Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze už nebudou v rámci plošného testování přijímat lidi nad 18 let, stále chybí vzorky od dětí

Stan pro odběry krve pro testování kolektivní imunity v Kateřinské zahradě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stan pro odběry krve pro testování kolektivní imunity v Kateřinské zahradě v... | foto: ČTK

PRAHA V Praze byla v sobotu odpoledne naplněna kapacita odběrů pro studii kolektivní imunity vůči covid-19 i u dospělých ve věku 18 až 39 let. V sobotu dopoledne byla kapacita naplněna již u dospělých osob v kategorii 40 až 59 let a v kategorii 60 až 89 let. Testovat se tak budou v dalších dnech pouze děti a mladiství v Kateřinské zahradě.

Řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. V průběhu soboty bylo v Praze otestováno 539 dětí.

Třetí den od začátku plošného testování kolektivní imunity na covid-19 chybějí odběrovým místům hlavně děti a dospívající, naopak kapacity u seniorů jsou často už naplněné a v Praze už nepřijímají žádné dospělé dobrovolníky. Podle statistických údajů se daří nemoc covid-19 v Česku dál držet pod kontrolou, denní nárůst je pozvolný a zdravotnický systém zvládá péči o vážně nemocné. 

„Nyní nově nepotřebujeme testované ve věku 18 až 39 let. Už i tato kohorta je naplněná, nyní potřebujeme otestovat děti a mladistvé do 17 let věku včetně, které tímto prosíme, aby se s rodiči dostavili,“ řekla ČTK kolem 14:30 mluvčí Klusáková.

Zájem lidí o testování kolektivní imunity na covid-19 je velký. Na odběrová...
Velké fronty zájemců o testování na protilátky proti koronaviru se dnes ráno...

Fronty se v pátek tvořily od šesté hodiny ráno. Lidem se rozdali pořadová čísla, aby organizátoři zamezili dlouhému čekání. Osoby s vyšším pořadovým číslem se tak mohly dostavit až v pozdějších hodinách. Na informaci, že už mnozí lidé, kteří dorazili v pozdějších hodinách, nebudou testováni, protože kapacita testování v rámci studie kolektivní imunity už byla naplněná, reagovali zájemci o testování s klidem, uvedla Klusáková.

V Praze do sobotních 20. hodiny zdravotníci otestovali 539 dětí. „Nárůst návštěvnosti dětí v Kateřinské zahradě oproti pátku je znát. Ale rozprostřeli jsme fronty tak, aby nikde dlouho nečekaly. Ačkoliv fronta je stálá a výrazně se nezmenšuje, tempo odběrů je vysoké, takže děti a mladiství se svými rodinami čekají v průměru půl hodiny,“ řekla v sobotu v 16. hodin Klusáková. Mluvčí doplnila, že v sobotu mimořádně byly děti otestovány i na testovacích místech v Zítkových sadech a na náměstí Míru.

V Praze může být v dalších dnech do testování kvůli studii zařazeno ještě 267 dětí a mladistvých, jak vyplývá z dostupných statistik na webu ke studii. Nezletilí, kteří se chtějí do studie zapojit, musí na test přijít se svým zákonným zástupcem. Ten za ně na místě testování podepisuje informovaný souhlas, doplnila Klusáková.

Testování v Praze zajišťuje 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Armáda České republiky.

Další testovací místa jsou v Brně, v Litoměřicích a také v Olomouci, Uničově a Litovli. Poslední dvě zmíněné lokality byly na začátku epidemie dva týdny uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených.

Bez dlouhých front se v sobotu obešlo testování kolektivní imunity vůči covid-19 v Litoměřicích. Podle odhadů už odbavili na výstavišti Zahrady Čech přes 500 lidí.  Studie má ukázat, kolik lidí v ČR už nemoc způsobenou novým typem koronaviru prodělalo a mají protilátky. Celkem je v plánu otestovat 27.000 lidí.

Vláda kvůli příznivému vývoji koronavirové nákazy v zemi urychlila harmonogram otevírání obchodů a služeb. Od pátku zrušila zákaz volného pohybu osob včetně cestování do zahraničí, který v Česku platil od 16. března. Lidé se zároveň mohou pohybovat ve volném prostoru ve skupinách až deseti osob, a ne maximálně ve dvou jako dosud. Musí ale dál nosit roušky a zachovávat odstup od ostatních. Do zahraničí lidé sice mohou vyjet, při návratu do Česka se ale musí prokázat negativním testem na koronavirus, nebo musejí podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Cestování za hranice je navíc výrazně omezeno či úplně znemožněno i kvůli zákazům a omezením ostatních států. Lidé dnes protestovali v Českém Těšíně i sousedním polském Těšíně kvůli tomu, že jejich města jindy oddělená jen řekou Olší stejně jako za studené války rozdělila uzavřená hranice.

V Česku budou moci v pondělí otevřít další obchody a provozovny služeb, které musely uzavřít kvůli šíření koronaviru. Neobejde se to bez různých omezení. Například oblečení si lidé zkoušet nemohou. Boty ano, ale musí mít ponožky a před zkoušením si dezinfikovat ruce, řekl dnes ČTK ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...