Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku je 2976 případů nákazy koronavirem. Počet obětí vzrostl na 17

Odběrové místo v Thomayerově nemocnici, kam se lidé mohou přijít otestovat na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové místo v Thomayerově nemocnici, kam se lidé mohou přijít otestovat na... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku zemřelo 17 lidí. Mezi oběťmi nákazy podle webu ministerstva zdravotnictví přibyl jeden člověk. Počet pozitivně testovaných na onemocnění COVID-19 se k pondělním 22:30 zvýšil o 159 na celkových 2976.

V neděli činil denní nárůst 160 případů, v sobotu 262, v pátek dokonce 373. Přes víkend ale klesal počet provedených testů na koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zatímco v pátek jich bylo 5247, což byl zatím nejvyšší počet testů v Česku za den, v sobotu bylo provedeno zhruba 4300 testů a v neděli asi 2800. Aktuální údaje ministerstvo zveřejní v úterý ráno.

V neděli ministerstvo zdravotnictví ohlásilo pět úmrtí na nemoc COVID-19, v sobotu dvě úmrtí. Jde zejména o lidi, kteří mají také jiné těžké zdravotní obtíže. S nemocí zemřela také zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice.

Výrazně nejvíce nakažených je podle aktuálních čísel z Prahy, na kterou připadá víc než čtvrtina nemocných. Víc než desetina ze všech případů je ze Středočeského a také z Moravskoslezského kraje. Vzhledem k počtu obyvatel je nákaza nejrozšířenější v hlavním městě a v Olomouckém kraji.

V Česku se podle hlášení krajských hygienických stanic nakazilo 81 procent nemocných, zbytek v zahraničí, zejména v Itálii a Rakousku. Víc než 53 procent nakažených tvoří muži.

Nejvíc lidí s nákazou, téměř pětina, je shodně ve věkových skupinách 35 až 44 let a 45 až 54 let. Děti do 14 let tvoří šest procent. Seniorů nad 65 let, kteří jsou považováni za nejvíce ohroženou skupinu, je mezi nemocnými skoro 14 procent.

Praha 1 dezinfikuje domy, v kterých se byty pronajímají Airbnb, 29. 3. 2020.
Praha 1 dezinfikuje domy, v kterých se byty pronajímají Airbnb.

První tři případy onemocnění oznámilo Česko 1. března. Počet pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 se změnil naposledy minulý týden v pátek, kdy lékaři oznámili 11. případ.

Vláda proti šíření nákazy zavedla řadu omezení. Od 16. března je s výjimkami zakázaný volný pohyb lidí, zatím do 1. dubna. Jeho prodloužením minimálně o týden by se ministři mohli zabývat už dnes. Platí také, že mimo bydliště si lidé musejí zakrývat ústa a nos. Na veřejnosti mohou být maximálně ve dvou, výjimku mají rodiny. Zavřené jsou restaurace a část obchodů. Nemohou se konat kulturní, společenské a sportovní akce.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!