Svět prožívá kulinářský boom. Tak vysvětluje oblíbenost pořadů o vaření Roman Vaněk, majitel firmy Cosmopolitan Wines, která do Česka dováží brazilská vína, a zároveň člověk, který zprostředkoval hostování brazilského šéfkuchaře Alexe Ataly v Praze. „Je součástí bontonu bavit se ve společnosti o jídle, stejně jako o víně,“ říká Roman Vaněk. Lidé chtějí vědět víc o tom, co jedí, a chtějí si umět pochoutky připravit i doma. Aby gastronomie nekončila za hranicemi Prahy Vaněk, amatérský vyznavač špičkové gastronomie, je posedlý myšlenkou obrody tohoto oboru v České republice. „U nás je gastronomie pořád ještě průšvih. Prakticky končí za hranicemi Prahy. Je potřeba dělat osvětu, vždyť historický základ máme,“ vysvětluje. A nemluví jen tak do větru.
V lednu otevřel Pražský kulinářský institut, v němž probíhají kurzy pro amatéry i profesionály vedené těmi nejlepšími šéfkuchaři, cukráři a sommeliery u nás. Cílem je představit lidem jak klasickou, tak moderní gastronomii, využívání kvalitních surovin s ohledem na sezonu a zprostředkovat jim vědomosti z celého světa. Naučit je i doma vařit to, co znají z restaurace.
S osvětou jde ale ještě dále. S Vítem Olmerem chystá zatím desetidílný pořad ze života šéfkuchařů. „Chceme lidem ukázat, že to nejsou jen obyčejné ‚vařečky‘, ale lidé, co ve světě něco znamenají. Chci křičet do světa, že takoví u nás také jsou a je potřeba o nich vědět,“ rozohňuje se upřímně již poněkolikáté během rozhovoru Vaněk.
Ač nikdy profesionálně nevařil, gastronomie jej vždycky zajímala. Sám absolvoval snad všechny kurzy pořádané Jiřím Štiftem, šéfkuchařem z pražského hotelu Radisson SAS Alcron, který je již pět let pořádá přímo v restauraci La Rotonde. A právě to jej inspirovalo.
„Začal jsem snít o tom udělat něco podobného na ještě profesionálnější úrovni – jak kurzy, tak televizní pořad. Takové ty Prima vařečky, Kluci v akci, Bohdalová... asi to do kulinářské obce také svým způsobem patří, ale profesionálové se za ně občas stydí. I ve světě běží v televizi nesmysly, ale vedle nich i super profesionální pořady. U nás ten druhý protipól ještě pořád chybí,“ vysvětluje svůj záměr Vaněk.
Totéž ostatně dokola omílají všichni, již se u nás gastronomií zabývají, od odborných kritiků až po restauratéry a šéfkuchaře: v Česku málokdo ví, co znamená opravdová kvalita, a s tím souvisí i to, že zde také chybí šéfkuchařům stejný status celebrity, jako je tomu ve světě. „Abychom se k tomu dopracovali i u nás, musí lidé začít do restaurací víc chodit a kuchaři musí přestat lidi šidit,“ domnívá se Vaněk.
Zejména při tvorbě televizních pořadů o vaření se přitom Vaněk může inspirovat zavedenými zahraničními programy. Celosvětově proslulý je například Brit Jamie Oliver, ale k vaření dokázali po světě přivést i zcela „negurmetské“ typy i další „televizní“ šéfkuchaři.
Gordon Ramsay Kdo by i v Čechách neslyšel jméno enfant terrible britské gastronomie Gordona Ramsaye – zvláště poté, co u nás otevřel restauraci Maze v novém hotelu Hilton. Majitel patnácti restaurací po celém světě je také známý díky svým kulinářskozábavným reality show, které mají již několikáté pokračování.
V současné době v Británii běží tři: The F-Word, Hell's Kitchen a Ramsay's Kitchen Nightmares. Za poslední zmiňovanou, jejíž scénář spočívá v tom, že Ramsay v každém díle navštíví jednu restauraci, která má problémy, a ukáže jim, jak dát věci do pořádku, dokonce získal cenu BAFTA (britská podoba Oscarů) a Emmy Awards.
Jamie Oliver I jeho kolega Jamie Oliver má dobré skóre. Poprvé se před televizními diváky objevil s pořadem The Naked Chef v roce 1998 a od té doby se pravidelně vrací zpět s různými koncepty: Jamie's Kitchen má dokumentární nádech a učí v něm handicapované děti vařit, Jamie's School Dinners byl v podstatě kampaní za zlepšení stravování ve školních jídelnách, Jamie's Great Escape, cestovatelsko-kulinářský pořad, Jamie at Home, jehož tématem jsou domácí recepty a cílem pak návrat k vaření doma.
Oliver vlastní síť restaurací Fifteen rozesetých po celém světě, a letos na jaře chystá v několika britských městech otevřít další síť zvanou Jamie's Italian zaměřenou na kvalitní a cenově dostupnou italskou kuchyni.
Gary Rhodes Británie vůbec v oblasti „celebrity chefs“ vede. Jméno Gary Rhodes sice něco řekne jen málokterému laikovi, mezi odborníky je jeho jméno ale pojem.
Michelinskými hvězdičkami a jinými oceněními ověnčený šéfkuchař vlastní sedm restaurací po světě, z nichž nejznámější Rhodes 24 se nalézá v jednom z největších mrakodrapů Londýna, Tower 42 (dříve známá jako NatWest).
Kromě toho má i svoji televizní show Rhodes Around Britain a hostuje v Saturday Cooks a Local Food Heroes. Proti tomu další Brit Ainsley Harriott žádnou michelinskou hvězdičku nevlastní, zato televizních pořadů má hned několik – například Ready, Steady, Cook!
Alfons Schuhbeck V sousedním Německu si podobný status vysloužil Alfons Schuhbeck, majitel stejnojmenné restaurace a firmy zahrnující i catering, party servis a vinné bistro. Svoji show má Schuhbeck v televizi již od roku 1993.
Charlie Trotter V USA, které jsou průkopníkem a po Anglii dalším velkým producentem kuchařských pořadů, se v televizi objevuje šéfkuchař Charlie Trotter, jehož nejznámější restaurace v Chicagu Charlie Trotter's patří mezi 50 nejlepších restaurací světa. Show The Kitchen with Charlie Trotter běží od roku 1999.