Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku ve středu přibylo 15 tisíc případů covidu, od začátku epidemie zemřelo přes 21 tisíc lidí

Antigenní testování ve firmách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antigenní testování ve firmách. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha V Česku zemřelo od začátku epidemie nemoci covid-19 přes 21 000 lidí s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Poslední tisíc úmrtí přibyl za šest dní. Denní nárůsty nově potvrzených případů jsou nadále vysoké.

Ve středu přibylo 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Byl to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 21 128 lidí s prokázaným covidem, z toho 9188 od začátku letošního roku. V lednu zemřelo 4739 lidí a v únoru 3991. Od začátku letošního března přibylo do statistik zatím 458 případů.

Z podrobnějších statistik krajských hygienických stanic také vyplývá, že průměrný věk lidí, kteří s covidem zemřeli od začátku epidemie do konce letošního února je přibližně 78 let. Nejstaršímu zemřelému bylo 110 let, pocházel z Trutnovska a zemřel první únorový den. Naopak nejmladším člověkem, který s covidem zemřel, byla 22. února osmiletá dívka z okresu Plzeň-sever. Na případ dnes upozornil server Novinky.cz. Žádné další úmrtí ve věku do 15 let ministerstvo neeviduje, 16 zemřelých je ve věku do 30 let.

Celkem testy v Česku dosud odhalily 1,28 milionu nakažených. Více než 85 procent z nich se uzdravilo, aktuálně nemocných je podle statistiky ministerstva zdravotnictví 158 568.

Nejhorší epidemická situace je na Kolínsku, kde na 100 000 obyvatel připadá 1293 nově potvrzených případů za posledních sedm dní. Následuje Tachovsko s 1257 novými případy na 100 000 obyvatel za týden.

Nápor na zdravotnická zařízení v Česku v souvislosti s epidemií nového koronaviru je stále velký. V nemocnicích ve středu leželo 8231 lidí s covidem. Bylo to o 253 méně než v úterý, ale přibližně o 1000 více než před týdnem. V těžkém stavu bylo ve středu druhý den v řadě přes 1700 pacientů. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, takže celkové počty obsazených lůžek jsou vyšší.

Reprodukční číslo ve středu kleslo na 1,06 z úterních 1,09. Dostalo se tak na úroveň z poloviny února. Reprodukční číslo, které vyjadřuje průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního člověka, klesá v Česku pátý den v řadě.

V Česku nadále pokračuje očkování proti novému typu koronaviru, které začalo 27. prosince. Zdravotníci dosud aplikovali přes 735 000 dávek. Obě potřebné dávky dostalo přibližně 251 000 lidí.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!