Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do školy se podle epidemiologů nepůjde ani v červnu, během pondělí přibylo 31 nemocných covid-19

Gymnázium Cheb, studenti se učí doma s pomocí systému Bakalář, někteří maturanti se setkávají se svými učiteli po kavárnách. foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku v pondělí překročil 6000, za pondělí přibylo zatím 31 nakažených, celkem podle ministerstva zdravotnictví onemocnělo 6022 lidí. Epidemiologové návrat do školy v červnu až nedoporučují. Výjimkou jsou menší skupiny studentů, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou.
  11:41aktualizováno  20:15

Koronavirová pandemie změní nejen lidské chování, ale i myšlení

Počet zemřelých s nákazou stoupl od rána o čtyři, dosud tak zemřelo v nemocnicích celkem 143 pacientů. Uzdravených ministerstvo zdravotnictví eviduje 519, což je o 52 více než ráno.  Vyplývá to z aktualizovaných údajů k pondělnímu odpoledni na webu ministerstva zdravotnictví.  

Za neděli počet potvrzených případů nákazy vzrostl o 89, což je nejnižší nárůst od 17. března, kdy se podle údajů ministerstva nemoc covid-19 potvrdila u 67 lidí. Celkový přírůstek počtu nakažených za dnešek bude znám v úterý ráno. O víkendu jsou ale přírůstky obvykle menší, protože se dělá i méně testů. V neděli jich laboratoře udělaly 3233, což bylo nejméně od konce března.

Rekordní množství testů laboratoře vyhodnotily minulý týden ve středu, kdy jich bylo 8164, z toho 295 bylo pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V druhé polovině minulého týdne počet testů již klesal, přičemž na Velký pátek jich bylo přes 5000 a v sobotu zhruba 4800. Celkový počet provedených testů je k pondělnímu ránu 128 359.

Do školy ani v červnu

Epidemiologové nedoporučují úplné obnovení povinné školní docházky do konce června. Prioritu by měli mít ti, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to v pondělí řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. O možnostech otevírání škol, které jsou jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března, bude v úterý jednat vláda při debatě o celkovém uvolňovacím scénáři, řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Podrobnosti nechce sdělovat předem.

„V posledních dnech jsme s kolegy intenzivně spolupracovali s ministerstvem zdravotnictví a epidemiology na možnostech uvolňování opatření v oblasti školství coby součásti celkového uvolňovacího scénáře. Ten budeme zítra (v úterý) projednávat na vládě. Do té doby nebude ministerstvo školství sdělovat bližší informace,“ uvedl ministr.

O uzavření škol stejně jako o jejich otevření rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. Rážová uvedla, že plán je nastaven tak, aby návrat dětí nepřinesl velké epidemiologické riziko. „Takže jsou to spíše menší skupiny. A je otázkou, jestli bude ve hře vůbec (do června) povinná docházka. Myslím si, že spíše ne,“ řekla Rážová. Zdůraznila, že rozhodnutí je na vládě.

Přes 80 tisíc lidí podepsalo petici za uzavření škol do prázdnin. Obávají se zrychlení šíření nákazy

Podle hlavní hygieničky se otevřou spíše jen ročníky, které se mají zakončit nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. To je podle ní priorita, aby měli žáci možnost složit maturitu, děti mohly být přijaty na školu a aby člověk mohl udělat třeba zkoušku PhD, řekla. „Záleží na tom, jak to uchopí tedy vláda zítra (v úterý) tento návrh, který je projednán i se školstvím,“ dodala.

Předběžně se zatím počítalo s otevřením škol v půli května. Před týdnem v neděli to v České televizi řekl ministr školství Plaga. Uvedl ale, že pro otevření škol je podle něj zásadní stanovení podmínek pro takový krok od ministerstva zdravotnictví - tedy třeba dostatek dezinfekce, roušek či teploměrů ve školách. Žádné variantní plány pro otevírání škol, které by vycházely z údajů ministerstva zdravotnictví a vývoje šíření nemoci podle něj zatím nebyly.

Proti otevření škol vznikla ale petice. Více než 80 000 signatářů v ní žádá Plagu, aby školy zůstaly uzavřeny do konce školního roku. Podle předsedy spolku Fórum rodičů Petra Chaluše byla petice odeslána na ministerstvo školství a další místa. Signatáři se obávají toho, že by otevření škol zrychlilo šíření koronavirové nákazy. Také se jim nelíbí to, že by děti při vyučování možná musely nosit roušky.

Přijímačky na VŠ by mohly být 15 dnů po otevření škol, státnice se mohou konat distančně

Signatáři petice tak navrhují, aby výuka na dálku pokračovala až do letních prázdnin. Podle nich se většina učitelů s on-line výukou už seznámila a změna jim umožní si učivo i vhodně naplánovat. Podobně se tento týden vyjádřila i předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová a dříve i předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Nejvíce nemocných je stále v Praze

Podle trvalého bydliště pacienta zůstává nejvíce lidí s nemocí covid-19 v Praze, a to 1444, což je zhruba čtvrtina ze všech případů v zemi. Následuje Středočeský kraj se 724 případy a Moravskoslezský kraj s 686 případy. Nejméně nakažených je stále v Jihočeském kraji, podle aktuálních údajů 154. Praha má také největší podíl výskytu lidí s covid-19 v přepočtu na obyvatele. Na každých 100 000 obyvatel hlavního města připadá zhruba 106 případů covid-19. Naopak na jihu Čech to je 24 případů na 100 000 obyvatel.

Ústav mikrobiologie Fakultní nemocnice Olomouc, kde se každý den testují vzorky...
Testování vzorků na koronavirus v Olomouci.

Největší podíl nakažených připadá v Česku podle dat krajských hygienických stanic na lidi ve věku nad 65 let, kteří patří k nejvíce ohroženým nemocí covid-19. Lidé z této věkové skupiny tvoří skoro 20 procent všech potvrzených případů v zemi.

Onemocnění covid-19 bylo v Česku poprvé zaznamenáno 1. března. Na konci téhož měsíce překročil počet lidí s prokázaným koronavirem 3300.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...