Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Enormní zájem o plošné testování zahltil armádní stany. V Praze se kapacita vyčerpala za 15 minut

Zájem lidí o testování kolektivní imunity na covid-19 je velký. Na odběrová místa by už neměli chodit lidé v Praze ani v Brně, tamní kapacity se již naplnily. V Praze dokonce pouhých patnáct minut od otevření odběrových stanů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že lidé mohou přijít i v následujících dnech, není tedy nutné čekat ve frontě. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Brno - Lidé už by neměli ve čtvrtek chodit na testování kolektivní imunity do stanů na Moravském náměstí ani u kampusu v Brně. Kapacita se ve čtvrtek ani ne po třech hodinách od otevření naplnila, zájemci by měli přijít v jiné dny. Obrovský zájem panoval i v dalších městech, například v Praze či Litoměřicích.
  10:06aktualizováno  16:29

ČTK to řekli Michaela Jelínková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky a Ondřej Dostál z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Stany v Brně budou testovat ještě týden.

Organizátoři jednají o vybudování koridorů a zváží i rezervační systém, což by mělo pomoct vyřešit komplikace způsobené velkým počtem lidí.

„Nově příchozí dostávají informaci, že už je naplněná denní kapacita, a proto by měli přijít jindy,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová. Nikdo by neměl být v prvních testovacích dnech odmítnutý. „Pokud se na někoho jeden den nedostane kvůli naplnění denní kapacity, může se dostavit další den,“ řekla Fojtová.

Odmítnutí může nastat až v případě, že se naplní stanovený počet určité věkové skupiny. „Neočekáváme to ale ani dnes, ani zítra (v pátek),“ uvedl děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko. Testy musejí projít senioři, lidé v produktivním věku i děti. Michaela Jelínková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) řekla ČTK, že na další dny vzniknou koridory a zváží se zřízení rezervačního systému, což by mohlo komplikace kvůli velkému zájmu vyřešit. Podle Repka je to ale spíš o dobrovolnosti a poslušnosti lidí, kteří na testování přijdou. Mluvčí ÚZIS Lenka Svobodová ČTK řekla, že zatím není jasné, kolik lidí bylo testovaných, výsledky za dnešní den by mohly být navečer.

Ve stanech se za hodinu provedou desítky rychlotestů, které ukážou, zda mají testovaní protilátky na koronavirus. Může to znamenat, že už nemoc prodělali nebo prodělávají, případně že ji mohou přenášet. V Brně mají oba stany za týden odebrat asi 5000 testů. Stany jsou i v Praze a Ústeckém kraji. Na odběrových místech v Praze už se kapacita naplnila také.

Čtvrteční kapacita testovacích míst studie covid-19 na testování kolektivní imunity v populaci byla v Praze naplněna zhruba po 15 minutách od jejich otevření. Stovky lidí stojí v dlouhých frontách, na poslední se ve čtvrtek zřejmě nedostane. Lidé by proto měli zvážit přijít v pátek nebo v dalších dnech. ČTK to řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková.

Pražská centra umístěná v Zítkových sadech, Kateřinské zahradě a na náměstí Míru v Praze 2 otevřela v 10:00 ráno, první lidé u nich čekali už před osmou hodinou. V Kateřinské zahradě testují do 15:00 seniory, ve frontě mezi nimi docházelo i ke konfliktům. Podobně se naplnila už také čtvrteční kapacita centra na Moravském náměstí v Brně.

V Olomouci se testovací místa zaplnila do dvou hodin

Armáda během čtvrtka postavila na okraji Olomouce dvě rozměrná odběrová místa, kde budou zdravotníci od pátku postupně testovat 4000 lidí přihlášených do testovací studie. Zájem o testy byl v krajském městě enormní. Všechna místa od pátku až do začátku května byla zaplněna během dvou hodin. Odběrové stany od dnešního rána stavěla armáda také v Litovli a v Uničově, tam by mělo projít od pátku testem 2500 lidí. I tam už jsou kapacity beznadějně obsazeny. Hejtman Olomouckého kraje kvůli tomu stále jedná o navýšení počtu míst.

Pro Olomoucký kraj byla určena kapacita 6500 lidí, zájem je však podstatně vyšší. Kraj se nyní snaží kapacitu navýšit. „Pořád o tom jednáme, budeme to vyhodnocovat podle průběhu po víkendu. Udělám vše pro to, abych něco prosadil,“ řekl dnes ČTK hejtman Ladislav Okleštěk. Olomoucký kraj jako jediný rozhodl o zavedení rezervačního systému, vyhnout by se tak v pátek měli zdravotníci dlouhým frontám lidí, které dnes atakují odběrová místa v jiných částech republiky.

