Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Transport koní Převalského finišuje, zítra míří do Mongolska

Pražští koně v Khomiin Talu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražští koně v Khomiin Talu | foto: Jana Ptačinská Jirátová

PRAHA/DOLNÍ DOBŘEJOV V aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově v neděli finišují přípravy na transport čtyř koní Převalského do pražských Kbel, odkud zvířata odletí v pondělí odpoledne armádním letounem CASA do Mongolska. Veterinář pražské zoologické zahrady Roman Vodička řekl, že kritériem výběru pro transport byl jednak zdravotní stav koní, jednak jejich povaha.

"Leccos prozradilo už chování koní během dílčích transportů z Německa, Maďarska, Švýcarska a Slovenska do Česka. Jejich chování poté vyhodnocovali i chovatelé v Dolním Dobřejově," uvedl veterinář, který bude čtveřici doprovázet i v letadle. Poletí čtyři klisny, v záloze mají organizátoři transportu ještě další dvě, kdyby se převoz některé z vybraných na poslední chvíli zkomplikoval.

Let potrvá 18 hodin
Zhruba měsíc před transportem veterináři koně uspali a komplexně vyšetřili jejich zdravotní stav včetně rozboru krve.

ČTĚTE TAKÉ

Koně čeká téměř osmnáctihodinový let s dvěma mezipřistáními a dalších několik hodin pozemního transportu. Konvoj se také může zdržet na letištích při odbavování celní správou, vypočítal Vodička některá rizika akce. Dalším pak bude přistání na nezpevněné ploše letiště v Bulganu, kdy se letadlo možná bude otřásat.

Po čtyřech letech se 2. srpna dopoledne narodilo v pražské zoo hříbě koně Převalského

Zvířata za sebou sice mají dílčí transport do Česka, to ale bylo v nákladních vozech a přívěsech, nikoliv v úzkých transportních boxech, ve kterých pocestují do Mongolska. Umístění do beden s nimi nebylo možné předem nacvičit, v pondělí tak pro ně nastane zcela nová, nezvyklá situace.

Odlet přesně v 15:00 hodin
Nakládání začne v pondělí brzy ráno v Dolním Dobřejově. Už nyní je vybraná šestice koní vhodných pro transport, kromě Anežky, Spely, Xary a Grety také náhradnice Lotusz a Rama, od zbytku stáda oddělena ve výběhu. V pondělí je chovatelé z Dobřejova, na které jsou koně zvyklí, oddělí na dobře přístupný samostatný dvorek.

Tam pak veterinář každého z finální vybrané čtveřice koní uspí. "Kůň se položí k přepravnímu boxu a až se probudí, chovatelé ho přemístí do boxu; poté se box naloží na auto, podle zcela ideálního scénáře by to mělo trvat čtyřikrát 40 minut, máme rezervu pro případné komplikace," popsal scénář jednoho ze složitých okamžiků převozu Vodička.

Překládání transportních beden z letounu CASA na nákladní automobil na letišti v Khovdu

Každá dřevěná bedna váží 257 kilogramů. Je postavena tak, aby byla pro přepravu koní co nejvhodnější a transport byl bez komplikací. V průběhu převozu umožňuje přístup pouze k hlavě, hrudníku a zadním nohám koně. Z Dobřejova do Kbel převeze boxy nákladní vůz, odlet do Mongolska je naplánován na 15:00.

Návrat posledního divokého koně do přírody
Koně bude v letadle kromě Vodičky doprovázet ještě ředitel zahrady Miroslav Bobek a kurátor kopytníků Jan Marek. Nabízet jim budou v průběhu letu i později při pozemním převozu vodu, seno a mrkev. Po přistání v Bulganu bude koně čekat ještě zhruba dvousetkilometrová cesta auty do národního parku Gobi B. Neprodleně po příjezdu do parku budou klisny vypuštěny do ohrady.

PSALI JSME

Transportem zahrada navazuje na loňskou akci, kdy do pravlasti koní Převalského zoo poslala tři klisny a jednoho hřebce. Transport se zdařil, dvě klisny už v Mongolsku přivedly na svět hříbata. Přispějí tak k návratu posledního divokého koně do přírody.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...