Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koně Převalského se vrátili do stepi

Magazín

  16:16
Čtyři koně Převalského, Matyáš, Kordula, Lima a Cassovia, poprvé vyběhli do stepi v rezervaci Chomyn Tal na západě Mongolska. Koně komplikovaný transport z Česka přestáli bez problémů včetně závěrečné cesty autem z letiště v Chövdu. Ta trvala 21 hodin.

Pražští koně v Khomiin Talu foto: Jana Ptačinská Jirátová

Koně, které do Mongolska dopravil vojenský letoun CASA, nastoupili cestu v úterý v doprovodu pracovníků Zoo Praha. Po sedmnáctihodinovém letu absolvovala zvířata ještě cestu autem dlouhou 250 kilometrů.

Překládání transportních beden z letounu CASA na nákladní automobil na letišti v Khovdu

Všichni čtyři koně vyběhli z transportních beden bez sebemenších obtíží. Klisnu Kordulu vypustil jako první ze čtyř koní ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, hřebce Matyáše Evžen Kůs, vedoucí mezinárodní plemenné knihy koní Převalského. Limu a Cassovii pak zástupci mongolské strany.

Pražští koně v Khomiin Talu

"Přestože byla hodně dlouhá, byla nakonec v naprosté pohodě. Z mého pohledu - i když jsem se právě závěrečné fáze transportu nejvíce obával - nebyla rozhodně horší než dlouhý pobyt v letadle," komentoval z Mongolska transport ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Večerní cesta

Na cestě číhalo na českou výpravu několik překážek a úskalí, v jednom místě dokonce podle Bobka museli přes řeku přetahovat auto s koňmi na lanech. Brod nakonec transport překonal bez problémů.

Brodění řeky

Ve volné přírodě byl kůň Převalského - poslední divoký kůň vůbec - vyhuben před čtyřiceti lety. Příchod čtveřice mladých koní z Prahy je pro pokračování kriticky ohrožené populace v mongolské rezervaci zásadní.

Zvířata mají oživit nejmenší ze tří nově sestavených mongolských stád, které čítá 24 jedinců. Do Mongolska přiletěl tříletý hřebec Matyáš narozený ve Slatiňanech, o rok starší klisna Lima též ze Slatiňan, Kordula narozená v roce 2006 v Praze a stejně stará klisna Cassovia z košické zoologické zahrady. Všichni čtyři jsou po náročné cestě v pořádku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!