Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Pardubickém kraji sází všichni na jednoho koně

U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37. | foto: ČTK

PARDUBICE Připisují jí téměř magické účinky. Sníží nezaměstnanost, zlepší dopravní situaci a přivede do kraje turisty. Každý má pro její dostavbu jiný důvod, ale v kampani na ni spoléhají všichni, rychlostní silnice R35.

Co strana, to názor, co názor, to jiná politická kampaň. V Pardubickém kraji ovšem vsadí všechny silnější strany, které podle průzkumů přesahují pětiprocentní hranici, na jednoho koně, a tím je rychlostní silnice R35. Bez výjimky zmínili urychlení výstavby R35 jako prioritu své volební kampaně a téma, na které hodlají nalákat voliče, všichni lídři zmíněných kandidátek.

Podle plánů protíná komunikace celý kraj, s její výstavbou souvisí i obchvaty větších krajských měst a jenom přípravné práce v roce 2010 budou stát 30 milionů korun. Podle lídrů stran přivede R35 do kraje kapitál i lidi.

Pardubický kraj - lídři

R35 vyřeší nezaměstnanost a zvýší potenciál kraje

"Je to stěžejní silnice, její dostavba by se měla co nejvíce urychlit, R35 zvýší potenciál kraje, zlepší dopravní obslužnost a umožní rozvoj měst," uvedl lídr za ODS Daniel Petruška, a ostatní jedničky kandidátek mu přizvukují.

"R35 je způsob, kterým je do kraje možné přivést turisty, což je tady palčivý problém," domnívá se lídr kandidátky Věcí veřejných Miroslav Petráň. Šéf kandidátky sociálních demokratů Miroslav Váňa věří, že R35 pomůže stabilizovat rozdílnou nezaměstnanost v kraji.

Volební speciál LN - Pardubický kraj

S nezaměstnaností spojuje výstavbu R35 i náměstek hejtmana kraje a lidovecký lídr kandidátky Roman Línek. "V současné době je největším problémem nezaměstnanost. Přestože se intenzivně snažím tento problém řešit při mých setkáních s novými investory, vždy při jednáních narazíme na infrastrukturu kraje, která je bohužel stále nedokončená, vše by jasně vyřešila dostavba rychlostní silnice R35," vysvětlil Línek.

Pavel Severa za TOP 09 vidí R35 jako důležitou tepnu pro rozvoj ekonomiky v kraji. "Proto budeme hledat co nejrychleji řešení pro financování výstavby rychlostní silnice R35, třeba i formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru," sdělil Severa. Jako klíčovou vidí dostavbu R35 i komunisté a zelení, ti se navíc shodují i v nutnosti rozvoje vodní dopravy, splavnosti Labe a výstavby vodních kanálů.

Pardubický kraj - mapa

Uspět by mohlo sedm stran

Z průzkumů vyplývá, že v Pardubickém kraji by překonalo pětiprocentní hranici historicky nejvíce stran, bodovalo by jich hned sedm. Ze sedmi lídrů jsou čtyři poslanci, za ODS Daniel Petruška, za KSČM Václav Snopek, za ČSSD Miroslav Váňa a za TOP 09 Pavel Severa, zvolený v minulém období za KDU-ČSL. Za lidovce kandiduje vůbec poprvé do poslanecké funkce náměstek hejtmana Roman Línek.

V kraji by hranici překonali i zelení, které povede do voleb romská aktivistka a antropoložka Lucie Horváthová. Vysoké preference mají i Věci veřejné, lídr Miroslav Petráň je známým architektem a zastupitelem v Pardubicích.

Na dohled pětiprocentní hranice jsou i Zemanovci, ani ti se ovšem nevymykají a voliče chtějí nalákat na prosazování dostavby R35. "Její urychlená výstavba může pomoci řešit nezaměstnanost v kraji," myslí si šéf kandidátky SPO Tomáš Vagenknecht, ten navíc věří, že SPO vrátí na scénu politický styl, kdy se sliby plní a dohody dodržují, což voliči ocení.

Shodné téma kampaně volí ovšem všechny strany bez ohledu na průzkumy České televize, z kterých vyplynulo, že lidi v kraji stojí spíše o péči o životní prostředí. Podle průzkumu by dalo 60 procent dotázaných přednost investicím do ochrany životního prostředí před rozvojem silniční dopravy.

Kraj ve faktech

Hlavními zaměstnavateli v Pardubickém kraji jsou zejména výrobci autobusů: Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta a SOR Libchavy.

Ekonomiku Pardubického kraje táhne také elektrotechnický průmysl a výroba strojních zařízení.

Nezaměstnanost kraje momentálně díky sezonním pracím klesá. V březnu činila 10,3 procenta.

Další díl, tentokrát o Olomouckém kraji, čtěte v úterý 20. dubna v deníku

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...