Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Ústeckém kraji bude mít hejtmana hnutí ANO, které vytvoří koalici s ODS a Spojenci pro kraj

Jan Schiller, lídr ANO (vlevo) a Jiří Kulhánek, lídr ODS v Ústeckém kraji. foto: ČTK

Ústí nad Labem - V Ústeckém kraji bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení ve středu uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Lídři stran to ve středu řekli novinářům. Hejtmana bude mít hnutí ANO i ve Zlínském kraji.
  17:08aktualizováno  18:59

„Podepsali jsme memorandum o spolupráci. Dohodli jsme rozložení rady a osobu hejtmana,“ řekl Schiller. V radě bude mít ANO pět členů, čtyři budou mít občanští demokraté a Spojenci pro kraj dva. V radě budou dva náměstci, jeden z náměstků bude neuvolněný, bude jím lídr ODS a starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

ODS dohodla na Vysočině koalici se čtyřmi stranami. Vítězné ANO mezi nimi není

ANO po volbách, v nichž získalo 17 mandátů, jednalo nejprve s ODS (osm mandátů) a třetím STAN (sedm mandátů). „Starostové se zachovali nekorektně. Druhý den poté, co jsme se dohodli, že nebudeme vyjednávat s nikým, jejich lídr (Filip Ušák) začal vyjednávat za našimi zády, což jsme se dozvídali různými kanály. Pro nás to byl signál, že jsou to nedůvěryhodní partneři, proto jsme se rozhodli, že budeme vyjednávat dál,“ uvedl Schiller.

Jména konkrétních radních a priority chtějí mít strany koncem příštího týdne dojednané. „Personálie jsme zatím neřešili, spíš koncepci,“ uvedl Jiří Řehák, lídr Spojenců pro kraj, které tvoří hnutí a strany JsmePRO, LES, SNKED, Zelení, TOP09. Pro Řeháka je nečekané, že se Spojenci budou podílet na vládě v kraji. „Jsme féroví, přinášíme čtyři mandáty a našli jsme shodné programové priority,“ uvedl Řehák.

Hejtmana bude mít hnutí ANO i ve Zlínském kraji

Ve Zlínském kraji by měla vládnout koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD v čele s hejtmanem Radimem Holišem, krajským volebním lídrem ANO a starostou Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. V devítičlenné radě obsadí ANO tři křesla, tři budou mít také Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD. Subjekty ve středu ve Zlíně podepsaly memorandum o dohodě na koalici. V zastupitelstvu bude mít 24 ze 45 křesel. Koaliční smlouva by měla být podepsána do 16. října, řekl ve středu novinářům Holiš spolu s lídry dalších stran, které budou v koalici zastoupeny.

Rozdělení jednotlivých gescí v radě ještě není známé, stejně tak jejich personální obsazení. Podle Holiše nad tím zástupci vznikající koalice ještě vedou diskusi. „Tady si ještě prosím vezmeme čas do příštího týdne, kdy to oznámíme přesně, po tom, co si to už my společně v klidu vydefinujeme,“ řekl Holiš.

Do opozice míří KDU-ČSL, STAN, SPD a koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých. V minulých čtyřech letech tvořili koalici ve Zlínském kraji lidovci, ANO, STAN a ODS, kvůli otázce chystané výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně však byla ke konci volebního období koalice rozštěpená.

Právě názor na nemocnici, jejíž vznik v květnu schválilo krajské zastupitelstvo, je stěžejním tématem, které ANO, Piráty, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji spojuje. Za současných podmínek ji odmítají. Výstavbu nové nemocnice v minulém volebním období prosazovali lidovci a jejich koaliční partner STAN, podle dosavadního hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by měla stát osm miliard korun.

Hnutí ANO volby v kraji vyhrálo se ziskem 19,08 procenta hlasů, druzí lidovci měli 18,62 procenta. Oba subjekty mají v zastupitelstvu po devíti mandátech. Třetí Piráti budou mít šest zastupitelů, stejně jako STAN. Na pátém místě skončila ODS s pěti zastupiteli, šestá ČSSD se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli, stejně jich má koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých, která byla osmá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!