8. května 2019 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slunečný duben vystřídal mrazivý květen. V noci padly rekordy na šestině stanic

Mráz. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mráz. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Česko má za sebou další mrazivou noc, ve které padaly teplotní rekordy. Dosud nejnižší teploty pro 8. květen meteorologové naměřili na 26 ze zhruba 150 stanic, které fungují alespoň 30 let.

Nejchladněji bylo na stanici Kvilda-Perla, minus osm stupňů Celsia, rekord zde ale nepadl. Míst s teplotou pod nulou bylo v noci na středu zřejmě méně než v předchozí noci. Řekla to Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Z rekordních teplot byla nejnižší ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kde středečních minus 3,8 stupně Celsia o desetinu překonalo dosavadní minimum z roku 1979. V Deštném v Orlických horách naměřili minus 3,2 stupně, o tři desetiny stupně více zde bylo v roce 1987. Rekord ze stejného roku minus dva stupně Celsia byl ve středu o desetinu překonán v Jevíčku na Svitavsku.

Z krajů bylo podle Odstrčilové tepleji v Libereckém a Středočeském a v Praze, jinak byly mrazivé teploty rozloženy ve všech krajích. Méně chladno bylo v severních výběžcích republiky v Libereckém a Olomouckém kraji, mráz naopak výrazněji zasáhl Šumavu. „Šumava z toho obvykle vystupuje, když je jasno,“ podotkla meteoroložka.

Předchozí noc, kdy teplotní minima zaznamenala zhruba čtvrtina měřicích stanic, byla proti té středeční zřejmě chladnější. Obě se ale vymykají dlouhodobému nočnímu průměru na začátku května, který je kolem šesti stupňů Celsia.

V dalších dnech už by díky velké oblačnosti mrznout nemělo. Studený vzduch se ale má podle předpovědi do Česka vrátit na přelomu nynějšího a příštího týdne.

ČTK