetně řady novinářů.

Jiří Drahoš si třese rukou s Michalem Horáčkem.
Ve volebním štábu Jiřího Drahoše je i Dominik Feri.

Krátce před čtvrtou hodinou se však propast mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem ukázala jako příliš hluboká. V tu chvíli se již daly zaslechnout první štípavé poznámky na účet Miloše Zemana. 

Ve chvíli, kdy už bylo jasné, Drahoš ztratil šanci na vítězství jakoby v hlavním sále, kde se družili Drahošovi podporovatelé, teplota klesla o deset stupňů. 

Drahoše nějakou dobu vyhlížely fotoaparáty i zvědavé pohledy, načež byl jeho příchod oceněný bouřlivým jásotem a potleskem. Vítán byl jako vítěz a s podobnou grácií mluvil i ke svým příznivcům. „Nevyhrál jsem, ale necítím se jako poražený“, vzkázal všem přítomným. Jeho maska téměř dokonalého klidu se ale prolomila zejména v momentu, kdy vřele děkoval své manželce Evě.

Jak hlasovali vaši sousedé

Ten nejemotivnější moment si pro příznivce však nechal až na konec. Svým hlubokým basem zapěl státní hymnu, což rezonovalo místností, kde se ještě před krátkou chvílí hlavně nadávalo na vše, co přišlo vhod – Čechy, českou náturu i českou politiku. Drahošův zpěv, ke kterému se přidala většina sálu, naopak působil jako zpečetění jeho slibu nadále bojovat za Česko, které chtěl jako prezident pomáhat utvářet. Do smutkem unaveného Kongresového centra Praha se tak alespoň dočasně vrátila energie. „To je frajer,“ nechali se slyšet přítomní.

Drahošova velkorysost se mezi přítomné rozšířila a i přes některé okázalé projevy nelibosti, například nadávky či pálení volebních lístků Miloše Zemana na přilehlé terase, se tak s porážkou přítomní vyrovnali relativně dobře. O několik hodin později již dokonce spolu s Drahošem opět zpívali.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...