Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na jihu Čech chtějí zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a Jihočeši vytvořit koalici bez ANO

Předseda ODS v Jihočeském kraji Martin Kuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS v Jihočeském kraji Martin Kuba | foto: MAFRA - Dan Materna

České Budějovice  Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012 podepsali v úterý v jižních Čechách memorandum o spolupráci. Chtějí vytvořit středopravou čtyřkoalici bez hnutí ANO.

Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Kuba řekl, že koaliční smlouvu by mohli politici podepsat příští týden.

O koalici vyjednávají i STAN, hnutí ANO a Piráti. Bez ostatních stran ale nemají dost mandátů, aby daly dohromady potřebnou většinu.

Podle informací by v budoucí radě mohla mít čtyři křesla ODS, po třech ČSSD, KDU-ČSL s TOP 09 a dvě až tři Jihočeši 2012.

„Shodli jsme se na tom, že bychom v tomhle uskupení velmi rádi domluvili funkční koalici pro Jihočeský kraj. Jsme přesvědčeni, že může s našimi stranickými programy velmi dobře fungovat, a taky je to subjekt, který je složený ze stran a subjektů, které mají určitou zkušenost s politikou a jsou schopny spolu i lidsky spolupracovat,“ řekl novinářům Kuba.

Jak dodal, v možné koalici převažují středopravé subjekty. Váží si podle svých slov věcí, které udělala pro kraj hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD. „Jihočeská ČSSD je složená z lidí, kteří jsou skutečně pracovití. 

Nechceme udělat koalici, která se bude přetahovat, ve které se budou hrát silové hry, ale koalici, která bude pracovat ve prospěch všech Jihočechů. Z prvních diskusí je zjevné, že bude lidsky funkční,“ řekl Kuba.

Stráská uvedla, že účast sociálních demokratů v této „středopravé vládě“ má logiku. „Každá věc má mít svůj sociální rozměr, proto jsme uvítali možnost v této koalici být. Shodli jsme se pragmaticky na realistické koalici,“ řekla hejtmanka. Důraz chce klást na funkční veřejné zdravotnictví, školství či sociální služby.

Stráská potvrdila, že kvůli koalici jí v úterý telefonoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň uvedla, že nabídku být dále hejtmankou dostala v úterý jak od hnutí ANO, tak od Pirátů. Podle ní by byl ale počet hlasů v takové koalici nejistý a koalice dobrodružná. „A já, když jde o moje lidi, nejsem dobrodruh,“ řekla.

Jihočeský lídr ANO František Konečný řekl, že se dalo čekat, že vítěze voleb ostatní strany obejdou. Překvapilo ho, že ČSSD odmítla pozici hejtmana, kterou jim ANO nabídlo. „Byl by to druhý post v republice s pohodlnou většinou 36 hlasů v krajském zastupitelstvu a jihočeská ČSSD na to nereflektovala. Je to politika, a v ní, dokud není odhlasováno, se pořád ještě něco může stát. Člověka to mrzí, ale v životě lidském jsou důležitější věci než politika,“ řekl Konečný.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že vnímá ostatní strany, jež podepsaly memorandum, jako dobrý základ pro budoucí spolupráci na čtyři roky. „Jsme přesvědčeni, že dokážeme realizovat řadu priorit, které jsou pro KDU-ČSL klíčové, ať už se týkají rodinné politiky, ochrany životního prostředí, podpory cestovního ruchu a další,“ řekl Bartošek.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...