Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ve věku 75 let zemřel hudební skladatel Ladislav Štaidl, autor hitů Karla Gotta

Česko

  10:26aktualizováno  19:58
Ve věku 75 let zemřel hudební skladatel, textař a podnikatel Ladislav Štaidl. Informaci přinesl web Blesk.cz a rozhlasová stanice Frekvence 1, podle kterých hudebník podlehl v noci na dnešek komplikacím spojeným s nemocí covid-19. Štaidl byl autorem mnoha hitů zpěváka Karla Gotta, mimo jiné písniček Kávu si osladím a Trezor. Úspěchy slavil také jako kapelník vlastního orchestru, který koncem 70. let dvakrát vyhrál kategorii skupin v anketě Zlatý slavík.

Měl dlouhodobé zdravotní potíže, ke kterým se přidal i covid. Do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byl podle Blesku převezen s covidem 7. ledna. Tam byl ihned umístěn na oddělení ARO.  V minulosti Štaidl prodělal léčbu rakoviny.

Začínal v roce 1962 se skupinou Crazy Boys, pak se s bratrem Jiřím Štaidlem spolupodílel na činnosti klubu Olympic a posléze pracoval pro Semafor, kde se seznámil s Gottem. Společně s ním sourozenci v roce 1965 založili Divadlo Apollo a se zpěvákem absolvovali také půlroční koncertování v Las Vegas. Hráli i na výstavě Expo 67 v Montrealu. Orchestr Ladislava Štaidla získal pocty za více než sedm milionů prodaných desek.

Na snímku z 29. října 2007 je Ladislav Štaidl (vlevo) s Karlem Gottem v Grand...
Na archivním snímku z 2. září 1983 zleva zpěvák Karel Gott, Ladislav Štaidl,...

Největší úspěchy Štaidl slavil v 70. a 80. letech minulého století, a to jako autor i vedoucí hudební skupiny, která nesla jeho jméno. Na začátku 90. let Štaidl ze světa showbyznysu odešel a věnoval se podnikání. Před šesti lety tento svůj krok označil za prozíravé rozhodnutí. „Protože v podnikatelské oblasti, díky genům po tátovi, jsem dosáhl ještě větších úspěchů než v showbyznysu,“ řekl ČTK. 

Štaidl napsal hudbu k osmdesátce televizních či celovečerních filmů a na dvě stě písní, nejčastěji vytvořených pro Karla Gotta, Dalibora Jandu, Darinu Rolincovou. Jeho hity zpívali i Helena Vondráčková a Jiří Korn. Od roku 1987 spolupracoval s Ivetou Bartošovou, se kterou později 13 let žil a měl s ní syna Artura. V říjnu 2015 mu prezident Miloš Zeman udělil Medaile Za zásluhy v oblasti umění.

I zpěvák a dirigent

Štaidl byl nejen muzikant, textař, hudební skladatel a aranžér, ale uspěl i jako zpěvák. Jeho původního eponymního alba vydaného v v roce 1981 svého času prodalo vydavatelství Supraphon bezmála 40 000 nosičů. „Byl nepochybně jedním z nejvýraznějších melodiků naší hudební scény, nejen skladatel, ale také velice zajímavý zpěvák. Zpívat začal úplně náhodou, protože písničku Mží ti do vlasů napsal původně pro Karla Gotta, ale jemu se původně moc nelíbila. Tak ji nazpíval sám a měl první zpěvácký hit,“ vzpomínal hudební publicista Miloš Skalka. 

„Byl nejen kytarista, skladatel a zpěvák, ale také významný dirigent. Dirigování studoval u Milivoje Uzela a povedlo se mu sestavit jeden z nejzajímavějších orchestrů v dějinách naší populární hudby, kde se sešly velké muzikantské osobnosti včetně Rudolfa Rokla nebo Felixe Slováčka,“ řekl ČTK Skalka.

Další oběť covidu. V 58 letech zemřel bývalý prezident Hospodářské komory Petr Kužel

Zpěvačka Helena Vondáčková vzpomíná na Štaidla nejenom jako na autora řady jejích písniček. „Nezkazil žádnou legraci, byl to výborný muzikant, organizátor a manažer. Budu mít na něj tu nejhezčí vzpomínku,“ uvedla Vondráčková v reakci na informaci o skladatelově úmrtí.

Jeho dlouholetý spoluhráč v Orchestru Ladislava Štaidla Felix Slováček ČTK řekl, že Štaidl spolu s Karlem Gottem nastartoval jeho životní kariéru. „Je mi to strašně líto, byl to jeden z nejlepších lidí v mém životě,“ dodal Slováček.

„Některé zprávy se přijímají velmi těžce. Upřímnou soustrast především rodině a Vám, Láďo... však Vy víte. Děkuji!“ napsala na Facebook zpěvačka Jitka Zelenková, která také s Orchestrem Ladislava Štaidla spolupracovala. 

Některé zprávy se přijímají velmi těžce. Upřímnou soustrast především rodině a Vám, Láďo... však Vy víte ♥️ Děkuji!

Posted by Jitka Zelenková on Sunday, January 31, 2021

Soustrast pozůstalým vyjářil na sociálních sítích i premiér Andrej Babiš. „Další známá osobnost, která se stala obětí covidu. Je mi to líto,“ napsal na Twitter. Mezi veřejně známé lidi, kteří zemřeli v souvislosti s epidemií nového koronaviru patří třeba uznávaný český ekonom Michal Mejstřík nebo zpěvák a textař David Stypka, který podlehl dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19.

Prezident Miloš Zeman na rozhlasové stanici Frekvence 1 uvedl, že Štaidl byl jednou z významných českých osobností. Na hudebníka vzpomíná především jako na autora písní Kávu si osladím a Mží ti do vlasů. Zeman se Štaidlem mluvil u příležitosti jeho vyznamenání. „Já jsem mu říkal, že si velice vážím jeho práce, což se ovšem týká všech vyznamenaných,“ uvedl.

Zpěvačka Helena Vondáčková vzpomíná na Štaidla nejenom jako na autora řady svých písniček. „Nezkazil žádnou legraci, byl to výborný muzikant, organizátor a manažer. Budu mít na něj tu nejhezčí vzpomínku,“ uvedla Vondráčková v reakci na informaci o skladatelově úmrtí.

Jeho dlouholetý spoluhráč v Orchestru Ladislava Štaidla Felix Slováček řekl, že Štaidl spolu s Karlem Gottem nastartoval jeho životní kariéru. „Je mi to strašně líto, byl to jeden z nejlepších lidí v mém životě,“ dodal Slováček.

Profil legendy české popmusic

Hudebník Ladislav Štaidl zažil největší úspěchy v 70. a 80. letech, kdy stál v čele Orchestru Ladislava Štaidla a úzce spolupracoval s Karlem Gottem. Jako skladatel je autorem několika velkých hitů z Gottova repertoáru.

Do světa populární hudby se Štaidl prosadil v první polovině 60. let spolu se svým o dva roky starším bratrem Jiřím. Po maturitě hrál Štaidl, kterého jako řadu jiných uchvátili Beatles, v kapele Mikiho Volka. Poté se společně s bratrem spolupodílel na činnosti klubu a kapely Olympic, působil i v Karlínském kulturním kabaretu zvaném Karkulka. V roce 1963 se dostal do divadla Semafor, kde se seznámil s Gottem. Společně s ním a s bratrem v roce 1965 založili divadlo Apollo, z jehož hudebního souboru vznikl Orchestr Ladislava Štaidla.

Skupina hrála třeba na montrealské světové výstavě Expo 67, velkým úspěchem bylo půlroční angažmá v hotelu New Frontier v Las Vegas. Spolu s Gottem se v roce 1971 po turné po západním Německu odmítl vrátit do normalizačního Československa, po zásahu šéfa komunistů Gustáva Husáka od emigrace upustili.

Celkem má Ladislav Štaidl na kontě na dvě stovky písní, vesměs pro tehdejší hvězdy české popmusic. Texty mu často dodával bratr Jiří, který však zahynul při automobilové nehodě v roce 1973. Štaidl také napsal hudbu k asi 80 televizním a celovečerním filmům a k několika seriálům (Romance za korunu, Hvězda padá vzhůru, Zkoušky z dospělosti). Vedle Gotta zpívali jeho hity například Helena Vondráčková, Jiří Korn a Dalibor Janda. K nejznámějším patří Kávu si osladím, Odnauč se říkat ne, Dám dělovou ránu, Jsou dny kdy svítá o něco dřív, Mží ti do vlasů.

Orchestr Ladislava Štaidla, který v letech 1977 a 1978 zvítězil v tehdy populární anketě Zlatý slavík, hrál především po boku Karla Gotta, ale doprovázel například i Jitku Zelenkovou a Vlastu Kahovcovou. Od roku 1987 Štaidl spolupracoval s Ivetou Bartošovou, se kterou později 13 let žil a s níž má syna Artura.

Po listopadu 1989 přestal být mocným mužem showbyznysu, neboť v televizi odsoudil protirežimní demonstrace. "Po vystoupení, kdy jsem naivně zatoužil po tom, aby moje děti vyrůstaly v klidu a míru, jsem byl pochopitelně ze světa kultury vytěsněn...," řekl k tomu začátkem 90. let a dodal, že jen "pár statečných" vědělo, že se nedopustil ničeho opovrženíhodného.

Štaidl se narodil ve Stříbrné Skalici nedaleko Sázavy, jeho otec míval továrnu, o kterou ale po únoru 1948 přišel. Spolu s bratrem chodil na hodiny klavíru k bratrovi houslového virtuosa Rafaela Kubelíka. V roce 1974 se oženil, z manželství s právničkou Annou, které skončilo v roce 2001 až po Štaidlově rozchodu s Ivetu Bartošovou, má dva syny a dceru.

V roce 2003 vzbudil pozornost vzpomínkovou knihou Víno z hroznů. V memoárech, které Karel Gott označil za Štaidlův "duševní striptýz", vzpomínal třeba na zástupy svých milenek, především z řad populárních zpěvaček. Exmanželku Annu vinil z alkoholismu, u Bartošové zmínil nevěru a pokusy o sebevraždu.

Po roce 1989 se Štaidl věnoval hlavně svým firmám, mimo jiné podnikal v kinoreklamě a začátkem 90. let patřil k průkopníkům prodeje pražené kukuřice v českých kinosálech. Působil například i ve firmě vyrábějící střešní tašky, byl společníkem firmy Prago - Tex, která má jako předmět podnikání nákup a prodej kulturních památek nebo předmětů kulturní hodnoty. Štaidl je znám jako milovník výtvarného umění, vlastnil hodnotnou sbírku.

Štaidl je někdy označován za "normalizačního umělce". "Nezabývám se tím, stejně jako se nezabývám tím, jestli dobrý kardiolog, který neemigroval a dál dělat svou práci doma, byl 'normalizační lékař'. Ve straně jsem nebyl, tajné policii jsem nic nepodepsal, ale přesto jsem po revoluci z branže dobrovolně odešel. To se ukázalo prozíravé, protože v podnikatelské oblasti, díky genům po tátovi, jsem dosáhl ještě větších úspěchů než v showbyznysu," řekl Štaidl ČTK v březnu 2015.

Autoři: ,