Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vítězné ANO nabízí na Vysočině podporu hejtmana z jiné strany. Na jihu Čech se rýsuje koalice s hejtmanem Kubou

Martin Kukla (ANO). foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava - Vítěz krajských voleb na Vysočině, hnutí ANO, nabídlo podporu hejtmana z jiné strany. Podle prohlášení, které zaslal lídr kandidátky a současný náměstek hejtmana Martin Kukla, je to reakce na snahu obejít v povolebních jednání vítěze voleb. Situaci při sestavování krajské koalice označil za obtížnou a těžkopádnou.
  10:07aktualizováno  23:12

„Proto nabízíme případnou podporu kandidáta na hejtmana z jiného politického subjektu. Měla by být ale respektována vůle občanů, kdy vítěz voleb by měl mít své zastoupení v budoucí krajské koalici. Obcházení vítěze považujeme za podraz na voliče, proto jsme nuceni nabídnout toto řešení,“ uvedl Kukla.

Pirátský měšec se po volbách zaplní, sociální demokraté naopak zchudnou o 90 milionů. Spláče i KSČM

Vítězslav Schrek z ODS už dřív řekl, že je pro jeho stranu těžko představitelný hejtman z hnutí ANO. Povolební jednání jsou vedená tak, aby pokud možno zajistila podporu pro hejtmana za ODS.

Podle krajského předsedy ČSSD a člena vyjednávacího týmu Petra Krčála hledá spojence ODS i ANO. „Zatím to dávají (hnutí ANO) dohromady s Piráty. My se o obou variantách budeme teprve bavit,“ řekl Krčál.

ANO získalo deset mandátů, Piráti stejně jako třetí ODS v koalici se Starosty pro občany sedm mandátů. Po šesti má KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu (STAN a SNK ED). Tři mandáty získala KSČM. V krajském zastupitelstvu je pětačtyřicet míst.

Netolický opět hejtmanem v Pardubickém kraji

Hejtmanem Pardubického kraje bude opět Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK se dohodlo s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN. Zástupci všech subjektů v pondělí podepsali memorandum o politickém uspořádání Pardubického kraje pro roky 2020 až 2024.

„Stávající podoba koalice odpovídá výsledku voleb. Koalice získala v absolutních číslech dokonce polovinu hlasů,“ řekl novinářům Netolický. Sice žádné jméno neuvedl, z jeho vyjádření, že hejtmana získá jím vedené uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, však plyne, že se funkce znovu ujme on. Bude se starat také o finance a hospodaření.

3PK budou patřit také funkce radních pro školství a pro životní prostředí, zemědělství a venkov. ODS s TOP 09 získá funkci prvního náměstka hejtmana s gescí pro dopravu a dopravní obslužnost a dva radní, pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace a pro majetek, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch. Koalice pro Pardubický kraj bude mít náměstka pro investice a kulturu a radního pro sociální péči a neziskový sektor. STAN získá funkci náměstka hejtmana pro zdravotnictví.

Nové vedení kraje chce vytvořit 12 výborů zastupitelstva, ve dvou budou mít funkce předsedů a místopředsedů zástupci opozice. Finální koaliční smlouva má být připravena do pěti dnů, ustavující zastupitelstvo 26. října. Zástupci koalice neodmítají spolupráci s opozicí, například od Pirátů by mohli podpořit zajímavé náměty v IT a e-governmentu.

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici. Druhá skončila 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj s osmi mandáty, stejně tak třetí ODS a TOP 09 budou mít společně osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Na pátém místě skončili Piráti se sedmi mandáty a zakotví v opozici, na šestém je STAN se čtyřmi zastupiteli.

Také na Jižní Moravě nabídlo ANO nejvyšší funkci

Jihomoravské ANO jako vítěz voleb nabídlo funkci hejtmana některé ze čtyř stran, které se dohodly na koalici bez vítězného hnutí. ANO chce tak ještě dohodnutou koalici zvrátit a vytvořit novou, aby neskončilo v opozici. ČTK o nabídce řekl dobře informovaný zdroj z krajské polictické scény. Oslovenou stranu ale nejmenoval. Na koalici se dohodli zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu. Hejtman Bohumil Šimek a lídr ANO jen řekl, že nebude situaci komentovat.

ANO vyhrálo volby, ale ihned po nich přišli s dohodou o koalici lidovci, Piráti, ODS se Svobodnými a Starostové pro jižní Moravu. Hejtmanem by měl být lídr lidovců Jan Grolich, strana byla ve volbách druhá.

ANO chce ale situaci zvrátit a nabídlo post hejtmana někomu z dalších koaličních partnerů. Lídrem Pirátů je Lukáš Dubec, lídrem ODS Jiří Nantl a lídrem Starostů František Lukl.

Dubec napsal, že Piráti žádnou takovou nabídku nedostali. „Pro nás stále platí dohoda, kterou jsme podepsali, a pokračujeme v jednání,“ uvedl. Nantl na dotaz odpověděl, že strana nabídku nedostala a ani by ji nepřijala, protože jedná o koalici na jiném půdorysu. „Můj volební výsledek neodpovídá tomu, abych zvažoval či usiloval o pozici hejtmana. Plně držím dohody a podporuji, aby byl hejtmanem Honza Grolich,“ uvedl Lukl. ČTK ještě kontaktuje lidoveckého lídra Grolicha.

Vítězství v krajských volbách obhájilo ANO s 15 mandáty. Lidovci získali mandátů 11, Piráti deset, ODS devět, Starostové sedm, Spolu pro Moravu pět, SPD i ČSSD shodně po čtyřech. Dohodnutá koalice disponuje 37 hlasy v pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu.

V Královehradeckém kraji bude vládnout čtyřkoalice

Na vedení Královéhradeckého kraje se  předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů. Hejtmanem má být senátor, dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Koaliční dohodu by subjekty měly podepsat nejdříve příští týden. Hnutí ANO, ČSSD a Zelení a SPD zřejmě skončí v opozici.

„Shodli jsme se po několika jednáních, že máme společnou vůli a budeme jednat o vytvoření stabilní koalice pro další rozvoj Královéhradeckého kraje,“ řekl novinářům Červíček.

V radě kraje by měli mít čtyři posty zástupci vítězné koalice ODS, STAN, Východočeši, tři Piráti a po jednom radním Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. „Dostal jsem důvěru, hejtmanem budu já,“ řekl Červíček.

Lídr Koalice pro Královéhradecký kraj a bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) novinářům potvrdil, že by měl být členem krajské rady. Spojenci pro Královéhradecký kraj navrhli do rady bývalého primátora Hradce Králové Zdeňka Finka, uvedla předsedkyně HDK Pavlína Springerová.

Klíčem k sestavení vládnoucí koalice byli Piráti se sedmi mandáty. Konkurenční blok stran, který usiluje o sestavení případné koalice je hnutí ANO, ČSSD a Zelení, ti nabídli dokonce Pirátům křeslo hejtmana. Piráti, ale nabídku nepřijali.

„Snažíme se co nejvíc prosadit náš program, na základě vzájemných jednání jsme se rozhodli, že nám jsou v současnosti bližší. Budeme jednat dál o tom, jakým způsobem dosestavíme koalici, případně, na čem se dál domluvíme,“ řekl novinářům lídr pirátské kandidátky Pavel Bulíček (Piráti).

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj složená z TOP 09, HDK a LES. Dva mandáty získala SPD.

V Královéhradeckém kraji poslední čtyři roky vládla pětičlenná vládní koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS a Piráty. Strany se shodly po jednání v pondělí večer, podrobnosti dohody oznámí v úterý ráno, řekli České televizi zástupci všech tří stran.

„K dosažení dohody jsou potřeba ještě nějaká jednání, nějaké domácí úkoly které musíme do zítřka (úterý) splnit,“ řekl lídr SLK a dosavadní hejtman Martin Půta.

Starostové volby v Libereckém kraji vyhráli s výrazným náskokem a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel a Piráti a ODS po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři křesla. K většině by Starostům stačilo spojit se s jednou z dalších úspěšných stran, taková koalice by ale podle Půty byla křehká. Ve spojení s ODS a Piráty budou mít pohodlnou většinu 32 mandátů.

V Plzeňském kraji se dále jedná

Hnutí ANO, které zvítězilo v krajských volbách v Plzeňském kraji, i druhá ODS  odmítly tvrzení dalších politických subjektů, že nechtějí jednat a plánují se po druhém kole senátních voleb spolu spojit stejně jako v Plzni. Tam je od roku 2018 koalice ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. ANO podle krajského předsedy Romana Zarzyckého čeká, až se dozví složení vyjednávacích týmů ostatních stran a politických uskupení, které v kraji ve volbách uspěly. Další subjekty to považují za zdržovací taktiku.

„Od ODS nemám odpověď, kdo za ně jedná. Jména čekám i od STAN a Pirátů. Doteď nevím, s kým jednat. Dostávám protichůdné informace,“ řekl Zarzycký. Dodal, že ANO je připraveno jednat se všemi kromě KSČM a SPD. První setkání se STAN a Piráty mělo hnutí v sobotu. Sestavy vyjednavačů čeká v pondělí nebo v úterý.

„ANO zdržuje, stejně jako ODS, která také tvrdí, že neví, komu má volat,“ řekl lídr Pirátů Rudolf Špoták. Podle něj ANO i ODS vědí, že za STAN s Piráty vyjednávají Špoták a lídr STAN Josef Bernard. Na oficiálních jednáních vždy musí být zástupce za Starosty a druhý za Piráty. „Pokud by pan Zarzycký o jednání stál, tak telefon má na nás na oba a domluvíme se hned,“ prohlásil Špoták.

Místopředseda krajské ODS Pavel Karpíšek uvedl, že ODS chce jednat s ANO i se STAN a Piráty. Jména vyjednavačů sdělí občanští demokraté do úterka, večer se bude ještě rozhodovat o zástupci TOP 09. ODS šla do krajských voleb s podporou TOP 09 a nezávislých starostů.

Potvrdil, že před volbou do Senátu nebude ODS dělat závěry o koalicích. Ve druhém kole senátních voleb v Plzni se tento pátek a sobotu utká občanský demokrat Lumír Aschenbrenner s Pirátem Danielem Kůsem. ODS už dřív deklarovala, že chce o krajské koalici jednat až po senátních volbách. „Jednání s konkrétními návrhy začnou hned tuto sobotu,“ řekl Karpíšek. Tvrzení, že jsou ODS a ANO domluvené, odmítl. „Není to korektní, protože nic domluveného není,“ řekl.

Do krajského zastupitelstva se dostalo sedm stran, hnutí a koalic. Vítězem je s 12 mandáty ANO, druhá ODS skončila s 11 mandáty, STAN a Piráti mají shodně po sedmi křeslech, stejně jako Piráti. SPD a ČSSD mají po třech zastupitelích, KSČM dva.

Jihočeským hejtmanem zřejmě Kuba

V jižních Čechách povede zřejmě kraj koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měl stát Martin Kuba z ODS, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. V úterý pravděpodobně podepíšou politici memorandum o spolupráci, řekli v pondělí večer Kuba a lídr hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu.

Na spolupráci se dohodli politici čtyř subjektů při večerní schůzce. „Tyto čtyři strany v tuto chvíli deklarují, že jsou připraveny koalici v jižních Čechách vytvořit, deklarují vůli. Dohodli jsme se, že si to všichni probereme ve svých stranických orgánech. A pokud získáme podporu, byli bychom připraveni zítra (v úterý) podepsat memorandum o spolupráci, které by definovalo jasný půdorys koalice,“ řekl Kuba.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!