Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V úterý testy v ČR potvrdily 1191 pozitivních případů, za týden přírůstek klesl o téměř 500

Antigenní testování obyvatel na covid. foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA - Za posledních sedm dní připadá v Česku 63 případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel, je to o čtyři méně než v úterý. Nad stovkou, která je pro vládu klíčová při rozvolňování, už není žádný z krajů. Dalším mezníkem pro zmírňování opatření je 75 případů, nad ním jsou kraje Jihočeský, Moravskoslezský a Zlínský.
  8:06aktualizováno  11:00

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. V úterý testy potvrdily 1191 pozitivních případů nemoci covid-19, což je nejmenší úterní nárůst od začátku září. Před týdnem bylo případů 1690. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Z okresů je na tom nyní nejhůře Opavsko, kde připadá 137 nových případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů. Následuje Českokrumlovsko a Českolipsko se 130, respektive 119 případy. Na opačném konci žebříčku v tomto přepočtu je Trutnovsko s pěti a Jičínsko s 11 případy.

Tempo očkování proti minulému týdnu dál zpomaluje. Zdravotníci v úterý podali 78 317 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3500 méně než před týdnem. Podobné zpomalení bylo patrné i v pondělí. Do úterního večera zdravotníci podali téměř 4,3 milionu dávek, plně očkováno je zhruba 1,125 milionu lidí.

Národní očkovací centrum proti covid 19.
Antigenní testování na covid.

Počet lidí, kteří od loňského propuknutí epidemie s koronavirem zemřeli, se blíží 30 000. Do úterý jich zemřelo 29 948. V posledních pěti dnech statistiky evidují méně než 20 mrtvých za den, zatímco v březnu denně umíralo kolem 200 lidí.

Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, kleslo proti úterý o tři setiny na 0,79. Hodnota pod jednou ukazuje na zpomalování šíření, pod jednou je číslo R nepřetržitě od půlky dubna.

Hranici 100 případů za sedm dní na 100.000 obyvatel ministerstvo uvedlo jako zásadní pro zmírňování protiepidemických opatření. Od konce dubna postupuje podle balíčků. Postupně se tak vraceli žáci do škol, otevíraly se obchody, služby či zahrádky restaurací. Cílem pro další balíčky jsou hranice 75 případů, 50 a 25 případů. Kvůli regionálním rozdílům tak vláda například pustila žáky do škol nejprve jen v několika krajích, ostatní s horšími čísly následovaly později. Tento týden se vrátil k výuce bez rotací druhý stupeň základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií v šesti krajích, a to v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém a v Praze.

Vláda už avizovala, že od pondělí 24. května se vrátí k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června. To umožňuje právě poslední balíček, jehož incidenční číslo je menší než 50.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat