Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve službách by se mohly uznávat všechny typy testů, i ty amatérské. Budou ale mít různou platnost

Ve službách by mohly být uznávané všechny typy testů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve službách by mohly být uznávané všechny typy testů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Při prokázání se u vstupu do vybraných služeb bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) platit profesionálně odebraný PCR test na koronavirus sedm dnů, odborně provedený antigenní test tři dny. U amatérsky provedených testů bude platnost spíše jednorázová, řekl v pátek novinářům na tiskové konferenci.

Vybrané služby spojené s péčí o tělo, jako kadeřnictví, pedikúra nebo masáže, budou moci podle čtvrtečního rozhodnutí vlády obnovit provoz od 3. května. Detaily pravidel pro otevření by měla vláda upřesnit v pondělí. Fungovat by měl režim jeden na jednoho, nutná bude ochrana dýchacích cest. Zákazník se bude muset prokázat negativním testem na covid-19.

Vybrané služby spojené s péči o tělo jako kadeřnictví, pedikúra nebo masáže budou moci podle čtvrtečního rozhodnutí vlády obnovit provoz od 3. května. Detaily pravidel pro otevření by měla vláda upřesnit v pondělí. Fungovat by měl režim jeden na jednoho, zákazník se bude muset prokázat negativním testem na covid-19.

„My jsme i v souladu se zahraničními publikacemi dneska nastavovali pravidla, jakým způsobem budeme tyto testy posuzovat,“ uvedl Arenberger. Resort zdravotnictví tak určil lhůtu u odborně provedených testů, u laických odběrů hranici zatím nestanovil. Podle Arenbergera ale bude jistě mnohem kratší i proto, že se takový test nezadává do žádného systému. Kadeřnice by ho tak mohla provést u své zákaznice a byl by platný jen pro tento účel.

V soukromém i veřejném sektoru vláda zavedla jednou za sedm dnů povinné testování. Lze ho provádět prostřednictvím schválených samoodběrových sad. Lidé v podnicích, kde testy neprovádějí specializované odběrové týmy, by se ale takovými testy podle Arenbergera prokázat ve službách nemohli.

Testování je nyní závazné také ve školách, a to dvakrát týdně. „Ve školách je to samoodběr, tam bychom to měli ještě doladit s hygienickou stanicí. Můj osobní názor je, že by se to mělo rovnat těm neprofesionálně odebraným testům,“ dodal Arenberger.

Antigenní testování v odběrových centrech mohou lidé, kteří se prokážou průkazem pojištěnce, absolvovat jednou za tři dny bezplatně, resp. úkon bude hrazen ze zdravotního pojištění. PCR testy jsou prováděny zdarma jen se žádankou od lékaře.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek řekl, že negativní test při vstupu do služeb bude moci nahradit potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!