2. března 2016 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výběr zpráv podle editora: Zemane, omluv se. Policejní hlas ze záhrobí i Trump v laufu

Téma hledání Peroutkova textu bylo za poslední dobu pro aTea zvlášť... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téma hledání Peroutkova textu bylo za poslední dobu pro aTea zvlášť... | foto: aTeo

Ve sledované kauze Zeman v. Peroutka padl první verdikt. Hrad by se měl omluvit, ovšem neplánuje to. Detektiv Švábenský promlouvá z onoho světa, tedy z nahrávky, která může zatopit vysoce postaveným policistům i žalobcům. A Trump a Clintonová slavili triumfy v dalším, tentokrát supervolebním klání... Projděte si výběr nejdůležitějších a nejzajímavějších zpráv, které přinesla středa.

Kauza Peroutka má první vrchol. Podle nepravomocného verdiktu soudu se Hrad musí omluvit za slova prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Text Hitler je gentleman totiž (jak zjistil každý, kdo se problémem detailněji zabýval) spisovatel a novinář v Přítomnosti ani nikde jinde nikdy nepublikoval. „Každý má právo na hodnotové soudy, musí ale existovat jejich pravdivostní základ,“ shrnula roční tanečky nad Zemanovou prořídlou pamětí soudkyně.

Omluvou to tedy mohlo skončit, ovšem, jak už Zemanovi podřízení stihli vzkázat, hradní parta požene celou trapnost až za hranice soudnosti k Ústavnímu soudu. Postoj Zemana a spol. unisono odsoudili politici. Do hlavy státu se pustil i nynější vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský: „Z pohledu neurologického je Zemanovo urputné odmítání omluvit se a rozhodnutí odvolat se proti rozsudku jasným důkazem poruchy paměti, tedy i demence, která je podpořena jeho narcistickým sklonem. Z prezidenta se stává pacient, který není schopen uznat, že omluva může být konstruktivní a krásná věc,“ napsal v reakci na dnešní soudní líčení serveru Lidovky.cz.

Jestli vás kauza vytrvale míjela, tady si můžete „nastudovat“ její základy, které Zeman položil před více než rokem a jeho mluvčí Ovčáček ji vytrvale stavěl výš a výš.

Superúterý pro favority

Už je to zřejmé: Amerika v noci na středu definitivně vyčlenila dva favority z hejna uchazečů o Bílý dům. Číslo jedna u demokratů je Hillary Clintonová, u republikánů zase Donald Trump. Miliardář Trump - proslulý svými neomalenými výroky - dost možná rozštěpí republikány. Dost velká část mu nemůže přijít na jméno. Možná i proto jim věnoval poselství, v němž slíbil, že republikány sjednotí.

Clintonová zase se svým štábem už osnuje strategii, kterak zastaví utržený vagón jménem Trump. „Po celé zemi dnes demokraté hlasovali pro to, abychom strhli zdi a společně byli velcí,“ uvedla Clintonová na shromáždění na Floridě. Těšit ji může i neutuchající podpora sponzorů.

K tématu: Čím se prodává Trump? ‚Budu nejúžasnější prezident, vydělal jsem miliardy‘

Detektiv mluví ze záhrobí

I ve středu přinesly Lidovky.cz další znepokojivé svědectví, které na šestihodinovém záznamu shrnul bývalý elitní detektiv Stanislav Švábenský. Policista si, když ho Vrchní soud poslal na šest let za mříže za vynášení ze spisů a korupci, vzal život.

„Generální inspekce se dopustila něčeho neuvěřitelného, dopustila se trestného činu podplácení,“ popisuje na videu Švábenský události z ledna 2012. Na videu popisuje, jak svědek, na základě jehož výpovědi dostal nálepku kriminálník, ohýbal své výroky před policií výměnou za nižší trest a vrácení majetku. Jak na nařčení na videu reagují policisté a žalobci? Dočtete se ZDE.

Doporučujeme

Letos bez vytáček. Němeček zveřejnil odměny, náměstkyni Arnoštové udělil 320 tisíc

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček skončil s tajnostmi. Poskytl totiž informace o odměnách, které svým podřízeným loni udělil. Před rokem přitom jména odmítal zveřejnit. Na úřadu jeho stranické kolegyně Michaely Marksové Tominové zase padla odměna vyšší než 300 tisíc korun pouze jednou.

Znásilněné a opuštěné. Vojáci OSN se z ochránců změnili na sexuální predátory

Drobná dívka se zadívá na kojence, který jí neklidně spí v náručí. „Někdy, když jsem se svým miminkem sama,“ řekne pomalu, „přemýšlím, že ho zabiju. Připomíná mi toho, kdo mě znásilnil.“ Sotva čtrnáctileté dítě zneužil člen mírové mise OSN, jež se zavázala chránit oběti ničivé války ve Středoafrické republice. Podobných případů jsou přitom desítky – a řeč je pouze o těch odhalených.

Rusové ‚Gorbymu‘ k narozeninám nepřejí. Vidí v něm úpadek a prohru se Západem

Všichni, kdo se pokoušeli v Rusku reformovat komunistické samoděržaví, jsou dnes veřejností zatracováni. Naopak ti, kdo prosazovali totalitní ideologii, se těší stále větší popularitě. „Gorbymu“ k narozeninám Rusové nepřejí nic dobrého.

Babišův úřad zrušil soutěž na správu IT kolosu Státní pokladna. Vyhrála ji IBM

Na konci ledna byli lidé z ministerstva financí plní optimismu. Díky otevřené soutěži se podaří výrazně zlevnit provoz elektronického systému Státní pokladna, radovali se. Po několika týdnech ale Babišův resort tendr, který vyhrála firma IBM, bez velkého humbuku zrušil a vypsal nový.

Elitní bankéř Kysilka míří do dozorčích rad exportní i rozvojové banky

Bývalý šéf České spořitelny Pavel Kysilka (57), který největší tuzemskou banku řídil do konce minulého roku, vyhlíží nové angažmá. Zamířit by měl do dozorčí rady České exportní banky (ČEB) a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která funguje jako rozvojová banka České republiky.

Maso z českého chovu, domácí hranolky. Kam na nejlepší hamburger v Praze?

Nejlepší mleté maso, domácí bulka i hranolky a čerstvá zelenina. Burger už dávno není synonymum pro fast food. Kam zajít v Praze na ty nejlepší šťavnaté burgery? Server Lidovky.cz vytipoval pět nejlepších.

Zprávy jednou větou

Obrazem: Vezměte si s sebou spacáky i kamarády, vyzývají aktivisté z Kliniky. Dům neopustí

Někteří aktivisté chtějí v Klinice přespat i přes konec smlouvy.
O půlnoci končí smlouva s Prahou.
Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!