Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rittigově kauze má svědčit ‚Aneta‘. Borgula požádal o předvolání Jany Lütken

Česko

  7:43aktualizováno  7:59
Bylo to překvapení i pro zasvěcené. Státní zástupce Adam Borgula, který před soud dostal skupinu podnikatelů a právníků kolem Iva Rittiga v případu Oleo Chemical, požádal v lednu Městský soud v Praze, aby předvolal ke svědectví Janu Lütken.

Předvolaná k soudu. Češka s dánským pasem Jana Lütken se prý do České republiky v následujících měsících nechystá. Žije ve švýcarském kantonu Zug. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Jméno jednapadesátileté Češky s dánským pasem žijící ve švýcarském kantonu Zug, jednom z vyhlášených daňových rájů, již několikrát problesklo v nejasných souvislostech některých českých afér. Avšak veřejně a oficiálně zaznělo právě až z úst žalobce Borguly. Lütken se výzvě vyhnula s vysvětlením, že do Česka se v příštích měsících nechystá. Vyvstává ovšem otázka, kdo je a jakou roli hraje v Rittigově příběhu.

Jen málo Čechů zná prostředí švýcarského finančnictví tak dokonale jako ona. Do alpské země odešla dva roky před pádem komunistického režimu. Není jasné, zda s pověřením komunistických pohlavárů, nebo proti jejich vůli. Z materiálů, které se LN podařilo v uplynulých měsících nastřádat, vyplývá, že zlomový moment v jejím životě nastal v roce 1986. V lednu toho roku byl u pražské Státní bezpečnosti zaregistrován svazek s číslem 42763. Dle něho se Jana Řibřidová (příjmení Lütken za svobodna) stala kandidátkou tajné spolupráce s krycím názvem „Aneta“.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Facebook chce vidět emoce

Sociální síť nabízí nové ikony. Tlačítko „To se mi nelíbí“ ale chybí, důvodem může být šikana

Dosud mohl status typu „umřel mi pes“ či „právě jsme v nemocnici“ posbírat na Facebooku pouze reakce v podobě tlačítka „to se mi líbí“. Jenže právě u takovýchto příspěvků „lajky“ působily kontroverzně. Největší sociální síť proto teď přistoupila k revoluční změně, která v posledních dvou dnech vyvolala bouřlivé ohlasy uživatelů. K tlačítku s palcem nahoře nově přibylo pět dalších ikonek vyjadřujících emoce: Super, Haha, Paráda, To mě mrzí a To mě štve. Stačí přitom na profilu najet kurzorem na dosavadní tlačítko „To se mi líbí“ a vyjede plná nabídka všech nabízených emocí. O zavedení tzv. emotikonů se mluví už od loňského října, kdy je Facebook začal testovat u některých uživatelů.

  • Jak ke mně přilétlo Nabarvené ptáče

Když jsem poprvé slyšel, že Václav Marhoul chce zfilmovat slavnou knihu polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče, pomyslel jsem si: tohle je tedy nálož. Protože Kosińského kniha o putování židovského chlapce temnotou válečného venkova kdesi ve východní Evropě je z těch, které čtenář buď s hrůzou odloží – nebo jí zůstane uhranut. Což se Marhoulovi stalo.

  • Fotbal na rozcestí. Volí se šéf

Soudný den pro fotbal. Mezinárodní federace FIFA pozná svého nového prezidenta. Éra Seppa Blattera, jež trvala od roku 1998, skončí. Kdo ho v jeho funkci nahradí?

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat