Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Financování kampaně: chyboval Zeman, Fischer i všichni ostatní

Česko

  19:30aktualizováno  20:20
PRAHA - Zákonná pravidla financování volební kampaně zcela nedodržel žádný z devíti kandidátů na prezidenta, uvedl senátní mandátový a imunitní výbor.

Prezidentská superdebata foto: MAFRA: DAN MATERNA

Prohřešky ale nebyly zásadní, řekl novinářům předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS). Podle něj se však audit nezabýval možným financováním mimo transparentní účet, ale pouze údaji, které obdržel od kandidátů. Prezidentským adeptům, ačkoli chybovali, nehrozí žádný postih, neboť zákon nic takového nepředpokládá.

ČTĚTE TAKÉ:

Kandidáti chybovali například v tom, že transparentní účet pro financování kampaně neuzavřeli dnem vyhlášení volebních výsledků. Platilo to zejména pro prezidenta Miloše Zemana a současného ministra financí Jana Fischera, kteří ještě dlouho po volbách spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty. (Psali jsem o Fischerových dluzích: více ZDE) Oberfalzer ale upozornil na to, že v této záležitosti porušili zákon všichni kandidáti. Ustanovení označil za nepraktické.

Na volebních účtech všech kandidátů se objevovaly podle závěru výboru neidentifikované dary, a to třeba i od nich samotných. Zákon totiž předpokládá i uvedení data narození a bydliště donátora. Karel Schwarzenberg, Fischer, Taťána Fischerová a Zuzana Roithová chybovali podle výboru v identifikaci původu nepeněžitých darů.

Fischer a Franz měli dva účty. Zákon počítal s jedním

Žádný z adeptů na Hrad nezveřejnil na webu veškeré účetnictví shodné s podklady pro senátní výbor. Fischer a Vladimír Franz měli dva volební účty, zákon ale předpokládá jen jeden. Kandidáti věsměs měli také formální problémy s převáděním nevyužitých peněz na veřejně prospěšné účely.

Prezidentská superdebata - Jan Fischer

Prezidentská superdebata - Jan Fischer

Jen čtyři kandidáti - Jana Bobošíková, Franz, Roithová a Schwarzenberg - vedli účetnictví zcela podle příslušného zákona, Fischerová splnila podmínku s výhradami. V případě Jiřího Dienstbiera, Fischera, Přemysla Sobotky a Zemana to podle výboru nebylo možné plně ověřit.

Auditor ani výbor nemohli ověřit ani to, zda veškeré výdaje na kampaň byly hrazeny výhradně z volebních účtů. "Pokud by někdo očekával, že odhalíme nějaké nepravosti, které běžely mimo oficiální transparentní účet, tak to samozřejmě není v silách auditora ani mandátového a imunitního výboru," řekl Oberfalzer.

Jen Fischerová a Roithová prokazatelně použily peníze z volebního účtu výhradně na kampaň. U zbylých kandidátů to nebylo možné ověřit.

Oberfalzer: Nešlo o zásadní prohřešky

"Nelze říci, že bychom identifikovali u kteréhokoli z kandidátů nějaké zásadní prohřešky, zásadní provinění vůči zákonu. Šlo vesměs o věci v zásadě bagatelní nebo ryze formální," zdůraznil Oberfalzer. Podle něho lze říci, že věcně byly kampaně férové.

Kandidáti podle Oberfalzera měli často problém porozumět tomu, co jim zákon ukládá. Výbor kvůli tomu doporučil zákon vyjasnit.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat