Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jihu Čech chtějí zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a Jihočeši vytvořit koalici bez ANO

Česko

  19:23aktualizováno  20:43
České Budějovice - Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012 podepsali v úterý v jižních Čechách memorandum o spolupráci. Chtějí vytvořit středopravou čtyřkoalici bez hnutí ANO.

Předseda ODS v Jihočeském kraji Martin Kuba foto: MAFRA - Dan Materna

Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Kuba řekl, že koaliční smlouvu by mohli politici podepsat příští týden.

Moravskoslezské ANO podepsalo koalici s ODS, lidovci a ČSSD. Hejtmanem zůstane Vondrák

O koalici vyjednávají i STAN, hnutí ANO a Piráti. Bez ostatních stran ale nemají dost mandátů, aby daly dohromady potřebnou většinu.

Podle informací by v budoucí radě mohla mít čtyři křesla ODS, po třech ČSSD, KDU-ČSL s TOP 09 a dvě až tři Jihočeši 2012.

„Shodli jsme se na tom, že bychom v tomhle uskupení velmi rádi domluvili funkční koalici pro Jihočeský kraj. Jsme přesvědčeni, že může s našimi stranickými programy velmi dobře fungovat, a taky je to subjekt, který je složený ze stran a subjektů, které mají určitou zkušenost s politikou a jsou schopny spolu i lidsky spolupracovat,“ řekl novinářům Kuba.

Exministr Martin Kuba bude zřejmě hejtmanem. Na jihu Čech vzniká široká koalice v čele s ODS

Jak dodal, v možné koalici převažují středopravé subjekty. Váží si podle svých slov věcí, které udělala pro kraj hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD. „Jihočeská ČSSD je složená z lidí, kteří jsou skutečně pracovití. 

Nechceme udělat koalici, která se bude přetahovat, ve které se budou hrát silové hry, ale koalici, která bude pracovat ve prospěch všech Jihočechů. Z prvních diskusí je zjevné, že bude lidsky funkční,“ řekl Kuba.

Stráská uvedla, že účast sociálních demokratů v této „středopravé vládě“ má logiku. „Každá věc má mít svůj sociální rozměr, proto jsme uvítali možnost v této koalici být. Shodli jsme se pragmaticky na realistické koalici,“ řekla hejtmanka. Důraz chce klást na funkční veřejné zdravotnictví, školství či sociální služby.

ODS může mít na Plzeňsku hejtmana, dostala nabídku od STAN a Pirátů

Stráská potvrdila, že kvůli koalici jí v úterý telefonoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň uvedla, že nabídku být dále hejtmankou dostala v úterý jak od hnutí ANO, tak od Pirátů. Podle ní by byl ale počet hlasů v takové koalici nejistý a koalice dobrodružná. „A já, když jde o moje lidi, nejsem dobrodruh,“ řekla.

Jihočeský lídr ANO František Konečný řekl, že se dalo čekat, že vítěze voleb ostatní strany obejdou. Překvapilo ho, že ČSSD odmítla pozici hejtmana, kterou jim ANO nabídlo. „Byl by to druhý post v republice s pohodlnou většinou 36 hlasů v krajském zastupitelstvu a jihočeská ČSSD na to nereflektovala. Je to politika, a v ní, dokud není odhlasováno, se pořád ještě něco může stát. Člověka to mrzí, ale v životě lidském jsou důležitější věci než politika,“ řekl Konečný.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že vnímá ostatní strany, jež podepsaly memorandum, jako dobrý základ pro budoucí spolupráci na čtyři roky. „Jsme přesvědčeni, že dokážeme realizovat řadu priorit, které jsou pro KDU-ČSL klíčové, ať už se týkají rodinné politiky, ochrany životního prostředí, podpory cestovního ruchu a další,“ řekl Bartošek.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!