Na Wikipedii se válčí o Babiše. Autoři se přeli o znění hesla, správci museli stránku zamknout![]() |
Věta byla do Wikipedie přidána 26. června 2017 ve dvě hodiny ráno, tedy v dobu, kdy většina wikipedistů spí. Stalo se tak den poté, co vyšel článek na portálu Forum24, který tuto informaci přinesl. V něm se však psalo, že ,,uvedené informace vychází z velké části z Wikipedie, která ve většině informací vychází z knihy Tomáše Perglera Příběh oligarchy“.
Z toho není úplně zřejmé, odkud vyvěrá původní sdělení. A ani to, co už jsou citace. V premiérově hesle na Wikipedii informace o angažovanosti jeho matky v lidových soudech před vydáním článku nebyla. Díky článku se tak rozšířila do řady dalších zdrojů, než byl její podezřelý původ odhalen.
,,Moje matka samozřejmě v lidových soudech nepůsobila. Je to sprostá lež. Jsou tam desítky, možná stovky dezinformací,“ uvedl pro LN premiér. LN dále po původu informace a její pravdivosti nepátraly, jejich zjištění by totiž mohla být obviněna ze zaujatosti (Lidové noviny patří do mediální skupiny MAFRA, jež členem koncernu AGROFERT – pozn. redakce). Článku si ovšem všimli wikipedisté, kteří následně diskutovali o ověřitelnosti informace.
‚Známý alkoholik.‘ Vandalové plení virtuálního Zemana, na Wikipedii se střetávají jeho fanoušci a odpůrci![]() |
,,Lze dohledat nějaké věrohodné zdroje na to, že Babišova matka působila v Lidových soudech? Zrovna toto tvrzení totiž uvádějí v sekci výše odkazovaném článku na Lidovkách jako příklad, kdy dochází/docházelo ke ‚zdrojování kruhem’ (tj. uvede se to v našem článku, pak to někdo přebere a my zase začneme odkazovat na tento článek s údaji přebranými od nás). Momentálně v našem článku visí u tohoto tvrzení požadavek na zdroj. Pokud se zdroje urychleně nenajdou, odmazat. A pozor, abychom neopakovali ono ‚dokazování kruhem‘!” napsal do diskuze k premiérově článku wikipedista Vachovec1.
Následně další přispěvatelé pátrali po vzniku neozdrojované informace. Došli k tomu, že Tomáš Pergler ve své knize o Andreji Babišovi píše o babičce (tedy ne matce) Andreje Babiše, že působila také jako: ,,soudkyně z lidu”, tedy soudní přísedící a ne soudkyně lidových soudů – které často představovaly pouze záminku pro veřejný lynč. Tato informace byla také až do června 2017 na Wikipedii. Následně se z babičky stala matka a z přísedící krvelačná soudkyně. ,,Chybné údaje smazány. Vztahovaly se k babičce, ne k matce. Tolik k důvěryhodnosti zdroje Forum24,” smazal spornou informaci nakonec s komentářem wikipedista s přezdívkou Zbrnajsem.