Dobrovolníci čekající na testování covid-19 čekali na pražském náměstí Míru 23....
V Zítkových sadech u Karlova náměstí se táhla fronta na dlouhé hodiny.

Chystaná testovací studie zaměřená na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19 se na Olomoucku setkala s enormním zájmem. Například jen v Olomouci byla během 20 minut zaplněna téměř tisícovka míst, všech 4000 míst bylo obsazeno během dvou hodin. Obsazena jsou již také všechna místa v Litovli a Uničově. Podle starosty Litovle volali kvůli testům i lidé z okolních okresů. „Chtějí si udělat rychlotest, aby měli jistotu. Ale to není účel studie, potřebujeme, aby se tam dostali lidé odsud, kteří byli v kontaktu s koronavirem,“ řekl dnes ČTK starosta Viktor Kohout.

Testování potrvá do začátku května

Obrovský zájem je také v Litoměřicích. Od rána stály před výstavištěm Zahrady Čech, kde se v pavilonu G odebírají vzorky, stovky lidí. Na odebírání vzorků se podílí zdravotníci a lékaři, řekla ve čtvrtek novinářům koordinátorka testování Marcela Koudelková z Ústavu zdravotnických studií a statistiky. Testování začalo v 8:00, potrvá podle předpokladů do začátku května.

Na Litoměřicku je v kraji nejvíc potvrzených případů nákazy koronavirem, podle krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem jich ke středečnímu večeru bylo přes 230. Testovat se však budou podle mluvčí města Evy Břeňové pouze obyvatelé Litoměřic. „Předpokládá se, že budou odebrány 3000 vzorků, a to ve třech věkových kategoriích, přičemž z každé věkové kategorie to má být 1000 vzorků,“ řekla dnes novinářům Břeňová.

Zdravotníci budou odebírat krev od 8:00 do 18:00, první dvě hodiny jsou vyhrazeny pro občany od 60 do 89 let. Dalšími kategoriemi jsou lidé ve věku od 40 do 59 let a od 18 a do 39 let.

Plošné testování přehledně: kdo se může studie zúčastnit, jak se přihlásit a zaplatí vám za to?

Studie poskytne odborníkům informace potřebné v boji proti pandemii koronaviru, ukáže, v jaké míře přišli lidé s koronavirem do kontaktu. Odborníci díky studii také zjistí klíčové údaje pro výzkum choroby covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje.

Testování by mělo skončit 1. května. „Nikdo nedokáže odhadnout, jakou rychlostí se tak bude dít,“ uvedla Břeňová. Podle Koudelkové se kvůli enormnímu zájmu lidí o odběry počítá s brzkým ukončením testování. „Máme určité kapacity, teď se teprve rozjíždíme, ale budeme se snažit vyhovět všem,“ řekla Koudelková. O tom, že by se počet testovaných měl navyšovat, nemá informace.

Příchozím účastníkům studie se po vyplnění potřebných dokumentů odebere krev z prstu. Ke zjištění pozitivity slouží test, kde se po 15 až 20 minutách objeví, zda je, nebo není osoba pozitivní, a pokud ano, test ukáže i případné protilátky testovaného vůči nemoci covid-19. „V případě, že je pozitivní, pokračuje do druhé větve a to jest faryngeální stěr, který provádějí zdravotníci armády,“ řekla Koudelková a doplnila, že poté by měl člověk kontaktovat hygienickou stanici.

Armáda zabezpečuje chod odběrového místa. „Do našeho stanu přijdou občané, kteří měli při prvním rychlotestu pozitivní nález,“ řekl novinářům Jan Schwarzbach z krajského vojenského velitelství. Dodal, že vzorky budou vojáci přepravovat do laboratoře.

Výzkumníci vybrali regiony, které se epidemiologicky velmi liší. Od Jihomoravského kraje a Brna, kde jsou tři až čtyři desítky nakažených na 100 000 obyvatel, přes Prahu (123) a Olomouc (161) po Litoměřice (400) a Uničov a Litovel (665). V Litoměřicích se nemoc rozšířila v domově důchodců, kde onemocnělo asi 70 klientů a zaměstnanců. Uničov a Litovel byly dva týdny na začátku epidemie uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených. Tam testování začne v pátek a bude kvůli podrobnějšímu zkoumání odebráno účastníkům studie více krve do zkumavky.

Autor: