Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze u Vltavy vyrostlo třicetipětimetrové ruské kolo. Nemáme z něj radost, říká čtvrtá městská část

PRAHA Ruské kolo naproti plaveckému stadionu v pražském Podolí je novou dominantou oblasti a je na něj dobře vidět i z protilehlého břehu Vltavy. Tuto sobotu se má dát do pohybu a uvítat první návštěvníky. Provozovatelé tvrdí, že mají pro umístění a provoz potřebná povolení. O 35 metrů vysokém kole dosud ale neslyšeli ani na stavebním úřadě Prahy 4, ani pražští památkáři. Úřad městské části slíbil, že se věcí bude zabývat.

Parkoviště u Botelu Racek jeho majitelé pronajali rodině Dykovských, kteří se po generace věnují kolotočům a podobným atrakcím. Kolo by mělo na místě stát zhruba do konce srpna. Za pár dní přibude v jeho okolí podle Anny Dykovské autodrom a další atrakce. Na místě bude i občerstvení. 

Botel Racek provozovatelům pronajímá svůj pozemek.
Kolo podle Anny Dykovské slibuje impozantní výhled na Pražský hrad, Barrandov,...

„Atrakce přijela z Francie a je čerstvě technicky zkontrolovaná, na to kolo si nepřijde ani tornádo,“ ujišťuje Anna Dykovská a zároveň přebírá zodpovědnost za jakékoli problémy, které by mohly s pouťovou atrakcí případně nastat. 

Všechny potřebné kroky pro umístění kola Dykovská vyřídila bez problému přímo na úřadě Prahy 4. Dokonce i jmenuje úředníka Pavla Exnera, s kterým údajně jednala. Ten na úřadě opravdu pracuje na odboru životního prostředí a dopravy.

Kolo, autodrom, je to stejné

„Tím, že jsme na soukromém pozemku a jedná se o dočasnou stavbu, stačilo ohlášení na Praze 4, kde vše proběhlo bez problémů. V této lokalitě jsme památkáře řešit nemuseli. Navíc jde o umístění kola jen zhruba na tři měsíce. Jedná se pouze o pojízdnou atrakci. Je to stejné, jako když někam umístíte autodrom,” popisuje proces schvalování Dykovská.

S umístěním kola ale ústy tiskového mluvčího Jiřího Bigase Praha 4 nesouhlasí. „Lidi se nás s nelibostí ptají, proč jsme pronajali pozemek tak velké atrakci, ale pozemek není náš. S námi o ruském kole nikdo smlouvu neuzavřel. Nemáme z toho kola velkou radost,“ konstatuje mluvčí a přináší stanovisko přímo stavebního úřadu městské části. 

„Odbor stavební Úřadu městské části Praha 4 v této věci žádné rozhodnutí ani jiné opatření nevydal, ani nedostal žádnou žádost. Nicméně se tím budeme určitě zabývat.”

Pražští památkáři atrakci zatím neřeší. „Jelikož se jedná z našeho hlediska o ochranné pásmo památkové rezervace, je především věcí stavebního úřadu, aby určil, jaký postup o legalizaci dané věci stanovil. Podobné akce v minulosti narazily na nesoulad s územním plánem,” podotýká Jiří Skalický, ředitel odboru památkové péče Prahy. Zároveň čeká na vyjádření příslušného stavebního úřadu, zda se jedná o stavbu. Teprve pak rozhodne další případné kroky.

Není zatím tedy jasné, jestli má Anna Dyková pro umístění ruského kola u Vltavy všechny podklady v pořádku. Karta je na straně Prahy 4. Městská část bude muset rozhodnout, zda umístění kola spadá pod stavební úřad, který záležitost dosud neřešil, nebo jestli stačí ohlášení o umístění atrakce na odboru životního prostředí a dopravy, které proběhlo. Situaci budeme dále sledovat.

Případ připomíná kauzu plánovaného umístění ruského kola na Smíchov z roku 2016. To mělo být vysoké 60 metrů a jeho zakotvení na smíchovské náplavce podporovala radnice Prahy 5. Investor Jiří Havrda nakonec nezískal potřebná povolení a pod palbou kritiky od plánu upustil.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTEMS PRODUCTS ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 80 000 - 90 000 Kč