Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Uherském Hradišti začala Letní filmová škola. Letos je kvůli pandemii kratší a jen pro akreditované

V Uherském Hradišti začala přehlídka filmů Letní filmová škola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Uherském Hradišti začala přehlídka filmů Letní filmová škola. | foto: ČTK

Uherské Hradiště V Uherském Hradišti v pátek začala Letní filmová škola (LFŠ). Letošní 46. ročník ovlivnila pandemie koronaviru, přehlídka se měla původně uskutečnit v tradičním termínu na přelomu července a srpna, kvůli koronaviru ji organizátoři přesunuli na pozdější termín a zkrátili. Přehlídka letos nabídne program jen pro akreditované návštěvníky, nebudou žádné akce, na které by měla volný přístup veřejnost.

Festival potrvá do 12. srpna, návštěvníkům nabídne zhruba 100 filmů, loni jich byl dvojnásobek. Doposud se akreditovalo asi 2500 návštěvíků, řekla na úvodní tiskové konferenci ředitelka festivalu Radana Korená. Loni bylo asi 5400 akreditovaných návštěvníků.

„Přijíždějí první návštěvníci, vyzvedávají si akreditaci, Uherské Hradiště se pomalu zabydluje ‚filmovkovým‘ duchem,“ uvedla Korená. Podle ní je malý zázrak, že se letošní přehlídka uskuteční. Řada kulturních akcí v zemi byla kvůli koronaviru zrušena. „Věřím, že těch šest dnů bude krásných, bude vše v pořádku a bezpečné pro všechny a ukážeme ostatním organizátorům i dalším lidem, že je to možné,“ uvedla Korená.

Do Uherského Hradiště letos přijedou zejména hosté z Česka, k řadě filmů dorazí delegace. Nepřijede však autorka kostýmů a herečka Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, manželka klasika polské i evropské kinematografie Andrzeje Wajdy. „Lékaři jí to nedoporučili kvůli předpovědi počasí a velkým vedrům a jejímu věku, je jí 90 let,“ uvedl programový ředitel Jan Jílek. Nedorazí ani německá herečka Hanna Schygullová, která má zraněnou nohu a není schopná cestovat.

Program je rozdělený do tří základních bloků nazvaných Historie, Současnost a Česko/Slovensko, pod které spadá řada dalších sekcí. LFŠ letos uvede například retrospektivu děl Andrzeje Wajdy, sekce Terra festivalis, která představuje vybranou národní kinematografii, je zaměřena na Izrael. Při pátečním večerním slavnostním zahájení bude uveden snímek Havel režiséra Slávka Horáka, slavnostní zakončení ve středu bude spojené se světovou premiérou filmu Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy.

Připraveny jsou i koncerty a divadelní představení či výstavy, které představí plakáty k Wajdovým filmům nebo historii i současnost Izraele. Česká tisková kancelář připravila výstavu zaměřenou na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice.

LFŠ pořádá Asociace českých filmových klubů.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.