Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřela herečka Hana Maciuchová, hvězda Krkonošských pohádek či Ulice. Ve věku 75 let podlehla dlouhé nemoci

Lidé

  19:08aktualizováno  22:46
Po dlouhé, těžké nemoci v úterý zemřela v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Oznámila to její sestra Silvie Marková. Maciuchové bylo 75 let. "Rozloučení bude pouze v úzkém rodinném kruhu," uvedla Marková. Požádala veřejnost, aby respektovala v této těžké chvíli soukromí její rodiny.

Maciuchová na této scéně vystoupila už více než stokrát ve stále uváděné inscenaci Růžové brýle. foto: Jan Malíř

Zpěvák Dalibor Janda leží ve vinohradské nemocnici. Jeho stav je vážný

Herečtí kolegové vzpomínají na Maciuchovou nejenom jako na všestrannou herečkou s nadáním pro divadlo, film, dabing i přednes. „Byla to úžasná herečka, úžasná žena,“ řekl David Ondříček, který Maciuchovou obsadil do svého filmu Samotáři. Také ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer vzpomíná na Maciuchovou jako na báječnou herečku, empatického kamaráda a skvělou kolegyni.

„Paní Hana patřila ke stálicím hvězdného hereckého nebe ve Viole,“ řekl  Robert Tamchyn, ředitel divadla Viola, kde Maciuchová také vystupovala. „Milovala ten sálek zasvěcený múzám ať už s knížkou poezie v ruce, nebo jako herečka nablízko očím vnímavých diváků,“ řekl Tamchyn.

Zemřel Bernard Papánek, jeden z posledních bojovníků od Tobruku a Dunkerku. Bylo mu 101 let

Hana Maciuchová, která se narodila 29. listopadu 1945 ve Šternberku u Olomouce, má na kontě nespočet divadelních, televizních i filmových rolí. Diváci si ji oblíbili například jako copatou Aničku z Krkonošských pohádek nebo noblesní Miriam, středoškolskou učitelku z Ulice. Náročný svět každodenního seriálu ale už před lety opustila a před kamerou se objevovala jen vzácně.

Maciuchová byla dlouholetou členkou pražského Divadla na Vinohradech, kam po několika sezónách strávených v Divadle Za branou nastoupila v roce 1971. Tady ztvárnila řadu zejména tragikomických rolí. K takovým patřila například Líza z Obchodníka s deštěm. Ráda vzpomínala na Roxanu v Cyranovi z Bergeraku, ale i na Markétku v Mistrovi a Markétce.

Řadu příležitostí jí nabídl film. Poprvé se objevila ve snímku slovenského režiséra Štefana Uhera Organ z roku 1964. Později ji diváci mohli vidět například v Balíkově psychologické sondě V každém pokoji žena. Velkou charakterní roli jí přinesl Skalského film o Karlu Čapkovi Člověk proti zkáze z roku 1989, kde ztvárnila Olgu Scheinpflugovou. Zahrála si i v Samotářích Davida Ondříčka, nejnověji ji diváci mohli vidět v drobnější roli ve filmu Tátova Volha.

Velkou popularitu jí kromě inscenací a pohádek přinesly také televizní seriály. V 70. a 80. letech minulého století hrála třeba Olinku v Ženě za pultem, jako železničářská dcerka se objevila v Dynastii Nováků, hrála v Chalupářích, v seriálech Synové a dcery Jakuba skláře, Dnes v jednom domě či v Nemocnici na kraji města.

Jejím manželem byl 20 let, až do své smrti v roce 1993, herec Jiří Adamíra. Manželství zůstalo bezdětné.

Autor: