Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku opět přibylo přes 10 tisíc nakažených za den. Nemocnice jsou na hraně svých kapacit

Zavádění centrálního žilního katetru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavádění centrálního žilního katetru. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Epidemie v Česku je znovu na vzestupu. Druhý den po sobě přibylo víc než 10 000 nakažených nemocí covid-19 za jeden den, rekordní je počet nakažených vyžadujících intenzivní péči. Laboratoře ve středu odhalily 10 813 případů, to je skoro o 1300 víc než ve stejný den minulého týdne. Den předtím testy prokázaly nákazu u 12 591 lidí, nejvíc od 8. ledna.

V nemocnicích, které jsou na hraně svých kapacit, bylo 6195 pacientů s koronavirem. Počet nakažených, kteří jsou ve vážném stavu, je nyní nejvyšší od začátku epidemie. Ve středu jich bylo 1227, skoro stejně i předchozí den, dosavadní maximum bylo přitom 1200 těžkých případů ze 3. listopadu. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zdravotník s pacientem s covidem v chebské nemocnici.
Přeplněné nemocnice na západě Čech jsou nuceny posílat svoje pacienty do jiných...

Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek, z toho pro covidové pacienty jich zbývá 148. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, tedy těch, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti. Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška hrozí vyčerpání kapacit intenzivní péče v osmi ze 14 krajů.

Od začátku epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,1 milionu lidí, z toho téměř 996 000 z nich se už uzdravilo a 18 739 lidí s nákazou zemřelo. Denně umírá víc než sto lidí, u nich se prokázal covid. V současnosti je v Česku přes 108 500 nakažených.

Laboratoře v Česku ve středu provedly asi 68 000 testů na koronavirus, pozitivních bylo 35 procent z nich. Právě vysoká pozitivita testů, která se pohybuje kolem 30 procent, je podle odborníků důkazem vysoké virové nálože v populaci.

Nejhorší epidemická situace je momentálně na Tachovsku, kde za uplynulých sedm dní evidují 1044 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následuje Sokolovsko s 1028 případy. Mírně se zlepšila situace na Trutnovsku a Chebsku, kde počet nových případů na 100 000 obyvatel za poslední týden klesl pod tisícovku. V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov platí od minulého pátku přísné omezení volného pohybu, o uzavření Tachovska se podle vyjádření ministra zdravotnictví také uvažovalo.

Od 27. prosince, kdy v Česku začalo proti novému koronaviru očkovat, dostalo obě potřebné dávky vakcíny 189 776 lidí. Zdravotníci dosud aplikovali přes 500 600 dávek vakcíny, z toho 14 712 ve středu. Výrobci podle dostupných údajů dodali do Česka zatím přes 667 000 dávek vakcín, využity byly tedy asi tři čtvrtiny z nich. Česko má objednané vakcíny asi pro 11 milionů lidí.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo na 1,1. Mírně nad hodnotou jedna se drží až na jednu výjimku od začátku února. Pokud se dostane pod tuto hranici, znamená to, že epidemie zpomaluje. V posledních dnech ale číslo pozvolna roste. Setrvale se zvyšuje i průměrný počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny, oproti předchozímu dni vzrostl ze zhruba 1015 na 1025. Čtrnáctidenní průměr nakažených mezi lidmi nad 65 let je zhruba 767.

Index PES, který už není pro určování opatření proti šíření covidu relevantní, se nyní drží na 75 bodech. Pro vládu bude klíčové uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče. I přes nepříznivou epidemickou situaci se stát chystá na postupný návrat žáků do škol spojený s testováním, který by měl začít v březnu. Vláda bude v pátek řešit také otevření dalších obchodů.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...