Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Pardubickém kraji pět stran vytvořilo koalici, ale bez vítězného ANO. Hejtmanem bude opět Netolický

Kraj potřetí za sebou povede hejtman Martin Netolický (3PK). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kraj potřetí za sebou povede hejtman Martin Netolický (3PK). | foto: ČTK

PARDUBICE Zástupci nové krajské koalice v Pardubickém kraji, uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj (KPK) a STAN podepsali koaliční smlouvu na další období. Kraj potřetí za sebou povede hejtman Martin Netolický (3PK). Jeho náměstky budou Michal Kortyš (ODS), Roman Línek (KPK) a Michaela Matoušková (STAN). Nově nebudou uvolnění předsedové kontrolního a finančního výboru, tyto funkce budou opět patřit opozici.

„Práce na kraji musí být full-time aktivita na plný úvazek,“ řekl novinářům Netolický. Podle informací Mladé fronty Dnes dostávali uvolnění předsedové výborů 90 000 korun měsíčně.

V protikladu k Netolického slovům je skutečnost, že náměstek Kortyš je senátorem za Svitavsko. Podle hejtmana byl Kortyš v minulém volebním období velmi pracovitý, práci senátora nepovažuje za tak náročnou jako funkci poslance a je slučitelná s pozicí náměstka hejtmana. „Odmítám, že by se to nedalo v tomto případ skloubit,“ řekl Netolický.

SLEDUJEME ON-LINE: Začalo 2. kolo voleb do Senátu. O post nejsilnější strany bojují Starostové a ODS

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici. Druhá skončila 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, stejně jako třetí ODS s TOP 09 získala osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Pátí skončili Piráti se sedmi mandáty a zakotví v opozici, šestí jsou STAN se čtyřmi zastupiteli.

ANO se ve středu ještě pokusilo situaci zvrátit. Nabídlo spolupráci ODS s TOP 09 a KPK, bylo dokonce ochotno jim svěřit posty hejtmana a jeho prvního náměstka. Marně.

Nové programové teze

Nová koalice si stanovila také programové teze. Do podoby programového prohlášení je chce zpracovat později. Mimo jiné plánuje pokračovat v transformaci bývalých ústavů sociální péče, výstavbě přivaděčů na D35, zaměřit se v oblasti kultury na podporu drobných památkových objektů nebo nezvyšovat zadlužení.

Koalice se zatím nevyjádřila k výstavbě velké spalovny komunálního odpadu v Opatovicích nad Labem, naopak nebude podporovat spalovny nebezpečného odpadu. Podobně se chce ještě poradit o dalším postupu ve věci pardubického letiště. Provozuje jej společnost East Bohemian Airport, kde má kraj třetinový podíl, dvě třetiny patří Pardubicím. Kraj by mohl získat vyšší podíl nebo svůj naopak prodat městu, hejtman také preferuje oddělení řízení společnosti od vlastníků, kteří firmu kontrolují z pozice dozorčí rady.

Ustavující zastupitelstvo by mělo nové vedení ve funkcích potvrdit 26. října. Programové prohlášení bude představeno zřejmě počátkem příštího roku.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...