Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
8. dubna 2015 19:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: otevírání Blanky, večer vedle Miloše i sprosťárny v titulku

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček podal svědectví o vajíčkovém incidentu na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček podal svědectví o vajíčkovém incidentu na... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Měli jste přes den jiné starosti, než brouzdat po internetu a hledat zprávy, které mění životy? Tak se v klidu posaďte a nechte se provést jejich výběrem...

Kolem exhejtmana Davida Ratha začaly padat tresty, a ne zrovna malé. Zatím poslední ortel si vyslechla jeho někdejší spolupracovnice Šárka Alexa. Za manipulaci s tendrem vyfasovala podmínku a „pokutu“ osm milionů korun, o které podle soudu obrala Středočeský kraj.

Přestože je rozsudek nepravomocný, je zřejmé, že v Rathově okolí přituhuje. Už v úterý si více než sedmileté tresty vyslechli jeho kumpáni z kauzy sedmimilionové krabice s vínem Petr Kott a Kateřina Kottová (dříve Pancová). Zatím také nepravomocně.

„Rozsudek je prakticky totožný s obžalobou, pokud jde o vinu. S tresty jsem vcelku spokojen, u hlavních pachatelů jsou skutečně přísné,“ okomentoval pro Lidovky.cz konec prvního soudního dějství žalobce Petr Jirát. A směrem k Rathovi, který verdikt uslyší až za několik týdnů, krátce poznamenal: „Myslím, že se mu to dobře neposlouchalo.“

Prezidenstká večeře

Kromě toho, že už několik týdnů hledá Jiří Ovčáček důkaz o existenci Peroutkova článku „Hitler je gentleman“ v časopisu Přítomnost - podle všech indicií nikdy nic takového z pera významného žurnalisty nevyšlo -, kromě toho, že stále dokola žehlí prezidentovy výroky - naposledy ten o uzavřených hradních dveřích pro amerického velvyslance Andrewa Schapira (více čtěte ZDE) -, objíždí hradní mluvčí také diskuze.

Je z něj zkrátka celebrita mezi mluvčími, ostatně titul nejvíc citovaný mluvčí mu za minulý rok už nikdo nevezme. Debata se studenty žurnalistiky, o které na serveru Lidovky.cz reportovala Šárka Kabátová, nám teď navíc dala nahlédnou také do jeho „soukromí“. „Bavíme se klidně i dlouhé hodiny o filmech, o knihách, o všem možném. Někdy mě i pozve na večeři,“ tetelil se v aule plné studentů nejvěrnější Zemanův lokaj nad prací snů.

Zmrd, nebo zm*d, nebo ****?

Takzvaná „pěna dní“, tedy aktuální události, zrodila dva přisprostlé titulky. „Zmrd“ vyšel při obhajobě před soudem z úst šéfa vězeňské eskorty, které uprchl extrémně nebezpečný vězeň. Za bandu „idiotů“ zase označil hokejisty Slávie jeden z nich - Jaroslav Bednář.

Anketa

Vadí vám sprostá slova v titulcích?

Ano, vadí mi 412
Ne, nevadí mi. 76

S vulgarismy v titulcích (konec konců i v textech samotných) je to složité. Část čtenářů jimi vždy pobouříme, ale když je takzvaně vyhvězdičkujeme, najde se další část, jež nám dá nálepku: pokrytci. No a když vulgární pasáž vynecháme, pak jsme zase dalšími nařčeni z cenzury... a pak si vyberte.

Praha, Blanka, jízdenka

Nejen Pražané měli možnost slyšet už několikátý termín, kdy se otevře nejnešťastnější (jak pro koho) stavba v Praze za poslední desítky let. Červeně si v diářích zvýrazněte datum 15. září.

Tentokrát nejde o předvolební slibování nesplnitelného, takže by to konečně mohlo vyjít. I když podle zkušeností stačí větší déšť a vykoupaná Blanka bude na stříhání stuh opět čekat. Magistrát určitě s obavami sleduje předpovědi počasí a toužebně vyhlíží suché léto.

Ekonomický redaktor Michal Pavec kromě dlouhodobého sledování nekonečného příběhu kolem Blanky detailně mapuje i další pražský folklor - jízdné a jízdenky. Teď se mu podařilo vyšťourat, že od května bude možné zaplatit v tramvaji číslo 22 bezkontaktní kartou. Tak uvidíme. (Více najdete ZDE.)

A na závěr jeden vzpomínkový text o legendárním táboru Artěk. Kdo zažil, může zavzpomínat, kdo ne, může si udělat obrázek o dnes již těžko představitelném fenomému socialistického bloku. Autorka: Petra Procházková.

Pionýrský tábor Artěk.

Pionýrský tábor Artěk.

Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.