22. května 2017 11:07, aktualizováno  11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze úniku informací z policejních databází navrhli žalobci osmou vazbu

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto:  Dan Materna, MAFRA

BRNO V kauze úniku informací z policejních databází a trestních řízení navrhli žalobci vazbu pro osmého obviněného, řekl v pondělí státní zástupce Petr Šereda. Městský soud v Brně vyhověl předchozím sedmi návrhům na vazbu, více už jich není. Celkem je obviněno 18 lidí.

Vyšetřování, které vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, se týká bývalých elitních policistů a podnikatelů.

U všech lidí, kteří skončili ve vazbě, žalobci navrhovali koluzní důvod vazby. Hrozilo tedy podle nich nebezpečí, že by dotyční mohli mařit objasnění trestní věci či ovlivňovat svědky, případně spoluobviněné. „Soudce si chce věc nastudovat a dle posledních informací by měl o vazbě rozhodovat v úterý,“ uvedla mluvčí městského soudu Petra Hovorková

Podle informací LN jsou osmi osobami, kteří jsou buď ve vazbě, nebo jim vazba hrozí, tito lidé: brněnský podnikatel a majitel soukromé detektivní kanceláře HMS Security Saman El-Talabani, expolicista a majitel bezpečnostní agentury CS Solutions Group Michal Ratajský, bývalý detektiv ÚOOZ Jakub Patloka, duo vyšetřovatelů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Alexandr Jedlička, Ivo Sloup, právník Václav Kvíčala či podnikatel Radek Moric. Další vyšetřovatel NCOZ Daniel Medvec měl být podle informací LN zadržen až v sobotu, protože pobýval v zahraničí. Právě on by měl být podle zdrojů LN onou osmou osobou.

V tiskové zprávě v pondělí Vrchní státní zastupitelství v Olomouci uvedlo, že obvinění padla za podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení a nadržování.

Jméno osmého člověka není zřejmé

Podle České televize do vazby zamířili bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, bývalí policisté Jakub Sloup, Alexandr Jedlička, Jakub Patloka, advokátní koncipient Václav Kvíčala a podnikatelé Radek Moric a Samán Talabání. Kdo je osmým navrženým do vazby, není zřejmé, Šereda jméno nesdělil.

„Úkony provedenými v posledních dnech skončila operativní fáze trestního řízení vedeného a rozpracovaného původně Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Kvůli loňské reorganizaci celorepublikových útvarů Policie ČR bylo nutné věc přikázat k dalšímu řízení Národní protidrogové centrále. Tato trestní věc nesouvisí s případem označovaným jako Beretta,“ uvedlo zastupitelství v tiskové zprávě. I ve zmíněné kauze jde o úniky a vynášení informací.

Mezi stíhanými v aktuální kauze je podle ČT také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) či někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán. Stíhání majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO). V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz