21. května 2017 16:11, aktualizováno  17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza úniků ze spisů: mezi sedmi lidmi ve vazbě jsou hlavně (ex)policisté

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto:  Dan Materna, MAFRA

BRNO Žalobci se u posledního z obviněných v kauze úniku informací z policejních databází a trestních řízení rozhodnou o možném podání návrhu na vazbu v pondělí, řekl státní zástupce Petr Šereda. Už v sobotu brněnský městský soud vyhověl všem návrhům a do vazby poslal sedm lidí.

Vyšetřování, které vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, se týká bývalých elitních policistů a podnikatelů.

Policie zadržela posledního z obviněných 18 lidí podle Šeredy až v sobotu, protože v předchozích dnech nepobýval v České republice. „Dnes probíhají výslechy, které posoudíme a podle toho se rozhodne, zda návrh na vazbu podáme,“ uvedl státní zástupce.

Vyšetřovatel NCOZ byl v zahraničí

Podle informací LN jsou osmi osobami, kteří jsou buď ve vazbě, nebo jim vazba hrozí, tito lidé: brněnský podnikatel a majitel soukromé detektivní kanceláře HMS Security Saman El-Talabani, expolicista a majitel bezpečnostní agentury CS Solutions Group Michal Ratajský, bývalý detektiv ÚOOZ Jakub Patloka, duo vyšetřovatelů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Alexandr Jedlička, Ivo Sloup, právník Václav Kvíčala či podnikatel Radek Moric. Další vyšetřovatel NCOZ Daniel Medvec měl být podle informací LN zadržen až v sobotu, protože pobýval v zahraničí. Právě on by měl být podle zdrojů LN osmou osobou, o jejímž případném vazebním stíhání se bude rozhodovat až v pondělí.

„Sedm ve vazbě, v sobotu zadržena 18. osoba a obviněna. Zda bude u ní podán návrh na vazbu, se rozhodne až zítra. Jména bez komentáře,“ sdělil LN dozorující státní zástupce Petr Šereda.

U sedmi lidí, kteří už skončili ve vazbě, žalobci navrhovali takzvaný koluzní důvod vazby. Hrozilo tedy podle nich nebezpečí, že by dotyční mohli mařit objasnění trestní věci či ovlivňovat svědky, případně spoluobviněné.

Mezi stíhanými je podle ČT také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) či někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán. Stíhání majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl totiž členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO). V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz