Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr zastavoval vlaky, na tratě shazoval stromy. U Říčan převrátil návěs nákladního automobilu

U Říčan u Prahy se kvůli nárazu větru převrátil návěs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Říčan u Prahy se kvůli nárazu větru převrátil návěs. | foto: ČTK

Praha Českou republiku v pondělí zasáhl silný vítr s označením Mortimer, před kterým varovali meteorologové. Na Sněžce a Milešovce dosahovaly poryvy až rychlosti orkánu. Vichřice, která se postupně přesouvala ze západu na východ Česka, lámala na řadě míst stromy a větve. Přerušila tak dodávky proudu pro desetitisíce domácností a problémy byly i na železnici.

Popadané stromy působily problémy také na železnici. Například na trati mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy zablokovaly provoz přibližně na šest hodin. Strom narušil také provoz vlaků na vytížené trati Kolín - Česká Třebová mezi stanicemi Řečany nad Labem a Záboří nad Labem. Problémy se nevyhnuly ani řidičům aut, zejména kamionů. Mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou spadl na kabinu nákladního auta strom, řidič byl zraněn. 

Ve středních Čechách láme vítr plechy

Silný vítr v pondělí ve Středočeském kraji láme stromy a trhá plechy ze střech. Středočeští hasiči od rána vyjížděli k více než dvěma stům událostí, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. U Říčan u Prahy se odpoledne vlivem silného nárazu větru převrátil návěs nákladního automobilu, řekl mluvčí policie Zdeněk Chalupa.

Mezi 13:00 a 14:00 hasiči přijali 35 nových hlášení v souvislosti se silným větrem. Počet přijatých volání na tísňovou linku během jedné hodiny se tak postupně snižuje. Zatím největší množství nových událostí dostali hasiči nahlášeno mezi 11:00 a 12:00, a to 46. Od pondělních zhruba 5:00 řešili zhruba 220 případů, obvyklý průměr za 24 hodin je přitom 30 až 40 výjezdů.

Na několika místech nejezdily kvůli spadlým stromům vlaky, v současnosti je provoz omezený například na trati Mšeno - Mladá Boleslav. Strom narušil také provoz vlaků na trati Kolín - Česká Třebová mezi stanicemi Řečany nad Labem a Záboří nad Labem. Vlaky tady jezdí po jedné koleji, strom spadl do trolejí, vyplývá z informací na webu Českých drah. Na Berounsku ráno narazil vlak do spadlého stromu, nikdo se nezranil.

Podle Gabriela řeší středočeští hasiči během obvyklé 24hodinové služby zhruba 30 až 40 událostí, v pondělí tak mají již trojnásobek běžného denního počtu. Výjezdy budou nadále přibývat.

Podle hasičů je nejhorší situace v kraji na Příbramsku a v okrese Praha-východ. Padající stromy působí zatím největší komplikace v dopravě. Například ve Slaném na Kladensku spadl strom na zaparkovaná auta. Podle Gabriela ale spadly stromy také do elektrického vedení či na chaty. 

Komplikace na Vysočině

Přibližně na šest hodin byl v pondělí přerušen provoz na trati mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy kvůli stromům popadaným na trati. Stromy blokovaly dopravu i jinde v kraji. Hasiči kvůli jejich odstranění vyjížděli na stovku míst. Vítr způsobil také poruchy v dodávkách elektrické energie, které se daří odstraňovat. E.On eviduje poruchy na Třebíčsku a v okolí Velkého Meziříčí. Podle mluvčí skupiny ČEZ Šárky Lapáčkové Beránková, jsou výpadky i na Havlíčkobrodsku.

Vlaky na trati z Jihlavy do Kostelce přestaly jezdit před 8:00. Před 15:00 se podařilo provoz obnovit, stejně jako provoz mezi Rožnou a Bystřicí nad Pernštejnem na Žďársku, kdy byly problémy od 10:40. Dopoledne stromy blokovaly provoz také mezi Jihlavou a obcí Bransouze na Třebíčsku, mezi obcemi Lípa a Herálec na Havlíčkobrodsku a u Nové Cerekve na Pelhřimovsku.

Na místě museli zasahovat hasiči.
Nedaleko obce Kozlíky spadl strom.


Silný vítr ráno utrhl střechu garáží pelhřimovské nemocnice. Podle její mluvčí Petry Černo vítr poškodil 120 čtverečních metrů střechy. Nikdo se nezranil, spadlé plechy poškodily zaparkované auto a sanitku. Plechová střecha se srolovala okolo 7:00.

Na Třebíčsku a v okolí Velkého Meziříčí bylo dopoledne bez dodávek elektrické energie 1500 domácnosti. Odpoledne se počet snížil na 700. Na Havlíčkobrodsku postihl výpadek proudu desítky domácností, řekla Lapáčková Beránková.

Výstraha před silným větrem platí v celé zemi až do dnešních 20:00. Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách i 110 km/h. Slábnout bude k večeru.

Na Sněžce vál vítr o síle orkánu

Silný vítr, který v pondělí v Krkonoších dosahoval až síly orkánu.  Na Sněžce foukal podle meteorologů rychlostí až 157 kilometrů v hodině a na Milešovce naměřili poryv o rychlosti 122 kilometrů za hodinu. Silný vítr zastavil i lanovky v Krkonoších. Mimo provoz se ocitly oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku, kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a čtyřsedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Hasiči v hradeckém kraji měli kvůli větru do 14:00 zhruba 40 výjezdů. 

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala do šesté hodiny ranní nejvyšší náraz větru na území Česka právě Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu. Polská horská služba ráno oznámila rychlost větru na Sněžce 144 kilometrů v hodině. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Orkán na Sněžce není nijak výjimečný. Letos v březnu při orkánu Eberhard na Sněžce foukalo rychlostí 206,6 kilometru v hodině.

V nižších polohách Královéhradeckého kraje byl vítr výrazně slabší než na hřebenech Krkonoš. Například v Hradci Králové kolem 13:00 vál v nárazech rychlostí téměř 80 kilometrů v hodině. K večeru by měl vítr slábnout, uvedl Dušan Čičman z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Hasiči v kraji dosud zasahovali především u stromů a větví popadaných na silnice. „V Jaroměři a v Týništi nad Orlicí jsme zasahovali u stromů spadlých na koleje,“ řekl ČTK mluvčí hasičů Ondřej Sezima.

Přerušen provoz z Pardubic do Chrudimi

Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli od rána k desítkám zásahů, kdy odklízeli následky silného větru. Většinou odstraňovali stromy a větve spadlé na silnice nebo do elektrického vedení, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Jeden kmen se zřítil na kabinu kamionu jedoucího po silnici I/34 mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou a zranil řidiče, řekla ČTK mluvčí chrudimské policie Eva Maturová. Silnice je uzavřená.

„Řidič zůstal ve voze zaklíněný, převezli ho do Chrudimské nemocnice. Silnice je uzavřená a neprůjezdná, jakmile se odklidí strom a nákladní auto, provoz bude obnoven,“ uvedla Maturová po 11:00 

Podle operačního důstojníka hasičů nové výjezdy stále přibývají. Spadlý kmen přerušil před 7:00 provoz na trati z Pardubic do Chrudimi. „Ve Starých Jesenčanech spadl strom na koleje. Jela tam jednotka SŽDC Nymburk,“ uvedla Horáková. Některé osobní vlaky musely České dráhy zrušit, v úseku Chrudim - Pardubice-Rosice nad Labem a zpět byla zavedena náhradní autobusová doprava. Provoz na trati byl obnoven v 10:10. První spoj po ní projel z Chrudimi do Pardubic. 

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Platná je pro celé území republiky do pondělních 20:00.

Problémy v letecké dopravě

Silný vítr v pondělí komplikuje i leteckou dopravu, na pražském letišti kvůli němu muselo více než deset letů čekat až hodinu na přistání, dva dnešní spoje navíc byly přesměrovány na jiná letiště. Letiště také eviduje několik zpoždění. ČTK to řekla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Aktuálně není provoz omezen.

„Vzhledem k povětrnostním podmínkám nad Českou republikou vane i v okolí Letiště Václava Havla Praha silný vítr. Aktuálně je v provozu hlavní vzletová a přistávací dráha 06/24 a provoz letiště není omezen,“ uvedla Pavlíková.

Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer v pondělí kromě Česka zasáhl i další středoevropské země. Na Slovensku si dokonce vyžádal nejméně jednu oběť. V Nitře padající strom zabil čtrnáctiletého chlapce a další děti zranil. V Polsku byli podle informací zpravodajské televize TVN 24. zranění dva lidé, když ve vsi Witoslaw vítr převrátil přívěs nákladního vozu, do kterého pak narazil autobus. V Německu ráno vítr a silný déšť ochromily dálkové vlaky mezi Brémami a Hannoverem.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...