25. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vdova po Ransdorfovi chce objasnit jeho smrt. Zakládá objemnou knihovnu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 37Diskuse
Vlasta Ransdorfová (vlevo) a spolupracovnice bývalého europoslance Helena Suchá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Ransdorfová (vlevo) a spolupracovnice bývalého europoslance Helena Suchá... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Nenápadný dům v pražských Nuslích se brzy stane jedním z největších studijních center komunistické nauky v zemi. Místnost přibližně pro třicet posluchačů už se pomalu plní knihami, které sepsal zesnulý europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

Zájemci si budou moci objednat k prostudování i další díla ze sbírky 50 tisíc svazků, které politik za svého života nashromáždil. Nově vzniklý institut tak bude co do počtu knih srovnatelný s ­knihovnami středně velkého města.

Zpřístupnění Ransdorfova odkazu však není jediným záměrem nového projektu. Hodlá se zaměřit i­ na speciální detektivní činnost s jediným cílem: osvětlit politikovu náhlou smrt.

Sklonek jeho života se totiž podobal špionážnímu filmu. Ransdorf, komunista tělem i duší, byl na začátku prosince 2015 zadržen ve švýcarské Kantonalbank Zürich a na tři dny skončil ve vazbě. Spolu se třemi Slováky byl podezřelý z toho, že na základě falešných dokumentů chtěl z banky vytáhnout přes 350 milionů eur (téměř 9,5 miliardy korun).

Případ však dopadl fiaskem švýcarských detektivů – loni v ­květnu trestní stíhání ukončili. To už však Ransdorfovi nebylo nic platné. Čtyři měsíce předtím, v lednu 2016, zemřel.

Vdova Vlasta Ransdorfová je přesvědčená, že jedním z ­hlavních důvodů manželova úmrtí je právě pobyt ve vazbě a­ enormní tlak, který se na Ransdorfa během vyšetřování snesl.

„Když byl manžel ve vazbě, nedostal potřebné léky. Nešlo jen o­ noční inzulin. Nechci to teď ale specifikovat, aby případně švýcarská strana nepozměnila své stanovisko v protokolech,“ naznačila Ransdorfová pro LN.

Okolnosti politikova skonu zkoumají i čeští detektivové. „Událost je stále v prošetřování, zatím bez konkrétního závěru,“ sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Knihovna by Vlastě Ransdorfové mohla do budoucna pomoci se zaplacením advokátů, bez kterých se ve spletitém ­bankovním světě neobejde.

„Chceme vědět, co přispělo k ­jeho smrti,“ uvedla bývalá Ransdorfova asistentka Helena Suchá.

  • 37Diskuse
Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz