Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jízdenka na platební kartu. Praha vyzkouší nový prodej lístků

Ekonomika

  6:10
PRAHA - Praha umožní pasažérům v hromadné dopravě pořídit si jízdenku prostřednictvím bezkontaktní platební karty. Pilotní provoz má podle zjištění serveru Lidovky.cz začít v květnu na frekventované tramvajové lince 22.

Tramvaj T15 Škoda ForCity. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Bude to jednoduché. Cestující na obrazovce automatu uvnitř soupravy zvolí typ jízdenky, přiloží kartu a ze strojku mu vyjede doklad. Podobný systém v současné době testují dopravní podniky v Liberci, Brně a Plzni.

Pražský dopravní podnik vybaví prodejními terminály dvacet moderních tramvají 15T. 

„Chtěli jsme, aby cestující věděli, že když jim přijíždí moderní tramvaj, mají k dispozici i moderní platební podmínky,“ vysvětlil Milan Slunečko, šéf tramvajové sekce dopravního podniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Tramvaje, v nichž bude možné kupovat jednotlivé jízdenky bezkontaktními kartami, bude dopravce nasazovat na dlouhé a vytížené lince 22, která jezdí z Bílé Hory na Nádraží Hostivař. Pokud se pilotní provoz vydaří, je v plánu další rozšíření systému.

„Jestli se projekt osvědčí, počítáme s touto platbou v příměstských autobusech, kde jízdenku prodává řidič,“ doplnil mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl.

Nyní si manažeři dopravce vybírají firmu, která prodejní terminály dodá. Jednají se společnostmi Mikroelektronika a Telmax, plánují však oslovit i další dodavatele. Pokud se pražský dopravní podnik skutečně rozhodne systém nasadit v ostrém provozu, vybere dodavatele v otevřené soutěži.

Plzeň bude mít terminály všude

První zmíněná společnost spolupracuje na bezkontaktních platbách s dopravními podniky v Liberci, Brně a Plzni. V západočeské metropoli vybaví Mikroelektronika do konce května tímto systémem všechna vozidla.

Cestující můžou používat bankovní karty s bezkontaktní technologií MasterCard nebo Visa. Platby jsou přístupné pro klienty všech bankovních domů. 

Hlavními změnami oproti stávajícím vozům 15T jsou klimatizace v prostoru pro...
Při vstupu do interiéru cestující na první pohled uvidí nové provedení sedaček....

V ostrém provozu spustila platby těmito kartami společnost Arriva na konci lednu tohoto roku. 

Stalo se tak na třech meziměstských linkách, které vedou z Jeseníku do Prahy, Brna a Ostravy. Nyní má dopravce v provozu deset takto vybavených autobusů, na jaře přibude pět dalších. Na spuštění projektu se podílely firmy Telmax, Česká spořitelna a asociace Visa Europe.

Další vylepšení kritizované tramvaje

V Praze rozšíří platební terminály vybavení tramvají 15T od Škody Transportation, jednoho z nejkritizovanějších nákupů pražského dopravního podniku. 

Problém byl především ve velkém množství objednaných souprav – Praha si jich do roku 2018 pořídí 250. Loni se ale dopravnímu podniku podařilo vyjednat rozložení splátek i lepší vybavení nově dodávaných tramvají.

Budou mít klimatizaci či připojení wi-fi. Změní také svůj vzhled a vnitřní uspořádání. Zmizí například nepohodlné dřevěné sedačky, na nichž cestující doslova klouzali. 

„Díky těmto zlepšením a postupnému snižování zásadních vad se výrazně zvyšuje komfort a spolehlivost těchto tramvají,“ uvedl Milan Slunečko z pražského dopravního podniku.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!