Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z letiště Kbely se začaly rozvážet rychlotesty, na Moravu je přepravily policejní vrtulníky

Část zásilky putovala na Moravu vrtulníkem (na snímku), zbytek rozvezly... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část zásilky putovala na Moravu vrtulníkem (na snímku), zbytek rozvezly... | foto: ČTK

Praha Na vojenském letišti Praha-Kbely přistál ve středu v noci vojenský speciál, který přivezl 150 000 rychlotestů na nový typ koronaviru. Přivezl je z čínského Šen-čenu. Z letiště se začaly testy od časného rána rozvážet do distribučních míst i přímo do nemocnic. Určeny budou mimo jiné pro obyvatele míst, které byly kvůli nákaze uzavřeny, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Další budou určeny pro testování policistů, vojáků či hasičů nebo pro velké nemocnice.

Pomůcky z letiště přepravily na Moravu i policejní vrtulníky. Česko má nyní 464 potvrzených případů nákazy koronavirem, testů bylo dosud provedeno přes 7600.

Česko chce z Číny v příštích dnech dopravit i další zdravotnický materiál, především respirátory, roušky či ochranné obleky. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v neděli mělo být do Česka velkokapacitním ukrajinským letadlem přepraveno 30 milionů roušek. Určeny budou i pro obyvatelstvo. 

Podle Hamáčka ve chvíli, kdy budou rozdány, začne platit povinnost roušky nosit. Další zdravotnický materiál by měli přepravit soukromá letadla. Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě dnes.

Armádní Airbus A-319 letadlo do Číny odletělo v pondělí ráno s mezipřistáním v ruském Novosibirsku. Z Šen-čenu odstartovalo v úterý po poledni středoevropského času. Na letišti na něj čekali ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO), vnitra Hamáček a zdravotnictví Vojtěch.

Z letiště se začaly testy od časného rána rozvážet do distribučních míst i...
Část zásilky putovala na Moravu vrtulníkem, zbytek rozvezly dodávkové vozy.

Část rychlotestů pro zdravotníky přepravily dva policejní vrtulníky. „Vrtulník s 19 000 rychlotesty na koronavirus pro šest moravských nemocnic právě odlétá,“ uvedl ráno na twitteru Vojtěch. Vrtulníky současně podle policie přepraví pro policisty a hasiče na Moravě také ochranné pomůcky. „Ostatní regiony zavážíme po silnici už od brzkých ranních hodin,“ informovala policie na twitteru kolem 08:00. 

Úkolem letců bylo z Číny přivézt testy, které jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Podle Vojtěcha jsou výsledky testů k dispozici za zhruba 20 až 25 minut, zatímco dosud používané testování výsledky přináší až asi po šesti hodinách. Výrazně by se tak podle něj měl zvýšit počet otestovaných lidí. Řekl, že dnes byla dovezena první dodávka, další je objednána. Za 100 000 testů ministerstvo zdravotnictví zaplatilo asi 14 milionů korun, dalších 50 000 testů zaplatilo ministerstvo vnitra. Dopravu zajistilo ministerstvo obrany.

Pokud podle Vojtěcha rychlotest ukáže pozitivní výsledek, s velkou pravděpodobností je verdikt správný. Pokud ale nákazu neodhalí, je dle něj možnost takzvané falešné negativity, tedy že pacient koronavirem nakažen ve skutečnosti je. K takovým pacientům se bude přistupovat individuálně podle jejich příznaků, řekl.

Materiál byl po přistání dezinfikován a převezen do Sedlčan do skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Část určenou pro šest moravských nemocnic ze Sedlčan přepravil vrtulník, zbytek rozvážejí auta. „Vrtulník je nejrychlejší možná cesta, jak v tuto chvíli co nejrychleji dostat testy například do Fakultní nemocnice v Ostravě,“ uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Třetinu nákladu dostalo zdravotnické zařízení ministerstva vnitra, které bude testovat policisty, vojáky, hasiče či celníky.


Česko chce z Číny letecky přepravit i další zdravotnický materiál. Podle Hamáčka by v neděli mohlo být převezeno 30 milionů roušek. Přepravu zajistí velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který si podle Metnara ČR najme v rámci aliančního programu strategické přepravy. Naplánovány jsou poté ještě další dva lety. Další lety zajistí Smartwings a Czech Airlines. Hamáček řekl, že by již měly být všechny formality vyřízeny, zkontrolovat to chce ještě dnes ráno. Letadla by poté mohla odletět. Podle dřívějších informací by mohlo jít o sedm letů.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?