Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

V pražské zoo v pátek uhynula gorilí samice Bikira, měla vnitřní krvácení

Gorilí samice Bikira s chovatelkou Gayle Lamrock po příjezdu do Prahy. Snímek z roku 2010. foto:  Miroslav Bobek

Aktualizováno
Praha - V pražské zoo v pátek uhynula samice gorily nížinné Bikira. Zoo to uvedla na sociálních sítích a na svém webu. Pravděpodobně následkem poranění měla krvácející natrženou stěnu žaludku a ztratila víc než tři litry krve.
  10:30

V pražské zoo v pátek uhynula gorilí samice Bikira, měla vnitřní krvácení

„Navzdory rychlé reakci všech zúčastněných a jejich maximálnímu nasazení Bikira uhynula tři hodiny po operačním výkonu, i když byla v intenzivní péči na umělé plicní ventilaci s podporou krevního oběhu,“ informovala zoo.

Přiložení mláděte k matce. Tano se přisál, ale Bikira o něj bohužel nejevila zájem.
Gorilí samec Richard

Gorilí samec Richard má covid. Pražská zoo hlásí první nakažené, všechna zvířata mají mírné příznaky

První potíže zaznamenali chovatelé u Bikiry ve čtvrtek. Byla unavenější, zkonzumovala jen půl krmné dávky a nehýbala levým loktem, popsala zoo. „Kontrola videozáznamů neukázala, že by v pavilonu došlo k šarvátce či jinému incidentu, a tak se jevilo pravděpodobné, že tyto potíže by mohly souviset s onemocněním covid-19. Tomu odpovídala i nasazená léčba,“ stojí ve zprávě.

V pátek ráno již nejevila zájem o potravu a ležela na břiše. Navzdory podání léků proti bolesti a antibiotik se její stav zhoršoval, měla třes a bledé sliznice. Proto byla uvedena do celkové anestezie a převezena do veterinárních prostor zoo, kde se ukázalo krvácení do břišní dutiny.

Jemná a přátelská

U Bikiry a další gorily Kamby se letos v březnu prokázala nákaza covidem-19. Už dříve byla nákaza odhalena u gorilího samce Richarda a samice Shindy.

Jak těžké je chránit gorily v Kongu? Každý rok umírají desítky strážců

„Jemná a přátelská, přesně taková je Bikira; gorila, jejíž jméno ve svahilštině znamená ‚panna‘,“ popsala již před lety pražská zoo Bikiru. Bikira se narodila 12. srpna 1995 v zoologické zahradě v Amsterodamu. Do Prahy přišla z irského Belfastu, aby konečně dostala šanci mít vlastní mládě. Bikira je velmi přátelská k lidem, nesnaží se chovatele chytat přes mříže a záludnosti jsou jí zkrátka cizí, uvedla o ní zoo v roce 2013.

Covidové vakcíny firmy testují na opicích. V Americe ale makakové docházejí, poptávka roste

Gorily nížinné chová pražská zoologická zahrada od roku 1963. Jejich množení je ale v zajetí obtížné. Dosud osmičlenná skupina žije ve vlastním pavilonu v dolní části areálu zahrady, kde se také v roce 2004 narodilo vůbec první gorilí mládě v českých zoo, samička Moja.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...