Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Roudnici nefungovala nová protipovodňová ochrana, chyběly kotvy

Zaplavená část Roudnice nad Labem 6. června odpoledne.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplavená část Roudnice nad Labem 6. června odpoledne. | foto: Radek Petrášek ČTK

ROUDNICE NAD LABEM V Roudnici nad Labem nefungovala podle vedení města nová protipovodňová ochrana. Chyběly kotvy a zařízení k jejich zavrtání, zábrany nebyly oficiálně předané. Představitelé Roudnice to řekli na zasedání zastupitelstva. Budou jednat s dodavatelem i investorem. Protipovodňová ochrana města stála asi 20 milionů korun.

Voda v Roudnici zasáhla letos nejvíce dvě pobřežní ulice, v dalších byly zatopené sklepy. Zatopený byl i sportovní areál, plavecký bazén, přízemí gymnázia nebo podchod a část železničního nádraží.

Po roce 2002 město začalo budovat protipovodňové zábrany. Zpevněný byl nájezd na most, který povodeň vydržel. Před 11 lety kvůli němu musel být most uzavřený. Součástí ochrany měly být také oranžové plastové tubusy plněné vodou, které mají sloužit jako provizorní hráz. Do města je přivezli na konci ledna, v dubnu si je hasiči poprvé vyzkoušeli. Teď ale nefungovaly tak, jak měly.

"Měli jsme možnost to nechat zavřené v garáži, nebo to použít, přestože na to nemáme papír," řekl starosta Vladimír Urban (Společně pro Roudnici). Dodávka navíc podle něj nebyla kompletní, městu chyběl kotvicí materiál a speciální velká vrtačka k jeho ukotvení. Dva tubusy nápor nevydržely a roztrhly se.

O dva metry nižší povodeň by tubusy vydržely

Důvody vysvětloval vedoucí městského odboru životního prostředí Vladimír Drož, podle něj byla ohlášená nižší povodeň, asi o metr vyšší než v roce 2006. Takovou měly tubusy vydržet. "Povodňová vlna měla velice rychlý nástup. Ve skutečnosti nepřišlo metr nad hladinu roku 2006, ale 1,7 metru," dodal Drož. Problémem byla i voda, která přitékala z města kvůli dešti.

"Když to řeknu s trochou nadsázky, tak tohle je zařízení na povodeň, kdy neprší," dodal Drož.

Podle místních, kteří v úterý na zastupitelstvu vystoupili, se povodňová zábrana sesunula. "Občanům té ulice nebylo řečeno, že nebude stačit. Měli důvěru v něco, co pak nefungovalo," dodal jeden z nich. Co selhalo, prověřovala i dodavatelská firma, do Roudnice poslala i soudního znalce, jeho vyjádření ale město zatím nemá k dispozici.

ČTĚTE TAKÉ:

Když město rozhodovalo o technologii, kterou chtělo místa ohrožené povodní zabezpečit, uvažovalo i o klasických mobilních stěnách jako v jiných obcích. "Kdybychom stavěli mobilní pevné zábrany, znamenalo by to, že by musela být i podzemní stěna, aby nedocházelo k podtékání," uvedl Drož.

Zabránila by odtékání podzemní vody, kterou by bylo nutné neustále odčerpávat, proto město od této možnosti upustilo. Město podle starosty chtělo využít jako ochranu před velkou vodou také val, po kterém vede železnice, což ale nedovolila Správa železniční dopravní cesty.

Město bude další ochranu před povodněmi zvažovat, čeká ho jednání s Povodím Labe jako investorem a dodavatelskou firmou.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Česko dnes čeká tropický den. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Česko dnes čeká tropický den. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Česko dnes čeká tropický den. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...