Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V dubnu zemřelo o téměř třetinu lidí více, než je obvyklé. V generaci lidí starších 80 let se dostala čísla do normálu

Lidé na Staroměstském náměstí píšou ke křížkům vzkazy, které symbolizují památku na jejich zesnulé blízké. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Praha - V dubnu zemřelo v Česku 11 500 lidí, což je proti předchozímu pětiletému průměru o 27 procent více. Nicméně je to nejnižší počet zemřelých za měsíc od loňského října, kdy v zemi propukla podzimní vlna šíření nemoci covid-19. V generaci lidí starších 80 let se pak počty úmrtí dostaly v dubnu k hodnotám z období před koronavirovou epidemií. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Podle údajů ministerstva zdravotnictví v souvislosti s covidem ve čtvrtém měsíci zemřelo zhruba 2550 lidí.
  9:41aktualizováno  10:06

V porovnání s pětiletým průměrem pro měsíc duben z let 2015 až 2019 zemřelo letos v dubnu v ČR o 2500 více lidí. Ve srovnání s počtem lidí, kteří zemřeli v březnu, jich bylo o 5100 méně, uvedli statistici. Doplnili, že březnový počet zemřelých byl vůbec nejvyšší a průměr překračoval o 62 procent. Také podle údajů ministerstva zdravotnictví byl letošní březen nejtragičtějším z hlediska úmrtí kvůli covidu za déle než rok epidemie, zemřelo na 6000 lidí.

Statistici uvedli, že proti březnu ubylo zemřelých ve všech krajích, i když v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bylo snížení mírnější než v jiných regionech. Denní počet zemřelých se podle nich v průběhu dubna navíc snižoval. Zatímco na počátku měsíce denní počty přesahovaly 450 zemřelých, a byly tak o téměř polovinu vyšší než průměr z let 2015 až 2019, ve druhé polovině dubna kolísaly okolo 350 zemřelých denně, což je téměř o pětinu více, než bylo v tomto období obvyklé v letech 2015 až 2019, uvedl ČSÚ.

Vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová doplnila, že u obyvatel starších 80 let se „potvrdil pozitivní vývoj z března, když se v dubnu úroveň úmrtnosti této seniorské kategorie vrátila k předpandemickým hodnotám“. Situace se zlepšila podle ní také u sedmdesátníků, přesto byl počet jejich úmrtí v dubnu ještě oproti běžné situaci v letech 2015 až 2019 o třetinu vyšší. „Nadprůměrná úmrtnost pak přetrvávala i u mladších seniorů,“ doplnila Štyglerová. 

Vzkaz tatínkovi, který podlehl zákeřné nemoci 5. ledna.
Lidé si k nakresleným křížkům připisují vlastní vzkazy a přikládají svíčky.
Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...