17. srpna 2018 12:35, aktualizováno  14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Plzni probíhá poslední rozloučení s vojákem Patrikem Štěpánkem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými... | foto: ČTK

Plzeň Stovky lidí se v pátek v Plzni přišly rozloučit s vojákem Patrikem Štěpánkem, který zahynul v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Smuteční obřad se koná s vojenskými poctami. Začal přeletem letadel a zádušní mší v kostele. Čtyřiadvacetiletý Štěpánek byl jedním ze tří českých vojáků, kteří padli 5. srpna v Afghánistánu při teroristickém útoku. Pietního aktu se účastní i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Před kostel Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí na Slovanech přišlo vzdát padlému vojákovi poslední hold kolem 300 lidi. Na přání rodiny se obřad koná bez přítomnosti médií. 

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...
Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

Náměstí bylo celou dobu otevřené, a to i pro automobilovou dopravu. Při teroristickém útoku v Afghánistánu zemřeli kromě Štěpánka také Kamil Beneš a Martin Marcin. Poslední rozloučení s Marcinem se uskutečnilo v úterý v Chomutově, Beneš byl pohřben ve čtvrtek v Hluboké nad Vltavou. Všichni tři sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. 

Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství. Na kontu mimořádné sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů korun. ČTK to v pátek sdělil Jindřich Plescher z tiskového oddělení generálního štábu.

Od čtvrtečního dopoledne tak ve sbírce Vojenského fondu solidarity přibylo zhruba 900.000 korun. Pomoct rodinám tří padlých vojáků se chystají také chrudimští výsadkáři, kteří na začátku září uspořádají tradiční charitativní běh. Vybrané peníze pošlou na konto sbírky.

Svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům můžete vyjádřit po kliknutí na banner: 

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.
ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz