5. dubna 2009 14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Večer doladíme detaily, míní Bursík

Martin Bursík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Bursík | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Předsedové koaličních stran se ještě dnes sejdou a budou dolaďovat některé detaily týkající se nové vlády. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík. Vyjednávání jsou podle jeho názoru docela daleko.

"Myslím si, že bychom dnes mohli pokročit dále a dnes nebo zítra (v
pondělí) by to mohlo být hotovo," řekl Bursík. Mělo by jít o písemnou dohodu, potvrdil. Již nyní se podle něj dá očekávat, že se všechny strany, tedy současná vládní koalice i opoziční ČSSD shodnou
na termínu předčasných voleb ve dnech 9. a 10. října.

Velmi by podle něj prospělo, kdyby se politici dokázali dohodnout na
seznamu nejvíce nezbytných úkolů pro překlenovací vládu, která by měla zemi k volbám dovést. Předseda KSČM a Bursíkův oponent v debatě Vojtěch Filip mimo jiné přislíbil, že komunisté budou "konstruktivní, ale velmi ostrou opozicí".

Ministr pro místní rozvoj a kandidát na předsedu KDU-ČSL Cyril Svoboda dnes v ČT řekl, že současná vláda by klidně mohla pokračovat až do příštích voleb a třeba i v pozměněné podobě. Vláda podle něj musí mít plnou odpovědnost a musí být politická. Při jejím sestavování se musí počítat s tím, že návrh na zkrácení současného volebního období sněmovny nemusí v parlamentu projít, zdůraznil Svoboda. Pak by taková vláda musela vládnout
až do plánovaných řádných voleb v příštím roce.

Jako o možném premiérovi média už několik dnů spekulují o ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (KDU-ČSL). Novinářům dnes při čekání na prezidenta Baracka Obamu na Pražském hradě řekl, že takovou nabídku od premiéra v demisi a šéfa ODS Mirka Topolánka nedostal. Kdyby se tak stalo, uvažoval by o ní, zřejmě se tak ale nestane, myslí si.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz