Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva lidé zemřeli v Plzni po úniku chemikálií v areálu firmy, která zpracovává tekuté kaly

Česko

  12:45aktualizováno  15:26
Plzeň - Dva lidé v pátek zemřeli a dva jsou ve vážném stavu v nemocnici po dopoledním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech. Nebezpečné chemikálie na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů.

Miliardový výbuch v Unipetrolu stále nemá viníka, dva zaměstnanci byli zproštěni obžaloby

Únik látek zasáhl sedm lidí. Tři odešli z objektu sami, čtyři museli záchranáři resuscitovat, dva z nich v nemocnici zemřeli. Události si vynutila dočasnou uzavírku Vejprnické ulice, řekli ČTK mluvčí hasičů, policie, záchranné služby a fakultní nemocnice.

Plyny unikly uvnitř budovy v areálu firmy. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, přesto jim hasiči preventivně doporučili, aby nevětrali, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

„Do FN Plzeň byly přivezeny čtyři osoby v souvislosti s únikem jedovatých látek. Dva pacienti bohužel zemřeli. Další dva pacienti jsou nyní v intenzivní péči a jejich zdravotní stav je velmi vážný,“ řekla ČTK Jana Šimůnková z oddělení pro komunikaci s veřejností plzeňské fakultní nemocnice.

Na Ruzyni odhalili 780 kg chemikálií sloužící k výrobě drog. Na černém trhu by měly hodnotu půl miliardy korun

Mluvčí záchranné služby Mária Svobodová dříve řekla, že záchranáři dostali v 10:50 oznámení o čtyřech lidech v bezvědomí v prostorách firmy. Na místě zasahovalo osm pozemních prostředků, tři lékaři a pět sanitek, záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři je ve velmi vážném stavu transportovali na urgentní příjem FN Plzeň, uvedla Svobodová.

Jednoho zasaženého museli hasiči z budovy vynést. Na místo přijeli hasiči z laboratoře v Třemošné a ze všech tří plzeňských stanic. „Jedná se o únik siřičitanů a sirovodíků ve vysokých koncentracích dovnitř budovy. Žádná nebezpečná látka, která vyvíjí nebezpečný plyn, se nedostala do kanalizace,“ řekl Poncar. Hasiči také prohledávali objekt, jestli v něm nejsou ještě další lidé. Podle mluvčího také s technology řešili, jak zamezit dalšímu vývinu nebezpečných látek a jak následně nebezpečný odpad likvidovat.

Kvůli neštěstí byla dočasně obousměrně uzavřená Vejprnická ulice od křižovatky s ulicí Domažlická po křižovatku s ulici Křimická, řekla policejní mluvčí Michaela Raindlová. Provoz se pak na čas obnovil. Ulice je ale opět uzavřená i pro vozy MHD „Důvodem je likvidace chemických látek,“ uvedla Raindlová. Případem se podle ní zabývají kriminalisté a prověřují veškeré okolnosti.

Autor: