• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

V SOS se dohadují, kdo je předseda

Česko

PRAHA Ve Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) propukl spor o to, kdo stojí v jeho čele. Nárok na vedoucí posty si totiž po nedávném zasedání republikového shromáždění dělají dvě skupiny členů SOS. Neshody zašly tak daleko, že nynější vedení SOS raději nechalo dočasně zablokovat účty sdružení a ukončilo pracovní poměr s právničkou, která si předsednický post také nárokuje. SOS je největší spotřebitelskou organizací v Česku a například v roce 2008 hospodařilo s celkovými výnosy bezmála deset milionů korun.

Mluvčí SOS Jan Votočka řekl, že rozepře vyplavaly na povrch 11. září na republikovém shromáždění členů SOS v Praze. Průběh shromáždění se nezamlouval zástupcům Jihomoravského kraje, ke kterým se přidali i delegáti Jihočeského kraje. „Jihomoravský kraj zjistil, že nemá na shromáždění většinu k prosazení svých kandidátů a návrhů, takže napadl platnost celého shromáždění,“ uvedl Votočka. Zástupci Jihomoravského kraje si podle mluvčího poté zorganizovali vlastní shromáždění, na kterém zvolili svůj republikový výbor SOS.

Zatímco podle Votočky post předsedy SOS obhájil Ivan Urban, bývalá právnička Martina Neuročná, která zorganizovala druhé republikové shromáždění, v diskusi na internetových stránkách SOS tvrdí opak a za právoplatnou předsedkyni SOS považuje sebe. Znesvářené strany se zároveň přou o složení republikového výboru SOS, které je v obou případech odlišné.

Autor: