Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Válka o policii? Pelikán a Šlachta hrozí odchodem, Chovanec mluví o politizaci

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vládní hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie o dohadovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli zúčastnit i státní zástupci. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán s plánem na reorganizaci nesouhlasí a uvažuje o rezignaci. Odchod ze služby nevyloučil ani šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Na středečním jednání předsedů koaličních stran nebyl požadavek ANO na stažení plánu ministerstva vnitra vyslyšen, řekl před Strakovou akademií novinářům vicepremiér Andrej Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něj míní, že věc patří do kompetence ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

V České televizi Sobotka večer řekl, že politizace změn v policii je zbytečná. Slučování útvarů je podle něj odbornou záležitostí, která je plně v kometenci policejních velitelů a ministera vnitra.

„Reorganizace může vést ke ztížení, neřkuli k zastavení vyšetřování závažných kauz korupce a hospodářské kriminality,“ řekl Pelikán novinářům a dodal, že z toho mají obavy i státní zástupci.

Plán na reorganizaci se nelíbí ani velitelovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi. Vedení policie ho prý o žádném slučování útvarů neinformovalo. Šlachta proto podle České televize nevylučuje odchod ze služby.

Pelikán také upozornil, že se mu ve středu nedostalo vysvětlení například toho, proč se změna má odehrát náhle k 1. červenci. „Na nás to dělá dojem účelové reorganizace, jejímž skutečným cílem je potrestat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za to, že je skutečně nezávislý a vyšetřuje ty věci bez ohledu na to, kam se hnou,“ uvedl Pelikán. „Jsem pořád přesvědčen, že reorganizace v téhle podobě neprojde, pokud by to nastalo, pak opravdu budu zvažovat, co dál, protože já bych pak obtížně dokázal nést zodpovědnost za protikorupční boj,“ dodal.

Národní centrála

Policejní prezident Tomáš Tuhý ve středu oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení. Plány na reorganizaci se už dříve staly terčem kritiky například ze strany žalobců včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nebo protikorupčních iniciativ, podle nich by to mohlo například ovlivnit vyšetřování složitých kauz a vyřadit ze hry šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu.

Snaha o politizaci

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odmítá politizaci připravované reorganizace policie, jak ji prezentuje hnutí ANO za aktivní pomoci s ním propojených médií. Reorganizace je připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem, uvedl.

„Policie je nezávislá a nelze ji prostřednictvím cílených politických předvolebních kampaní rozvracet,“ uvedl. Zdůraznil, že příprava reorganizace je v souladu se zákonem, má ji na starosti policejní prezidium a schvaluje ji pouze ministr vnitra.

Jak by mělo koaliční jednání dál vypadat, Babiš novinářům neřekl. Premiér Sobotka středeční jednání vlády opustil před jeho skončením kvůli schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem. Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl bez bližších podrobností, že šéfové stran dostali o slučování informaci. „Vyslechli jsme si pouze zdůvodnění policejního prezidenta a doplnění ministra vnitra s tím, že jsem si se zájmem vyslechl věci, které tam říkal ministr spravedlnosti a ministr financí,“ uvedl vicepremiér. S úsudkem chce počkat, jde podle něj o velmi citlivou věc.

Pochybnosti má i šéf žalobců

Policie nerozptýlila ani pochybnosti šéfa Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v souvislosti s plánovaným sloučením Útvaru pro odhalování organizované korupce a protikorupční policie. ČTK to sdělil mluvčí šéfa žalobců Petr Malý v reakci na dnešní vystoupení policie, která se poprvé vyjádřila k plánované reorganizaci. Podle něj Zeman nadále trvá na argumentech, které popsal v dopise pro premiéra Bohuslava Sobotku či ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD). Politiky varuje před tím, že by se mohla snížit kvalita policejní práce nebo by mohli odcházet zkušení detektivové.

Prohlášení hnutí ANO

Hnutí ANO považuje připravovanou reorganizaci klíčových policejních útvarů za zásadní ohrožení vyšetřování nejzávažnějších případů korupce a tím za zpronevěření se základním cílům koaliční vlády.

Tato změna byla připravena v nepochopitelném spěchu. Ostře proti ní protestují jak Nejvyšší státní zástupce, tak i oba vrchní státní zástupci. Policejní prezident nedokáže vysvětlit, proč je reorganizace potřebná a proč musí nastat již od 1. července, ačkoliv ani není organizačně nijak připravena.

Reorganizací dojde k rozbití Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Tento útvar přitom stál na počátku vyšetřování korupce a závažné kriminality v nejvyšších politických patrech a v současné době má rozpracovánu řadu mimořádně závažných a citlivých případů. Obáváme se, že skutečným důvodem překotných změn je právě postup ÚOOZ v těchto případech.

Hnutí ANO odmítá nečinně přihlížet odstranění všech pokroků v protikorupčním boji dosažených v posledních letech.

Ráno proto hnutí Ano podle paragrafu 11 Koaliční smlouvy vyvolalo schůzku předsedů koaličních stran za účasti ministra vnitra Milana Chovance, spravedlnosti Roberta Pelikána a policejního prezidenta Tomáše Tuhého, kde jsme žádali o vysvětlení důvodů chystané reorganize, která nebyla předem avizována, ani s nikým projednána.

Vysvětlení ministra Chovance a prezidenta Tuhého nerozptýlilo naše obavy, naopak. Proto jsme se podle paragrafu 15 rozhodli vyvolat dohadovací řízení a požadovat, aby neproběhla žádná reorganizace, na které by nepanovala shoda se státním zastupitelstvím.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....